Akciové trhy v nejbližší době nejspíš neporostou, upozorňuje analytik Pavel Hadroušek. Je naopak poměrně pravděpodobné, že budou klesat. Z kopce to půjde také s komoditami. Naopak růst mohou podhodnocené technologické akcie.
VÝHLED DO KONCE ROKU
Podzim bude poněkud obtížný, situace by se mohla začít zlepšovat s nadcházející zimou. Na konci roku můžeme zažít i tradiční "year-end rallye". Svoji předpověď Hadroušek podpořil řadou argumentů.
"Historie nás učí, že září a říjen neznamená pro akcie nic dobrého," říká. Jedním z důvodů, proč se akcie v tomto období spíše prodávají, je fakt, že mnohé fondy končí svůj fiskální rok 31. října.
"V průběhu září a října proto manažeři fondů prodávají akcie, kterým se příliš nedařilo, aby daňově kompenzovali ztráty z těch ziskových. To vede obvykle k poklesu indexů v těchto měsících," vysvětluje.
Nejnižší hodnoty indexů bývají kolem 20. října, pak do konce roku často následuje významný růst. Pokud nebude letošní rok výjimkou, bude vývoj v následujících týdnech pravděpodobně negativní.
REKLAMA
Loni trh rostl od poloviny srpna do 12. září, pak klesal až do 27. října.
JEN MALÁ ŠANCE PRO RŮST
"Jsme svědky poklesu cen komodit. Nejspíš to nebude žádný kolaps, ale jen lehký pokles, což je argument spíše pro růst trhů," připouští.
Dalším pozitivním argumentem jsou současné ceny akcií. "Dá se říci, že trhy nejsou předražené. To jsou okolnosti, které dávají šanci na pozitivní vývoj, ovšem těch negativních je podle mého názoru více," upozorňuje Hadroušek.
"Centrální banka přestává zvyšovat sazby, protože americká ekonomika zpomaluje. Zpomalující ekonomika znamená zpomalování růstu zisků," vysvětluje.
REKLAMA
"Když americká centrální banka zastaví zvyšování úrokových sazeb, pak začnou v 70 procentech případů indexy klesat. Poslední výjimka z tohoto pravidla nastala v roce 1995," říká.
"Jedním z největších problémů je také to, že v USA výrazně rostou náklady práce. Meziročně vzrostly náklady práce o 4,9 procenta. V minulých letech tento ukazatel naopak klesal a pomáhal růstu i v době zvyšování cen komodit," soudí Hadroušek.
Dalším varovným faktorem je pohled na dluhopisový trh, kde přetrvává takzvaná reverzní vývojová křivka. To znamená, že krátkodobé sazby jsou vyšší než dlouhodobé. Když se opět podíváme do historie, zjistíme, že tento stav předznamenává velké zpomalení nebo dokonce recesi.
TECHNOLOGIE OPĚT NASTUPUJÍ
Pokud skutečně dojde k tomu, že zahraniční akciové trhy budou v příštích týdnech klesat, měli by podle Hadrouška investoři v průběhu září a října plynule navyšovat pozice v technologiích.
REKLAMA
"Technologie bývají na konci roku tradičně silné. Dnes jsme navíc svědky snahy firem o zvyšování produktivity, které se dosahuje investicemi do informačních technologií," soudí.
"Zároveň se zvyšuje zájem spotřebitelů o ploché televizní obrazovky, herní konzole, Microsoft chystá svůj nový produkt Vista. Ani akcie největších technologických firem přitom vůbec nejsou drahé," upozorňuje.
"Mezi investory teď nejsou technologické akcie populární. Preferované jsou energetické tituly, těžba zlata, těžba ropy. To všechno je dnes in, technologie jsou out."
Podle Hadrouška je čas na změnu. Módní energetické akcie by měli investoři začít prodávat a nahrazovat je investicemi do technologických firem.