CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Lukáš Belák

31. 10. 2013

3 komentáře

Zajištění rizika? Lze i v bankách

 


 

Zajištění proti riziku (hedging) je možné uskutečnit jednoduchou strategií, při které investujeme do derivátu s opačným vývojem než zajišťovaná investice. Pokud nakoupíme libovolná aktiva s očekáváním jejich cenového růstu, obratem zakoupíme např. short opci, v níž se zajistíme proti cenovému poklesu. Investujeme tak do dvou aktiv s opačnou korelací. Pro plné zajištění by měl být objem těchto dvou pozic stejný.

Při zajištění mohou nastat tři situace: Cena aktiva, do kterého jsme investovali, poroste, pak cena zakoupeného derivátu bude klesat a při zajištění opcí tuto nevyužijeme – zaplacené prémium tak sníží náš zisk. Pokud cena aktiva poklesne, využijeme derivát, abychom ztrátu snížili. Je-li cena stejná, jako byla v den investice, nákup opce představuje dodatečný náklad, který opět sníží zisk.

Hedging využívá široké spektrum subjektů. Ať už jde o zajištění exportérů nebo bank proti kurzovým změnám, nebo výrobních podniků závislých na cenách komodit. Nejpoužívanějšími deriváty pro zajištění jsou opce a futures, v případě mimoburzovních derivátů se jedná nejčastěji o forwardy a swapy. U menších a středních podniků je oblíbený CFD kontrakt.

Výhodou CFD kontraktů pro zajištění je rozmanitost nabízených produktů, pákový efekt, který umožňuje obchodování i s relativně nízkým kapitálem, okamžitá realizace a vysoká likvidita, případně absence doby expirace. Nevýhodou při držení kontraktu přes noc zůstávají poměrně vysoké poplatky, které závisí na konkrétním aktivu a druhu pozice.

V České a Slovenské republice nabízí služby pro zajištění rizika také několik bankovních institucí.

GE Money Bank sice nabízí pouze měnový forward pro zajištění kurzového rizika, přesto konkuruje individuálně dohodnutým kurzem a nulovými poplatky při konverzi měn. Nákladem stále zůstává spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Nabídka ČSOB je užší v porovnání s ostatními bankami, na druhou stranu nabízí flexibilní služby od objemu 10 000 eur na období do 1 roku.

Česká spořitelna nabízí zajištění kurzových a úrokových rizik, zejména pomocí swapů a opcí, případně kombinací měnových a úrokových swapů (CIRS). Také nabízí tzv. dohodu o budoucí úrokové sazbě (FRA), kde dokáže zafixovat úrokovou sazbu až na 21 měsíců, a úrokový swap IRS, který je založen na výměně dvou úrokových plateb mezi stranami.

Sberbank a Raiffeisenbank zajišťují měnové a úrokové riziko. Sberbank využívá i tzv. step – up IRS, což je varianta IRS, kde se pevná úroková míra mění podle předem dohodnutého scénáře.

UniCredit Bank a Komerční banka k těmto dvěma základním kategoriím přikládají i zajištění v rámci komoditních rizik. UniCredit zabezpečuje komoditní swap a komoditní opci, se specializací na ropu a ropné produkty, některé kovy a papír a celulózu.

Komerční banka rovněž využívá různé typy swapů, forwardů a opcí a dále přidává další typy exotických derivátů. Celkově nabízejí širokou škálu produktů, přičemž se specializuje hlavně na kurzové riziko.

Zajištění měnového rizika v praxi

Uvažujeme o zajištění investice ve výši 1 milionu korun pomocí měnového forwardu na dobu 3 měsíců od doby uzavření obchodu. Investujeme do Německa, počítáme s kurzem CZK/EUR, přičemž za 3 měsíce očekáváme inkaso našeho 1 milionu korun v eurech.

Zajistit se můžeme pomocí forwardu na prodej EUR / CZK ve stejném objemu s vypořádáním za 3 měsíce. K datu 10. 10. 2013 jsme nakoupili forward, čím jsme se proti riziku poklesu zajistili. Forwardový kurz vypočítáme jako součet spotového kurzu a forwardových bodů, které můžeme najít na stránkách ČNB, v tomto případě –0,00684 bodů na 3 měsíce a s kurzem devizového trhu ČNB 25,530 CZK / EUR.

Tabulka 1: Spotové a forwardové kurzy vybraných bank a přehled zajišťovacích produktů

 

Kurzové riziko

Úrokové riziko

Komoditní riziko

Počet nabízených produktů

Spotový kurz CZK/EUR

Forwardový kurz CZK/EUR

GE Money Bank

X

 

 

1

 25,597 25,950

ČSOB

X

X

 

6

25,602

25,595

Česká spořitelna

X

X

 

7

25,620

25,613

Raiffeisenbank

X

X

 

7

25,538

25,531

Sberbank

X

X

 

10

25,530

25,523

UniCredit Bank

X

X

X

14

25,620

25,613

Komerční banka

X

X

X

32

25,533

25,526

Poznámka: Kurzy k 10. 10. 2013

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ttt

    4 listopadu, 2013

    se zamyslet jeste jednou 😉

    Odpovědět

  • Gekko

    4 listopadu, 2013

    jako ve všem, i v tomto měřítku se GE ukázala zcela mimo mísu… FW kurs je nad SPOTEem…

    Odpovědět

  • ttt

    4 listopadu, 2013

    Zkuste se zamyslet jeste jednou 😉

    Odpovědět