Nikdo z nás si v systému sociálního pojištění nepředplácí svoji penzi, jak se většina lidí mylně domnívá. Předplácíme si jen jakýsi nárok na ni, který ale není ničím krytý.
Všichni platíme důchody nynějších penzistů. Těch ale neustále přibývá a pracujících ubývá. Bez dobře vymyšlené důchodové reformy systém zkrachuje. Nejpozději v době, kdy půjdou do penze lidé narození v sedmdesátých letech.
Podle ekonoma Pavla Kohouta se u nás nikdy žádná skutečná důchodová reforma neuskuteční. Neprovede ji levice, neprosadí ji ani pravice. Kohout byl poradcem Sobotky i Tlustého, takže ví, o čem mluví. Levice má podle něj z jakékoli reformy strach a pravice nebude mít sílu ji uskutečnit.
Co to znamená? "Ve třicátých, nejpozději ve čtyřicátých letech tohoto století penzijní systém definitivně zkolabuje. Kolaps lze definovat jako stav, kdy státem vyplácené důchody již nebudou stačit ani k zabezpečení základních životních potřeb důchodců. Nikdo si netroufá předpovídat, co se stane potom," říká Kohout.
Jednu velmi názornou předpověď ale v lednu nabídla německá televize ZDF v třídílném fiktivním dokumentu 2030: Povstání starců. Každému třetímu Němci bude v roce 2030 přes šedesát. To není fikce, to je fakt podložený posledním sčítáním lidu.
REKLAMA
Důchodci v roce 2030 přežívají v hromadných ubytovnách. Pojišťovny jim platí jen neúčinné léky, euthanazie a sebevražda jsou běžným způsobem odchodu ze života. Čilejší senioři se organizují a domáhají se svých opodstatněných, ale nesplněných nároků (nebo aspoň účinných léků) násilím.
Televize ZDF se snaží přimět diváky k přemýšlení o budoucích hrozbách, jež je možné správnými rozhodnutími ovlivnit. Stejným způsobem je třeba číst varování našich ekonomů. ZDF seriál na svých webových stránkách doplňuje interaktivním projektem plným grafů a statistik.
V posledních třiceti letech se podobnou formou věnovala například hrozbě atomového zamoření, genovému výzkumu nebo obchodu s lidskými orgány.
Reflex č. 5/2007