Vysvědčení
Leden, duben, červenec a říjen – výsledková sezóna. Měsíce, kdy firmy skládají účty a investorům předkládají hospodářské výsledky. Známky, které za ně můžou dostat, jsou tři. Výborně – za lepší čísla než předpovídali analytici; velmi dobře – za splnění cílů; a dobře pro ty společnosti, které na vytčenou laťku nedosáhnou.
Premianty, kteří překonají očekávání, čeká odměna. Tu představuje růst jejich akcií. Propadlíkům naopak trh neodpouští. Akcie těchto firem zpravidla potká výprodej.
Mladá versus zralá
Co v hospodářských výsledcích investoři mohou najít? Odpověď na dvě klíčové otázky. Jak rychle společnost roste? A jak je zisková? Tu první najdou v kolence tržby, tu druhou v řádku čistý zisk na akcii. Od mladých společností se čeká, že předvedou solidní růst. Ziskovost jde po určitou dobu do pozadí. Od těch starších investoři očekávají, že už dovedou proměnit růst do zisku. Zralé společnosti se tak svým akcionářům odměňují výplatou dividend nebo zpětným odkupem svých akci.
Výsledkovou sezónu by měl sledovat každý investor. Nese s sebou totiž větší kolísavost trhů. Tomu, kdo investuje dlouhodobě, by sice neměla uškodit. Naprosté ignorování čtvrtletních výsledků se nemusí vyplatit nikomu.
Burčák a předpověď počasí
Burzovní analytici ve velkých investičních bankách a makléřských domech a instituce, které aktivně obchodují s akciemi, dávají investorům k dispozici svůj odhad čtvrtletních výsledků veřejně obchodovaných společností. Problém je, že se jejich předpovědi často podobají burčáku. Mění se s každým dnem tak, jak se blíží okamžik, kdy s nimi firma nakonec předstoupí před investory.
Aby zmatku nebylo málo, nelení ani management. Ten má také někdy "potřebu" podělit se s výhledem svých hospodářských výsledků s investorskou veřejností. Příkladem z poslední doby je výrobce generických léků Zentiva, kde již druhé čtvrtletí v řadě, dostávají investoři takzvané varování (profit warning), že to s hospodářskými čísly nebude tak růžové.
Některé společnosti se snaží předsezónních výstřelů vyvarovat. Jako jeden z prvních se rozhodl zrušit tyto "předpovědi počasí" internetový vyhledávač Google.
Průběžné skóre
V Americe mají dnes investoři na stole výsledky více než 60 % firem – vyjádřeno společnostmi z indexu S&P500. Býci slaví a ohání se dvouciferným růstem zisků (13 % meziročně). Jejich statistiky však nezapočítají dva nejhorší sektory: stavební výrobu a finanční instituce.
Bez růžových brýlí jsou čísla daleko horší (meziročně -5 %) a více než 22 % společností nesplnilo očekávání investorů, což je víc než je dlouhodobý průměr. Mezi premianty v sektorech zatím vyčnívají technologie a firmy z oboru zdravotní péče.
V Čechách má výsledková sezona tradiční zpoždění. Investoři znají zatím výsledky Erste Bank, CME a Telefónica 02. Ale již tento týden se investoři seznámí s čísly od Zentivy nebo Komerční banky. Do konce listopadu pak budou "venku" výsledky všech společností z nejlikvidnějšího trhu SPAD.
Tip: Výsledkové sezóně se věnoval též Investorský magazín