Základy investování: Investiční horizont a cíle
Investiční horizont aneb Ujasněte, jaký investiční horizont odpovídá vašim cílům!
Víme-li, na co si peníze připravujeme a jaký cíl sledujeme, je jednoduší investiční horizont stanovit. Chce-li pan Novák za dva roky obměnit své auto, a ví, že bude potřebovat 300 tisíc korun, má jasný cíl. Částku ve výši 100 tis. Kč, kterou má k tomuto účelu k dispozici, stěží může vzhledem k předpokládané volatilitě investovat do akciového podílového fondu nebo jiné než referenční měny. Finančním instrumentem, který vzhledem k investičnímu horizontu mohl pomoci, by mohl být dobře úročený spořicí účet v korunách.
Investiční cíl říká, proč investujeme, a investiční horizont, na jak dlouho. Část portfolia, ve které pan Novák sleduje své zajištění na důchod, může být investována dynamičtěji. K tomu už by se mohl hodit finanční instrument doplňující do portfolia akciovou složku. Část této složky může být i měnově diverzifikována.
Obrázek 1: Investiční horizont předurčuje výběr investičních instrumentů a složení portfolia. S tím souvisí investiční strategie, která může být z pohledu více agresivní nebo více konzervativní.
Zdroj: google.com, výsledek vyhledávání „investment time horizon“
Investiční instrumenty aneb Sestavit portfolio tak, aby všechna vejce nebyla v jednom košíku
Finanční instrument je aktivum sloužící k rozmnožování bohatství. S držením aktiva souvisí prospěch v podobě nároku na budoucí peněžní tok – cash flow, popřípadě také užitek nepeněžní povahy.
REKLAMA
Investiční instrumenty se dělí na finanční investiční instrumenty, jako jsou například cenné papíry, třeba akcie, dluhopisy, podílové listy, a reálné investiční instrumenty, mezi které lze například zařadit nemovitosti nebo drahé kovy.
Investovat dnes lze prakticky do jakýchkoli aktiv kdekoliv na světě. Investor se prostřednictvím finančních instrumentů, jako jsou podílové nebo burzovně obchodované fondy, může podílet na vývoje akcií v Evropě, Spojených státech, vývoji asijských a jiných ekonomik, podobně jako investovat do nemovitostí, dluhopisů, ropy a jiných aktiv. Investovat lze nejen do finančních investic, ale i do reálných aktiv, na která si lze sáhnout.
Obrázek 2: Investiční instrumenty se dělí na instrumenty reálné a instrumenty finanční. Finanční investice zahrnují cenné papíry dluhové a majetkové, patří sem i podílové nebo burzovně obchodované fondy.
Zdroj: google.com, výsledek vyhledávání „investments instruments“
REKLAMA
Individuální investor se nutně ptá, kam investovat, jaké finanční nástroje použít, jaký podíl akcií, dluhopisů, nemovitostí a jiných aktiv do portfolia zahrnout. Důležitý je výběr toho, co je vhodné právě pro individuální konkrétní situaci.
Je nutné zohlednit časový horizont pro investici, osobní finanční situaci a cíle, životní etapu, rizikový profil (přístup k riziku, tolerance ke krátkodobým výkyvům v hodnotě portfolia) a výnosová očekávání, i čas, který chce nebo může vynaložit na péči o své investice. Tomuto pak odpovídá strategická alokace aktiv a základní nastavení portfolia.
Při volbě finančních instrumentů rozhoduje výnos, riziko, likvidita a v neposlední řadě daňové efektivita.