Z daňových rájů letos odešlo dalších 88 firem
Foto: Shutterstock
Daňové ráje stále nenašly své pomyslné dno. Počet českých společností, které mají vlastníka v zemi považované za daňový ráj, kontinuálně klesá od roku 2015. Podle poradenské společnosti Dun & Bradstreet v prvním kvartálu odešlo z daňově zvýhodněných destinací celkem 88 českých společností. Aktuálně je tak z daňových rájů, často formálně, kontrolováno 11 295 našich firem.
„Čeští podnikatelé ztrácí zájem o daňové ráje již zhruba pět let. V posledních měsících je významným důvodem pro změnu sídla vlastníků tlak na identifikování skutečných vlastníků pomocí registrů skutečných majitelů firem v jednotlivých zemích Evropské unie, jejichž aplikování vychází ze směrnic EU v rámci zamezení praní špinavých peněz,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že některé evropské státy již tyto registry stihly zavést a zpřístupnit je veřejnosti, jako například Slovensko.
Hodnota firem v daňových rájích je 367 miliard Kč
V České republice je rejstřík konečných majitelů neveřejný a evidují se v něm skuteční vlastníci právnických osob a svěřeneckých fondů. Přístup k údajům mají například soudy, orgány činné v trestním řízení, správci daní, FAÚ a ČNB spolu s dalšími orgány v boji proti terorismu, Nejvyšší kontrolní úřad, banky či poskytovatelé veřejné finanční podpory.
V prvním kvartálu letošního roku v ČR klesl počet firem s majitelem z daňového ráje o 88 na 11 295. „Úbytek jsme zaznamenali zejména v případě Nizozemí a Kypru,“ doplnila Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet. Dynamicky naopak roste zájem o Hongkong. Majitelé z daňových rájů v základním jmění ovládaných subjektů kontrolují necelých 367 miliard korun.
Vývoj počtu českých firem s vlastníkem z vybraných daňových rájů
Zdroj : Dun & Bradstreet
REKLAMA