Životní pojištění v hledáčku organizovaných podvodníků
Podvody se pojišťovnám podle odborníků nedaří odhalovat v 30 až 60 procentech případů. Za rok 2015 odhalili detektivové pojišťoven pojistné podvody za více než jednu miliardu korun. Pojišťovna Allianz prověřila 2 641 podezřelých případů a odhalila pojistné podvody za 232,5 milionu korun. Za poslední dva roky došlo k nárůstu odhalených pojistných podvodů o 74,5 milionu korun. Česká pojišťovna odhalila vloni pojistné podvody za 464 milionů korun, což je o 186 milionů korun více než před pěti lety. Kooperativa se zabývala 1 500 podezřelými případy a u tisíce bylo prokázáno podezření na pojistný podvod, uchráněná hodnota vzrostla oproti roku 2014 o jeden milion korun na 210 milionů korun.
Životní pojištění v centru zájmu podvodníků
Na rekordním objemu odhalených pojistných podvodů se také ve značné míře podílelo úspěšné odhalování organizovaných skupin podvodníků v úrazovém a životním pojištění. Detektivové Pojišťovny České spořitelny řešili v loňském roce téměř 130 případů podezření na pojistný podvod u smluv životního pojištění v celkové hodnotě bezmála 36 milionů korun. Od roku 2013 tak došlo k téměř čtyřnásobnému nárůstu.
„Za poslední dva roky nám rapidně vzrostl počet podvodů v oblasti životního pojištění a častěji se na nich s klienty podílejí i další aktéři. Roste však i počet jejich odhalení – loni se nám takto podařilo uchránit téměř 28 milionů korun,“ uvedl k nárůstu podvodů v životním pojištění František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.
Stejný trend v pojistných podvodech pozoruje i pojišťovna Kooperativa. „Oproti roku 2014 jsme spolupracovali s Policií ČR a dalšími pojišťovnami na prošetřování 1800 případů. Jednalo se zejména o organizované pojistné podvody v životním pojištění, kdy se pachatelé pokusili podvodně získat pojistné plnění u více pojišťoven. Do pojistných podvodů byli zapojeni i lékaři a rehabilitační pracovníci, takže nebylo jednoduché jejich činnost odhalit,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.
Pojistné podvody se různí
Nejčastější podvody v oblasti životního pojištění se týkají úrazů. Dochází k umělému prodlužování léčby, nepravdivému popisu úrazu a často bývá úraz i hraný. „Klienti při nahlášení také uvádějí nepravdivé údaje o způsobu nebo datu vzniku úrazu. Například jejich úraz vznikl před počátkem pojištění a klienti si datum v lékařské dokumentaci upraví na datum, když už jsou pojištěni,“ popisuje František Mareš, a dodává: „Zajímavé jsou i případy, kdy klient uvádí poměrně závažné poranění, které dokládá i lékařskými zprávami (např. poranění vazů kolenního kloubu), a následně zjistíme, že klient prakticky ihned nastoupil k nějakému sportovnímu utkání.“
REKLAMA
Medical: Pojišťovací podvod století
Na výraznějším nárůstu objemu odhalených pojistných podvodů se podílel i organizovaný pojistný podvod zvaný Medical, který rozhýbal vody životního pojištění již v roce 2013. V historicky největším případu pojistného podvodu v životním pojištění dosáhla celková škoda téměř 40 milionů korun a obviněno bylo zatím 20 osob. Organizovaná skupina páchala rozsáhlé pojistné podvody nejméně od roku 2010.
V čem pojistný podvod spočíval? Vytipovaný pojistník uzavřel přes pojišťovacího zprostředkovatele s pojišťovnou úrazové pojištění s vysokým denním odškodněním. Pojištění bylo zpravidla hrazeno podezřelými. Krátce po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatňovány pojistné události. Šlo o úrazy vymyšlené či stará neléčená zranění, ale i skutečné úrazy, u kterých docházelo k účelovému prodlužování léčby a rehabilitací. Hlavou organizované skupiny byl 60 letý poradce z Liberecka. Mezi obviněnými jsou lékaři z ortopedie, chirurgie a traumatologie z nemocnic a klinik v krajích Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Středočeském a hlavním městě Praze.
K odhalení podvodu přispěla Pojišťovna České spořitelny, která policii na podezřelé jednání u několika smluv životního pojištění upozornila v září roku 2013. „V akci Medical se jednalo o rozvětvenou organizovanou skupinu, a proto i samotné odhalení bylo složité a časově náročné, šetření není doposud ukončeno a nějakou dobu ještě potrvá,“ komentuje rostoucí trend v podvodech František Mareš. Na vyšetřování se podílejí také pojišťovny skupiny VIG ČR.
Obvinění unikali pozornosti pojišťoven minimálně tři roky. „Prokázání spolupráce lékaře s klientem je velice obtížné a časově náročné, což je vidět právě na akci Medical. Podvodníci měli vše dokonale připravené, nedali nám pro podezírání mnoho důvodů a nebylo snadné je odhalit. Ze začátku šlo o drobné úrazy přímo v rodině poradce a jeho známých, postupně se okruh zainteresovaných osob zvětšoval. Veškeré hlášené úrazy byly podloženy lékařskými zprávami, které se jevily jako zcela autentické. Samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo proto velice složité a bez následného šetření policie by nedošlo k odhalení a usvědčení pachatelů,“ uvedl k dosud největšímu pojistnému podvodu v životním pojištění František Mareš.
REKLAMA
Pojišťovny ale většinou řeší menší případy, co do rozsahu i nárokovaných pojistných částek. Pojišťovna České spořitelny se také například podílela na odhalení skupiny čtyř osob z Pardubického kraje, kdy podvodníci uplatňovali pojistná plnění z úrazů, ke kterým ve skutečnosti nedošlo. „Zde se jednalo o jednotlivé částky v řádech desetitisíců korun. Všichni čtyři obžalovaní byli odsouzeni,“ dodává František Mareš.
Pojistný podvod je trestný čin
„Podvodná činnost jde napříč národy, pohlavími i profesemi a našim detektivům se každoročně daří odhalovat více podvodů, přestože za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, při způsobené velké škodě dokonce až deset let,“ uvedl ředitel právního oddělení a vyšetřování pojistných podvodů Allianz pojišťovny Ludvík Bohman.