Základ rodinného rozpočtu: Neplýtvat a nerozhazovat
„Co by si měli uzavírat klienti, kteří jsou schopni na penzijní připojištění a životní pojištění (dohromady) dávat 800 – 1000 Kč měsíčně?“ zní jeden z dotazů v diskusi na Investujeme.cz a dodává: „Polovina mých klientů je na tom takhle, neb působím v ne moc bohatém kraji.“
Je to těžké. Člověk se dostává do tíživých životních situací, kdy skutečně nemá peněz na zbyt. A může žít v regionu, kde je nedostatek práce, a když je, je špatně placená. Podávat v takovém případě knížecí rady typu „přestěhujte se za prací“ jsou sice z teoretického pohledu zcela správné, v praxi ale jen obtížně proveditelné. A po zahrnutí všech nákladů a rizik se navíc může ukázat, že si domácnost přestěhováním ekonomicky stejně nepomůže – a navíc zpřetrhá současné sociální vazby.
Co tedy zbývá? Buď zvýšit příjmy, nebo snížit výdaje. Jenže… zvýšení příjmů nejde ze dne na den. Zvláště žije-li rodina v kraji s vysokou nezaměstnaností, může si její živitel jen s velkou odvahou a malou šancí na úspěch dovolit zajít za zaměstnavatelem a žádat o přidání. Vyhlídku může poskytnout zvyšování kvalifikace a vzdělání. Ani to není ale proces jednoduchý, navíc je dlouhodobý a ne každý při něm setrvá.
S výdaji je to zdánlivě snazší. Snížit výdaje rodinného rozpočtu vyžaduje disciplínu snad ještě tvrdší než sebevzdělávání. Není to jen o nákupu levných potravin a zhasínání zbytečně svítících lamp – je to především o sledování výdajů a zvážení, které jsou zbytné a které nezbytné.
Finanční poradci, kolikrát jste se setkali s domácností, které po zaplacení všech měsíčních výdajů zbývala pětistovka? Nebo si dokonce museli ještě půjčit? A kolik z nich mělo na stěně moderní plazmovou televizi nadstandardních rozměrů? Ano, byl to možná splněný sen… byť při bližším prohlédnutí zjistíte, že na úvěr.
REKLAMA
V takových případech jsou finanční produkty zbytečné. Je třeba především změnit myšlení domácnosti. V opačném případě se penzijní připojištění ani životní pojištění nedožije důchodu živitelů domácnosti.