Článek Co brání 50% ročnímu zhodnocení? Riziko a psychika! obsahoval ukázku reportu jedné profitabilní strategie. Samozřejmě, že každá taková mechanická strategie sama o sobě může mít (a je lepší rovnou počítat, že i v reálu bude skutečně mít) slabší období, ve kterém se jí nebude tolik dařit. Proto se doporučuje mít takových obchodních strategií více a obchodovat je souběžně. Což je prvek diversifikace rizika při obchodování. Ale pozor – nelze jen tak vzít bezmyšlenkovitě všechny strategie, které jsou k mání, a začít je obchodovat bez bližšího testování a analyzování. Je třeba stále používat hlavu, vědět, zda ta či ona strategie má logický základ, či se jedná zkrátka o statistickou metodu a z ní vyplývající “tržní výhodu“. Je vhodné pokud možno použít různé trhy, různé typy strategií (trendová, breakout), podívat se na vzájemnou korelaci. V závěru výše uvedeného článku jsem vzpomenul právě ekvitní křivky strategií a portfolií. Pojďme se na ně tedy podívat.
Abychom si mohli udělat konkrétní představu, jak to vypadá v reálu, podívejme se na Obr. 14. Zachycuje ekvitní křivky celkem tří samostatných strategií (oranžová, modrá, žlutá křivka) obchodovaných na třech různých měnových párech. Fialová křivka je jejich součtem a představuje tedy výsledný profit tohoto uskupení strategií. Jelikož se pohyby na forexovém trhu udávají v pipech, je osa y právě v těchto jednotkách, do finančního vyjádření si tento graf můžete snadno převést tak, že každý 1 pip = 12,50 $.
Obr. 14: Růst dílčího portfolia, složeného ze 3 strategií.
Poznámka: Vertikální osa – profit [pip], horizontální osa – čas [dny]
REKLAMA
Tento graf jsem zvolil záměrně, neboť vystihuje názorně hned několik okolností, které jsou důležité:
- je zde přehledně vidět, jak si strategie pomáhají (červeně podbarvené oblasti)
- pravidelný, stabilní, každoroční růst výsledné fialové ekvitní křivky (období rozdělena svislou čarou)
- podobná výše zisků za každé období (nízká rozkolísanost, nebo chcete-li “volatilita“)
- swingový způsob obchodování, patrný zejména na oranžové a modré křivce
- postupné doplnění portfolia novou strategií (žlutá křivka)
Pan Ostrý se zaměřuje hlavně na swingové obchody, kdy má pozici otevřenu několik málo dnů, většinou 2 – 5 dnů. Zobchodování signálů z jeho strategií mu zabere max. 30 minut. To však neznamená, že to je vše. Oproti intenzivnímu daytradingu mu zbývá mnoho času na to, aby mohl vytvářet a testovat další strategie. Pokud se ptáte proč, tak prostě proto, že si uvědomuje, že dřív či později může mít nějaká jeho obchodní metoda problémy a bude třeba ji nahradit.
Co dodat na závěr
Předně – riziko stále existuje. Trhy se mění a záleží na logice dané strategie, jak je robustní. Trend zůstane vždy trendem, ale statistické výhody se mohou v čase změnit. Ne nadarmo se mezi obchodníky říká: “Trend je tvůj přítel.“ Pokud neobchodujete – pravděpodobně pochopíte až později (pokud začnete).
Někteří si možná uvědomili – nepadlo zde ani slovo o money managementu, a přitom je to velmi důležitá oblast obchodování. Pro někoho klíčová. Výše uvedený graf ekvitních křivek je v samotném základu, bez jakékoliv aplikace money managementu, tedy vždy stejná pozice na obchod. Zkušenější vědí, že s kvalitním money managementem se lze dostat zcela na jinou úroveň. Je to ale téma samo o sobě, které může dát obchodování zcela jiný rozměr.