CZK/€ inf%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ inf%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

11. 07. 2012

4 komentáře

Vzkaz politikům: Z 2. pilíře umožněte 40% jednorázový výběr!

 


 

Současné nastavení 2. pilíře penzijního systému obsahuje řadu rizik, pro která se mu rozumní lidé budou snažit vyhnout. Vstoupí tak do něj buď lidé s velmi vysokými příjmy, nebo ti, které do penzijních fondů naženou bezhlaví prodejci. Fondový systém přitom bez dostatečného počtu účastníků nebude moci fungovat efektivně. Nepředpokládám, že by vláda počítala s náhlým zbohatnutím české populace, ale může počítat s populací hloupou, která si nechá prodat cokoli?

Jedním z hlavních rizik současné podoby fondového systému (vedle politických a tržních rizik) je, že jeho účastník neví, co po letech a desetiletích spoření dostane. Bude si muset koupit doživotní rentu od pojišťovny, ale její podoba je natolik nejistá, že koupě pověstného zajíce v pytli se v jejím světle rovná jistému a bezpečnému obchodu. Přitom snížit toto riziko na únosnou mez není nikterak složité.

Hlavní riziko doživotní renty a na ní navázané pojistné produkty (neboť jsou to právě pojišťovny, kdo je oprávněný doživotní renty prodávat) nespočívá pouze v konkrétní produktové nabídce závislé na aktuální tržní situaci a demografickém vývoji v době odchodu účastníka 2. pilíře do penze, ale zejména v oněch 2 % z hrubé mzdy, která bude muset „dopenzijně“ odvádět do penzijního fondu, pokud se pro vstup do fondového systému rozhodne.

Při hrubé mzdě 25 tis. Kč představují 2 % částku 500 Kč měsíčně, což při dnešní čisté mzdě (pro bezdětné) 19 295 Kč není zanedbatelná suma. A když ji po odchodu do důchodu navíc bude dostávat zpět v měsíční rentě neurčité výše… to raději odvrhne celý druhý pilíř.

Na druhý pilíř slýchám nejčastěji dvě zásadní námitky. První se týká možnosti dědictví nastřádaných prostředků, které není řešeno optimálním způsobem (pokud je dědic účastníkem 2. pilíře, dostane peníze připsané na svůj účet a v důchodu bude mít o ně vyšší rentu). Druhé se týká nemožnosti alespoň částečného výběru prostředků z penzijního fondu po odchodu do důchodu.

REKLAMA

Pavel Jirák, předseda představenstva PF KB, v nedávném rozhovoru pro Investujeme.cz uvedl stran změn, které si dovede představit ke zlepšení současné penzijní reformy: „Když si zvážím stávající politickou situaci, jsou v zásadě možné dvě sady změn. Jedna pozitivní, kdy by měl být druhý pilíř povinný pro lidi do 35 – 40 let a kdy by bylo vhodné ve výplatní fázi část, alespoň 1/3 prostředků vyplatit ihned apod., na druhé straně vnímám značné politické riziko v prohlášeních sociálně demokratických politiků, že druhý pilíř buď zruší, nebo významně změní jeho parametry.“

Osobně jsem přesvědčen, že jednorázová výplata by měla být vyšší než 1/3 naspořených prostředků. Konkrétně rovných 40 %. 

40 % naspořených prostředků ve fondu odpovídá „vynucenému“ zvýšení celkových odvodů na důchodové zabezpečení o 2 procentní body (z důchodového pojištění se vyvádí do penzijních fondů ve druhém pilíři 3 procentní body, další 2 % hrubé mzdy bude muset účastník doplatit povinně navíc).

Proč současná podoba trvá na nákupu renty ze všech naspořených prostředků? Napadá mě jediný důvod: Politici a tvůrci reformy nevěří, že penzijní fondy jsou schopny ze stejných prostředků zajistit vyšší (nebo alespoň stejně vysoký) důchod jako průběžný systém.

Pokud by to bylo skutečně tak a politici s tvůrci reformy penzijním fondům nevěří, měli by pravdu „zlí jazykové“, kteří přičítají penzijní reformu lobby finančních institucí. Pokud ale politici a tvůrci reformy věří ve správnost zavedení fondového systému pro zlepšení finanční situace budoucích penzistů, pak nemají nejmenší důvod tento cíl vynucovat vyššími odvody – a nebo mohou s klidným svědomím navíc povinně naspořené prostředky uvolnit jednorázově.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

průměrný důchod v roce 2024

Proč je státní důchod nespravedlivý?

Český důchodový systém je postaven na průběžném financování a navíc na poměrně výrazné solidaritě. Často tak bývá označován za nespravedlivý. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

14. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    16 července, 2012

    a proč zrovna 40%, proč ne 45 nebo 50% nebo dokonce aby vlada zaveda povinne finanční a majetkové vzdělávání??? Celá důchodová reforma je deforma v Ponziho systému!!

    Odpovědět

  • zamecnik

    16 července, 2012

    Proč právě (alespoň) 40 % píši v článku.
    K ponziho systému je častěji přirovnáván průběžný systém, který jeho znaky splňuje mnohem víc (platíte na lidi, kteří v systému jsou déle, a čekáte, že přijdou noví, kteří zaplatí vám). V tomto směru doporučuji k přečtení článek Petra Fejtka http://www.in­vestujeme.cz/kri­ze-ale-jaka-a-kde/ – alespoň jeho část „Důchody na dluh“.

    Odpovědět

  • Chose

    16 července, 2012

    Hezký článek s krásnou větou:

    Bude si muset koupit doživotní rentu od pojišťovny, ale její podoba je natolik nejistá, že koupě pověstného zajíce v pytli se v jejím světle rovná jistému a bezpečnému obchodu.

    Odpovědět

  • jiři urban

    1 února, 2013

    Nestydí se stat , nám řikat aby sme si spořili dyt odvadime na socialním a zdravotním dost to je vostuda vlady TOP 09 a ODS

    Odpovědět