Vysoká likvidita, zajímavý výnos, minimální riziko… opravdu nesmysl?
Stavební spoření je v současnosti považováno za jeden z nejvýnosnějších způsobů spoření při zachování velmi vysoké bezpečnosti uložených prostředků. Vysoká výnosnost je dána především státním příspěvkem, na který má nárok každý občan České republiky, popř. obyvatel s trvalým pobytem v ČR a to ihned po získání rodného čísla. Zákonem není nijak omezen počet smluv na rodné číslo, čerpat státní příspěvek však lze jen v omezené výši na jedno rodné číslo.
Výše státní podpory je v současnosti stanovena na úrovni 15 % z roční úložky střadatele, maximálně však 3 000 Kč. Pro maximální využití státní podpory je tedy potřeba ročně uspořit 20 000 Kč. Vkládat prostředky na účet lze postupně nebo jednorázově, pro přiznání státní podpory je třeba prostředky na účet vložit nejdéle 10 kalendářních dnů před koncem roku. Ovšem minimální doba trvání smlouvy je stanovena na 6 let, což neodpovídá úvodu článku, kde jsem zmiňoval vysokou likviditu uložení prostředků, tedy dobu, za jakou je investor schopen investici opět přeměnit na disponibilní prostředky.
K dosažení vysoké likvidity a nadstandardního výnosu při využití produktu stavebního spoření je zapotřebí výhodně zkombinovat několik smluv dohromady – tzv. souběžné smlouvy.
Princip fungování souběžných smluv je v podstatě jednoduchý a spočívá v postupném otvírání několika smluv stavebního spoření v určitých časových intervalech a následnému vkládání prostředků v nejvhodnějších termínech pro využití plné státní podpory za šestý a sedmý rok. V průběhu života smlouvy se platí jen poplatky a "spoří se" až v závěrečné fázi.
S programem a několika souběžnými smlouvami souvisí nemalé náklady, protože stavební spořitelny si na rozdíl např. od penzijních fondů účtují poplatky za uzavření smlouvy a za vedení spořícího účtu. S těmito náklady je nutno počítat při konstrukci výpočtu. Pokud je smlouva uzavřena na účastníka do věku 18 let s cílovou částkou min. 150 tis. Kč poskytuje HYPO stavební spořitelna 50% slevu na poplatku. Slevu 100 % na poplatku za zřízení smlouvy dává Wüstenrot stavební spořitelna pro klienty do 26 let s cílovou částkou od 250 tis. Kč.
Tabulka 1 – Poplatky
* Poplatek zahrnuje i extrapoplatek za zaslání výpisu.
Zdroj: Informační materiály stavebních spořitelen k 15. 10. 2007
Princip souběhu smluv znázorňuje následující příklad, který je postaven na předpokladu, že klient zpočátku hradí jen povinné náklady související se smlouvou.
Klient si na začátku roku uzavře smlouvu, kupříkladu u Modré pyramidy, na minimální cílovou částku 50 000 Kč. Za smlouvu je klient povinen uhradit poplatek za sjednání (500 Kč) splatný nejpozději do čtyř měsíců od data smlouvy. V průběhu smlouvy je klientovi každý rok účtován poplatek za vedení účtu, proto klient si ihned po otevření smlouvy na účet vloží 1000 Kč. Klient si dále otevře k "obsluze" programu běžný účet s nadstandardním zhodnocením, např. ING Konto (aktuální úročení 2,25 % p. a.). Na tento účet si v našem případě vloží 40 000 Kč – což není nutnou podmínkou, prostředky lze v průběhu roku využívat libovolným způsobem – a z tohoto účtu bude platit pravidelné platby za vedení účtu ke smlouvám stavebního spoření.
Následně si klient každé dva roky otevře novou smlouvu stavebního spoření, přičemž státní příspěvky bude nárokovat na první z nich. Smlouvy lze v podstatě v dvouletých intervalech uzavírat stále, my budeme v našem případě uvažovat pouze první 4 smlouvy.
Z počátku klient stále platí jen udržovací poplatky za běžící smlouvy. Důležitý zlom však přichází v 6. roku běhu programu. Klientovi se blíží splatnost 1. smlouvy, aby měl nárok na všechny prostředky připsané ve prospěch smlouvy, je nutno zadat výpověď, která trvá 3 měsíce. Tuto výpověď zadá s platností od listopadu 6. roku (proč bude vysvětleno dále). Klient, aby využil maximální státní podpory v 6. roce, převede v listopadu či začátkem prosince ze svého běžného účtu na účet stavebního spoření 20 000 Kč. K této částce mu stavební spořitelna na konci roku připíše státní příspěvek 3 000 Kč. Následně v prvním měsíci 7. roku převede klient na účet stavebního spoření opět 20 000 Kč a opět je mu připsán plný státní příspěvek.
Smlouva je v průběhu vkladu klientových prostředků již ve výpovědi, ale stále lze nárokovat státní příspěvky. Výsledkem těchto kroků jsou klientovi na konci ledna 7. roku na základě "listopadové" výpovědi převedeny na běžný účet prostředky ve výši cca 46 000 Kč. Klient tedy za 3 měsíce na smlouvě o stavebním spoření zhodnotil svých 40 000 Kč o 6 000 Kč + o částku úroků z vkladu sníženou o poplatek za vedení účtu v prvním měsíci sedmého roku (25 Kč).
Podle stejného scénáře probíhají kroky v dalších 2letých intervalech, kdy klientovi "dozrávají" další smlouvy. Uvedený příklad končí v lednu roku 2020. Kdy klient má zaplaceny všechny poplatky, které v úhrnu činily 9300 Kč a na jeho běžném účtu je naspořeno 69 522 Kč.
Tabulka 2 – Průběh souběžných smluv Modré pyramidy v kombinaci s ING Kontem úročeným 2,25 % p. a.
Zdroj: Vlastní výpočty autora
Pro porovnání výnosnosti programů jednotlivých stavebních spořitelen uvádím Tabulku 3, kde je zohledněna odlišná výše poplatků. Součástí tabulky je i varianta, kdy uvažujeme, že klient je schopen v mezidobí připisování státních příspěvků zhodnotit prostředky 4 % p. a.
Za povšimnutí stojí zejména hodnoty ve sloupcích (f, i), které vyjadřují čisté zhodnocení prostředků za "zralou smlouvu" generované mezi výplatami výnosů (2 roky), kdy ale největší část klient realizuje v posledních 3 měsících vlastním připsáním státní podpory (předpokladem je v tomto případě neomezený počet na sebe navazujících smluv).
Tabulka 3 – Zhodnocení prostředků
Program může fungovat neomezeně dlouho a klientovi každé dva roky přinášet zajímavý výnos v rozmezí od 13 – 14 %, resp. 16 – 17 %, ovšem je třeba přihlédnout k důležitému předpokladu fungování, a to předpokladu udržení stávajících zákonných podmínek státní podpory stavebního spoření. To s ohledem na historický vývoj nemusí být vždy zaručeno.
Příkladem mohou být změny k 31. 12. 2003, kdy byla státní podpora snížena z původních 25 % na současných 15 %, maximální příspěvek byl snížen ze 4 500 Kč na současných 3 000 Kč a zároveň byla o rok prodloužena splatnost smluv, čímž by se klientovi částečně snížil výnos z jednotlivých smluv. V současnosti však vláda pozměňující návrh nepřipravuje.
Dále je zapotřebí zmínit podmínku, z které při výpočtu vycházíme a to skutečnost, že klient vkládá spořící úložky vždy v šestém a sedmém roce, přičemž Obecné podmínky předepisují pravidelně spořit alespoň minimální částku, nejčastěji určenou procentem cílové částky. V případě nedodržení této podmínky mají stavební spořitelny ve svých podmínkách uvedeny toto:
– Modrá pyramida je oprávněna smlouvu vypovědět v případě, že klient je v prodlení s více než 6 měsíčními splátkami.
– Wüstenrot stavební spořitelna posílá upozornění o prodlení, smlouvu je oprávněna vypovědět pokud klient neuhradí do 2 měsíců od upozornění.
– Stavební spořitelna ČS uvádí ve svých podmínkách nekonkrétní vyjádření, že smlouvu je oprávněna vypovědět v případě, že účastník neplní sjednané podmínky.
– HYPO stavební spořitelna má právo smlouvu vypovědět, nedosahuje-li ročně uspořená částka výše odpovídající minimálním měsíčním vkladům.
– Českomoravská stavební spořitelna je oprávněna smlouvu vypovědět, je-li účastník v prodlení s více než 12 měsíčními splátkami.
– Raiffeisen stavební spořitelna je oprávněna smlouvu vypovědět, nedosahuje-li zůstatek účtu výše minimálního měsíčního vkladu, což je 0,3 % cílové částky, v našem případě 150 Kč.
Klient by měl spořit alespoň minimální částku pro splnění podmínek popř. využít stavebního spoření Raiffeisen, kde je podmínkou stálého vkladu alespoň 150 Kč, v opačném případě se vystavuje riziku vypovězení smlouvy ze strany stavební spořitelny.