CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Životní pojištění v hledáčku organizovaných podvodníků

 


 

Podvody se pojišťovnám podle odborníků nedaří odhalovat v 30 až 60 procentech případů. Za rok 2015 odhalili detektivové pojišťoven pojistné podvody za více než jednu miliardu korun. Pojišťovna Allianz prověřila 2 641 podezřelých případů a odhalila pojistné podvody za 232,5 milionu korun. Za poslední dva roky došlo k nárůstu odhalených pojistných podvodů o 74,5 milionu korun. Česká pojišťovna odhalila vloni pojistné podvody za 464 milionů korun, což je o 186 milionů korun více než před pěti lety. Kooperativa se zabývala 1 500 podezřelými případy a u tisíce bylo prokázáno podezření na pojistný podvod, uchráněná hodnota vzrostla oproti roku 2014 o jeden milion korun na 210 milionů korun.

Životní pojištění v centru zájmu podvodníků

Na rekordním objemu odhalených pojistných podvodů se také ve značné míře podílelo úspěšné odhalování organizovaných skupin podvodníků v úrazovém a životním pojištění. Detektivové Pojišťovny České spořitelny řešili v loňském roce téměř 130 případů podezření na pojistný podvod u smluv životního pojištění v celkové hodnotě bezmála 36 milionů korun. Od roku 2013 tak došlo k téměř čtyřnásobnému nárůstu.

„Za poslední dva roky nám rapidně vzrostl počet podvodů v oblasti životního pojištění a častěji se na nich s klienty podílejí i další aktéři. Roste však i počet jejich odhalení – loni se nám takto podařilo uchránit téměř 28 milionů korun,“ uvedl k nárůstu podvodů v životním pojištění František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.

Stejný trend v pojistných podvodech pozoruje i pojišťovna Kooperativa. „Oproti roku 2014 jsme spolupracovali s Policií ČR a dalšími pojišťovnami na prošetřování 1800 případů. Jednalo se zejména o organizované pojistné podvody v životním pojištění, kdy se pachatelé pokusili podvodně získat pojistné plnění u více pojišťoven. Do pojistných podvodů byli zapojeni i lékaři a rehabilitační pracovníci, takže nebylo jednoduché jejich činnost odhalit,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě. 

Pojistné podvody se různí

Nejčastější podvody v oblasti životního pojištění se týkají úrazů. Dochází k umělému prodlužování léčby, nepravdivému popisu úrazu a často bývá úraz i hraný. „Klienti při nahlášení také uvádějí nepravdivé údaje o způsobu nebo datu vzniku úrazu. Například jejich úraz vznikl před počátkem pojištění a klienti si datum v lékařské dokumentaci upraví na datum, když už jsou pojištěni,“ popisuje František Mareš, a dodává: „Zajímavé jsou i případy, kdy klient uvádí poměrně závažné poranění, které dokládá i lékařskými zprávami (např. poranění vazů kolenního kloubu), a následně zjistíme, že klient prakticky ihned nastoupil k nějakému sportovnímu utkání.“

REKLAMA

Medical: Pojišťovací podvod století

Na výraznějším nárůstu objemu odhalených pojistných podvodů se podílel i organizovaný pojistný podvod zvaný Medical, který rozhýbal vody životního pojištění již v roce 2013. V historicky největším případu pojistného podvodu v životním pojištění dosáhla celková škoda téměř 40 milionů korun a obviněno bylo zatím 20 osob. Organizovaná skupina páchala rozsáhlé pojistné podvody nejméně od roku 2010.

V čem pojistný podvod spočíval? Vytipovaný pojistník uzavřel přes pojišťovacího zprostředkovatele s pojišťovnou úrazové pojištění s vysokým denním odškodněním. Pojištění bylo zpravidla hrazeno podezřelými. Krátce po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatňovány pojistné události. Šlo o úrazy vymyšlené či stará neléčená zranění, ale i skutečné úrazy, u kterých docházelo k účelovému prodlužování léčby a rehabilitací. Hlavou organizované skupiny byl 60 letý poradce z Liberecka. Mezi obviněnými jsou lékaři z ortopedie, chirurgie a traumatologie z nemocnic a klinik v krajích Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Středočeském a hlavním městě Praze.

K odhalení podvodu přispěla Pojišťovna České spořitelny, která policii na podezřelé jednání u několika smluv životního pojištění upozornila v září roku 2013. „V akci Medical se jednalo o rozvětvenou organizovanou skupinu, a proto i samotné odhalení bylo složité a časově náročné, šetření není doposud ukončeno a nějakou dobu ještě potrvá,“ komentuje rostoucí trend v podvodech František Mareš. Na vyšetřování se podílejí také pojišťovny skupiny VIG ČR.

Obvinění unikali pozornosti pojišťoven minimálně tři roky. „Prokázání spolupráce lékaře s klientem je velice obtížné a časově náročné, což je vidět právě na akci Medical. Podvodníci měli vše dokonale připravené, nedali nám pro podezírání mnoho důvodů a nebylo snadné je odhalit. Ze začátku šlo o drobné úrazy přímo v rodině poradce a jeho známých, postupně se okruh zainteresovaných osob zvětšoval. Veškeré hlášené úrazy byly podloženy lékařskými zprávami, které se jevily jako zcela autentické. Samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo proto velice složité a bez následného šetření policie by nedošlo k odhalení a usvědčení pachatelů,“ uvedl k dosud největšímu pojistnému podvodu v životním pojištění František Mareš.

REKLAMA

Pojišťovny ale většinou řeší menší případy, co do rozsahu i nárokovaných pojistných částek. Pojišťovna České spořitelny se také například podílela na odhalení skupiny čtyř osob z Pardubického kraje, kdy podvodníci uplatňovali pojistná plnění z úrazů, ke kterým ve skutečnosti nedošlo. „Zde se jednalo o jednotlivé částky v řádech desetitisíců korun. Všichni čtyři obžalovaní byli odsouzeni,“ dodává František Mareš.

Pojistný podvod je trestný čin

„Podvodná činnost jde napříč národy, pohlavími i profesemi a našim detektivům se každoročně daří odhalovat více podvodů, přestože za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, při způsobené velké škodě dokonce až deset let,“ uvedl ředitel právního oddělení a vyšetřování pojistných podvodů Allianz pojišťovny Ludvík Bohman. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kwinna

    24 ledna, 2016

    A když podvádějí pojišťovny své klienty, např. když jejich poradci tvrdí, jaké je IŽP výhodné spoření, to je také trestný čin?

    Odpovědět