CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

10. 12. 2015

0 komentářů

Zdravotní pojištění cizinců: Hlavně neotěhotnět!

 


 

Cizinci do České republiky přicházejí nejen obdivovat Pražský hrad, jihočeský Český Krumlov či perlu Moravy Telč a další skvosty české architektury a krásy přírody. Řada cizinců zde nalezla svou práci a svůj domov, podnikají zde a platí zde daně. A stejně jako čeští občané musí mít pojištěné výdaje případné zdravotní péče.

InfoCizinci.cz – nabízíme možnost rychlého porovnání zdravotního pojištění pro cizince.

V rámci Evropské unie platí evropský pas zdravotního pojištění (klasická kartička pojištěnce). Přijíždí-li občan Evropské unie (a několika dalších smluvních států) do České republiky, nemusí pojištění řešit a neodkladnou péči bude mít uhrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Pokud se na území ČR bude zdržovat déle, může přejít pod české veřejné zdravotní pojištění. Ovšem řada lidí žijících v Česku pochází z Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Číny… a dalších zemí světa.  Jejich pozice je mnohem složitější.

Občané zemí mimo Evropskou unii mohou pobývat v Česku pouze s řádným pojištěním. Tím pro krátkodobé cesty může být klasické cestovní pojištění, ovšem pro dlouhodobější pobyty lze využít zdravotní pojištění cizinců. To má několik nevýhod oproti veřejnému zdravotnímu pojištění:

V prvé řadě pojišťovna není povinna cizince do pojištění přijmout. Pokud trpí jakýmikoli zdravotními problémy, buď ho nepojistní, nebo si stanoví výluky z pojištění – a cizinec si bude muset léčbu beztak hradit sám.

V druhé řadě má pojišťovna vždy stanoveny pojistné limity, které se nejčastěji pohybují od 60 tis. EUR do 80 tis. EUR. Jakmile je limit překročen, pojišťovna přestává léčbu hradit. Nemocný či člověk po úrazu tak může odcestovat do své rodné země, kde léčbu dokončí (přičemž tam v té době nemusí mít platné zdravotní pojištění, pokud příslušná země něco takového vůbec má), nebo si ji v Česku dál bude hradit sám.

Zdravotní pojištění cizinců

V Česku nabízí zdravotní pojištění cizinců šest pojišťoven, přičemž ČP Zdraví při poskytování produktu spolupracuje s Pojišťovnou VZP (neplést s VZP, jedná se o komerční pojišťovnu). Ve skutečnosti tak je k dispozici pouze 5 produktových domů.

Kratší pobyt – stačí základ

Pro krátkodobé pobyty (do 90 dnů) mohou cizinci využít levnější zdravotní pojištění cizinců nutné a neodkladné péče. Ta nezahrnuje léčbu ničeho, co je možné odložit – a doléčit po návratu do domovské země.

Tabulka 1: Přehled základního zdravotního pojištění cizinců

Pojišťovna

Produkt

Pojistný limit

Pojistné/rok

Ergo

Welcome Plus

80 000 EUR

 

Welcome Standard

60 000 EUR

 

Maxima pojišťovna

MaxMedical – nutná  zdravotní péče – Standard

80 000 EUR

4 600 Kč

MaxMedical – nutná  zdravotní péče – Premium

80 000 EUR

5 000 Kč

Pojišťovna VZP

Základní zdravotní pojištění cizinců Standard

60 000 EUR

4 970 Kč

Základní zdravotní pojištění cizinců Nadstandard

60 000 EUR

9 970 Kč

Slavia pojišťovna

Nutná a neodkladná zdravotní péče

60 000 EUR

5 200 Kč

Uniqa pojišťovna

Basic

60 000 EUR

4 800 Kč



Zdroj:
Internetové stránky pojišťoven

Pojišťovna Ergo na svých internetových stránkách cenu neuvádí. Na základě dotazu na infolince ovšem připraví kalkulaci a zašle ji e-mailem.

Zajímavostí je, že Pojišťovna VZP a Slavia pojišťovna využívají stejný software pro kalkulaci pojistného, s obdobnou grafikou. Výstup je ale odlišný a jejich ceny se liší.

Delší pobyt – dražší pojištění

Při pobytu delším než 90 dnů (např. studijní pobyt, zaměstnání, podnikání, sloučení rodiny…) musí cizinec ze zemí mimo Evropskou unii využít komplexní zdravotní pojištění, jehož cena je pochopitelně vyšší. Jedinou výjimku mezi cizinci tvoří uprchlíci, kteří získají v České republice azyl. Ti se automaticky dostávají do veřejného zdravotního systému. Na ten si běžný imigrant musí počkat až s přidělením trvalého pobytu.

Tabulka 2: Přehled komplexního zdravotního pojištění cizinců

Pojišťovna

Produkt

Pojistný limit

Pojistné/rok

Ergo

Welcome Kompex

80 000 EUR

 

Maxima pojišťovna

MaxMedical – komplexní zdravotní péče

60 000 EUR

7 450 Kč

PVZP

Komplexní zdravotní pojištění cizinců

60 000 EUR

14 200 Kč

Komplexní zdravotní pojištění cizinců Exclusive

1,8 mil. Kč

23 200 Kč

Premium zdravotní pojištění cizinců

3 mil. Kč

23 692 Kč

Komplexní zdravotní pojištění cizinců

60 000 EUR

10 000 Kč

Uniqa pojišťovna

Komplex

75 000 EUR

10 200 Kč

Komplex Extra

100 000 EUR

12 000 Kč

Zdroj: Internetové stránky pojišťoven

Ceny pojistného se mohou lišit podle věku. Nejčastěji jsou za tyto ceny pojištěny děti od 5 nebo 6 let až dospělí do 60 let. Ceny navíc mohou vzrůst v případě, že se jedná o člověka vykonávajícího vysoce rizikovou činnost či sporty, profesionálního sportovce, jedná se o pracovní pobyt… a nebo o těhotnou ženu.

Těhotenství…

V případě pojištění těhotenství, komplikací v těhotenství, porodu a poporodní péče o novorozence pojistné roste několikanásobně. V prvé řadě pojištění kryje běžné náklady na vyšetření, prohlídky, ultrazvuky a podobné úkony spojené s těhotenskou péčí, které musí být pochopitelně v pojistném zaplaceny. A následně ani porod není zadarmo, přičemž i ten nepřevezme pojišťovna na svá bedra. Náklady na pojištění v těhotenství tak odpovídají skutečným nákladům – plus riziku výskytu komplikací.

Tabulka 3: Přehled komplexního zdravotního pojištění cizinců v těhotenství

Pojišťovna

Produkt

Pojistný limit

Pojistné/rok

Ergo

Welcome Baby

80 000 EUR

 

Maxima pojišťovna

MaxMedical – Pregnancy

80 000 EUR

od 44 000 Kč

PVZP

Komplexní zdravotní pojištění cizinců – Novorozenec

60 000 EUR

55 200 Kč

Komplexní zdravotní pojištění cizinců Exclusive – Novorozenec

1,8 mil. Kč

74 550 Kč

Zdravotní pojištění Premium pregnant

3 mil. Kč

81 792 Kč

Slavia pojišťovna

Komplexní zdravotní pojištění cizinců – Máma a miminko

60 000 EUR

55 000 Kč

Komplexní zdravotní pojištění cizinců – Máma a miminko

60 000 EUR

48 000 Kč

Uniqa pojišťovna

Komplex2

75 000 EUR

108 000 Kč

Zdroj: Internetové stránky pojišťoven

Slavia pojišťovna rozlišuje výši pojistného podle měsíce těhotenství. Pokud budoucí maminka uzavře pojistku do 5. měsíce těhotenství, bude její roční pojistné vyšší. Naopak od 6. do 9. měsíce těhotenství jí pojistné klesne.

Komerční, nebo veřejné zdravotní pojištění?

Komerční zdravotní pojištění i ve své komplexní variantě stojí od 7 450 Kč ročně, tedy přibližně 621 Kč měsíčně. Nejčastěji se jeho cena pohybuje kolem 10 000 Kč ročně, tedy přibližně 834 Kč za měsíc. Minimální veřejné zdravotní pojištění pro OSVČ činí v letošním roce 1 797 Kč měsíčně a od příštího roku vzroste na 1 823 Kč/měsíc.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je lepší užívat si komerčního pojištění než se snažit být účastníkem veřejného zdravotního pojištění. Háčkem jsou ale rizika s tím spojená: Přísně stanovené limity, menší počet smluvních zdravotnických zařízení a tedy menší výběr lékařů a v neposlední řadě riziko přijetí či nepřijetí do pojištění. A pro ženy pochopitelně těhotenství, které může pojistné významně navýšit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024

Daňové důsledky povodní v České republice. Jak je to u občanů, podnikatelů a firem

V obecné rovině je daňová uznatelnost škod zákonem o daních z příjmů velmi omezena. Zákon však obsahuje jisté výjimky, kdy je možno bez omezení daňově uznat škody, které souvisejí s živelní pohromou. Zákon o daních z příjmu dále upřesňuje, že mezi živelní pohromy spadají právě i povodně a záplavy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *