Vývoj na finančních trzích – leden 2022
Foto: Shutterstock
Akcie postihla korekce a prudce zdražila ropa. Koruna výrazně posiluje. Úrokové výnosy dluhopisů strmě stoupají.
Zdroj : MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, PSE a ČNB, data platná k 31. 1. 2022
Silná korekce na akciových trzích
Finančními trhy v lednu otřáslo veřejné varování amerického prezidenta Bidena, že ruská armáda v únoru vtrhne na Ukrajinu. Do toho americký Fed výrazně změnil rétoriku a již otevřeně plánuje začít zvedat úrokové sazby, aby zbrzdil inflaci. Tyto dvě významné zprávy spustily lavinu výprodejů na akciových trzích. Hodnota indexu S&P 500 během dvou týdnů v lednu klesla o 10 % z 4800 bodů na 4300 bodů.
To je technicky největší korekce na americkém akciovém trhu od paniky při vypuknutí pandemie Covidu. Každá taková korekce představuje z dlouhodobého pohledu dobrou nákupní příležitost. Koncem ledna už ceny akcií zase rostly, takže v měsíční statistice nakonec figuruje pokles hodnoty indexu S&P 500 jen o 5 % a „zub na grafu“ není až tak velký.
REKLAMA
Benzín opět podraží
Putinův poslední šach v jeho dlouhodobé geopolitické partii vyhnal nahoru ceny energetických komodit. Cena ropy v lednu vyskočila o 17 %, ze 75 dolarů za barel až k hranici 90 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň od roku 2014. Spolu s ropou zdražuje také plyn. A to udržuje vysoko také ceny elektřiny. Samotná dražší ropa se záhy promítne i do dalšího růstu cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Během února ceny stoupnou odhadem o 1-2 koruny na litr.
Koruna dál výrazně posiluje
Na domácí scéně zůstávají hlavním hybatelem rostoucí úrokové sazby. Česká koruna v lednu posílila k euru o další 2 %. Kurz už klesl pod 24,50 za jedno euro a s velkou pravděpodobností bude dál klesat minimálně až k hranici 24 korun za jedno euro. Ukazuje se, že není radno podceňovat měnové riziko a pokud má člověk příjmy a výdaje primárně v korunách, měl by také v korunách investovat. Za posledních 12 měsíců už koruna zpevnila k euru o 6,4 %.
REKLAMA
Tržní úroky prudce stoupají
Je to dáno velkým úrokovým diferenciálem. Zatímco v bankách po celé eurozóně nedostanete na spořicím účtu žádný úrok (ba dokonce někde záporný) a stejně tak u státních dluhopisů Německa, Francie nebo třeba i Slovenska jsou úroky nadále nulové, české státní dluhopisy už nesou úrokový výnos kolem 3,5 %. Česká koruna a české státní dluhopisy jsou nyní pro řadu evropských institucionálních investorů atraktivní investicí. Zvýšená poptávka ze zahraničí pak tlačí na kurz koruny.
Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, Finance Yahoo!, OnVista, ČNB, PSE a ČSÚ a jsou platná k 31. 1. 2022.
Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV