Zemědělské komodity: Novodobé zlato pro lidstvo
Investiční poradci radí: „Investujte do komodit jako jsou ropa, drahé kovy. Průmyslové kovy také nejsou špatnou alternativní investicí.“ Na zemědělské komodity se však stále zapomíná, přičemž není to tak dávno, co chléb v České republice podražil z 15 Kč na 27 Kč během pár týdnů.
Proč tedy investovat jenom do ropy či zlata, když význam zemědělských komodit raketově roste? S prázdným žaludkem se těžce investuje do čehokoliv.
Důvodů, proč ceny zemědělských komodit (zrnin) nadále rostou, je několik. Jedním z nich je strmě rostoucí cena ropy (pokořila již hladinu 102 USD/barel na newyorské burze), která zdražuje veškeré náklady farmářů na produkci úrody (zasetí, postřiky, hnojení, sklizeň a samozřejmě pak transport).
S cenovým vývojem na trhu s ropou pak také souvisí situace na trzích zemědělských plodin, které se používají na výrobu složek do biopaliv. V Evropské unii je to (stejně jako v ČR) především řepka olejná, v USA je to kukuřice, v Jižní Americe pak sója a třtina cukrová.
REKLAMA
Lákavé státní dotace farmářům přiměly zemědělce k omezení osevních ploch pro produkci potravin a specializování se na pěstování vybraných plodin, které jsou určeny pro výrobu biopaliv. V USA se z tohoto důvodu výrazně omezila osevní plocha pšenice v roce 2007, navíc počasí následně nepřálo vývoji úrody a i proto se letos na jaře očekává propad amerických zásob pšenice na nejnižší úroveň za posledních 60 let.
Zajímavostí je, že s ója a kukuřice již získaly pojmenování „sypký poklad USA“, protože tyto dvě komodity zabírají většinu osevní plochy na úkor ostatních plodin z důvodu boomu výroby a obchodu s biopalivy. V letošním roce se k „sypkému pokladu“ možná přidá i pšenice. USA je totiž třetím největším producentem pšenice na světě, přičemž 10 největších producentů vypěstuje dvě třetiny světové produkce.
Dalším zásadním důvodem růstu cen zemědělských komodit je zvyšující se koupěschopnost obyvatelstva, především střední společenské vrstvy v Indii a Číně. Rostoucí příjmy umožňují většině lidí nakupovat kvalitnější potraviny, přičemž konzumace donedávna cenově nedostupných mléčných výrobků a masa se zvyšuje.
REKLAMA
Pro produkci 1 kg masa je zapotřebí přibližně 6 kg krmných směsí, což jsou právě tolik zmiňované zrniny. Vzhledem k rostoucím cenám vstupů a enormní poptávce především z Asie, dochází samozřejmě k novým cenovým maximům i na trzích s masem, mlékem a rostlinnými oleji.
Pokud si ještě přidáme k výše zmíněným důvodům růstu cen zemědělských komodit klimatické změny, tj. vliv počasí na úrodu, dokáže si každý z nás představit, že ceny zemědělských komodit nemají důvod klesat. Například v případě pšenice došlo vzhledem ke špatnému vývoji počasí v roce 2007 v Austrálii, Kanadě, USA, Francii i Ukrajině k poklesu letošních světových zásob pšenice na nejnižší úroveň za posledních 25 let, což je další důvod k tomu, aby cena pšenice rostla na další maxima.
Velké investiční fondy proto stále více zařazují investice do zemědělských komodit do svých portfolií jako dobrou alternativu proti padajícímu akciovému trhu. Rovněž dle studií International Food Policy Research Institute i přidružené organizace OSN World Food Program budou ceny potravin nadále růst.
Graf: Pšenice od listopadu 2004 do 29. února 2008
(Ceny jsou v USD/100 bušlů; 1 bušl = 27,215 kg)
Zdroj: X-Trade Brokers (xtb.cz)
REKLAMA
Jak lze investovat do zemědělských komodit?
Abyste mohli začít obchodovat se zemědělskými plodinami, nepotřebujete mít své vlastní silo, ani vlastnit své vlastní pole. Stačí, když si na začátek vyčleníte kapitál minimálně v řádu několik desítek tisíc českých korun. Lze investovat do tradičních derivátů (převážně na burzovním trhu), jako jsou opce, forwardy a futures, nebo také pomocí investičních certifikátů a warrantů.
Cenově dostupnějším způsobem může být pro drobného investora obchodování přes kontrakty na vyrovnání rozdílů (CFD – Contracts for Difference) na mimoburzovním trhu. Důvodem menší kapitálové náročnosti v případě obchodování CFD na zemědělské komodity je využití finanční páky. K tomu, abyste otevřeli obchod potřebujete mít pouze určité procento nominální hodnoty kontraktu, přičemž vaše zisky (ale i ztráty) s e budou odvíjet od celkové (nominální) hodnoty obchodu.
Většina obchodů se provádí na základě spekulace, přičemž na komoditních trzích lze koupit, ale i prodat komoditu, aniž bychom ji předtím vlastnili.
Pro více konzervativní investory jsou samozřejmě pořád k dispozici akcie potravinářských a zpracovatelských společností, které se zabývají zemědělskými komoditami.
Jana Albertová je analytičkou společnosti X-Trade Brokers.