Česká národní banka vydá koncem září první pamětní minci o váze jedné unce. Investoři, a také někteří sběratelé tuto novou minci vyhlížejí s poměrně velkým očekáváním. Prakticky všechny první mince z dosavadních sérií pamětních mincí ČNB byly investičně velmi zajímavé a sběratelé, kteří tyto mince nakupují, mohou mít ve své sbírce něco navíc. O minci se v poslední době hodně mluví a na první pohled se zdá, že si jí chce pořídit každý, protože se na ní bude dát dobře vydělat. Zároveň se objevují názory, že z pohledu investice bude hodně záležet na tom, kolik kusů nakonec ČNB vydá a jaká bude emisní cena.
Velká poptávka po pamětních mincích od ČNB, kterou je možné pozorovat v několika posledních letech, nahrává dojmu, že mince bude určitě zajímavou investicí, která majitelům vydělá zajímavé peníze a zajistí dobrou likviditu. Na druhou stranu je zde také emisní plán ČNB, který počítá s maximálním počtem až 25 tisíc kusů, což je počet, při němž nemůže být o nějakém zajímavém zhodnocení ani řeči. Národní banka sice ještě zatím nepřistoupila k tomu, že by tento počet skutečně vydala, ale je velmi pravděpodobné, že při velmi velkém zájmu přistoupí k navýšení počtu kusů vydávaných mincí. Mince je nedostupná již několik měsíců a ti, kteří ji chtěli pořídit za dobrou cenu, museli objednávat již před rokem.
Obrovské poptávky využívají také někteří pochybní prodejci, kteří neváhají nabízet minci za přemrštěnou cenu, přičemž není nouze ani o poměrně kuriózní nabídky. Jednou z takových je například nabídka na webu inteo.cz, který prodává minci za 50 000 korun, přičemž důvody ke koupi jsou skutečně „přesvědčivé“ (stačí alespoň to, že do čtyř let bude sběratelská cena 80 000 korun).
Tomu, že se ceny liší také v nabídkách serióznějších prodejců, jsou tak trochu na vině i ČNB a Česká mincovna, které předem nestanovují transparentní ceny (na webu se dozvíme akorát velkoobchodní cenu, která je podle webu České mince.cz 35 116 korun) a nechávají cenovou politiku na jednotlivých prodejcích. Na jednu stranu je to dobře, protože tak existuje prostor pro konkurenci, na druhou stranu může nezkušený klient naletět a nakoupit minci za přemrštěnou cenu.
Většina obchodníků přijímá objednávky mince při předběžné ceně kolem 32 000 až 33 000 korun, skutečná cena nakonec ale bude podstatně vyšší. Také mincovna ještě do konce minulého týdne nabízela minci za tyto ceny, od pondělí se pak ceny změnily na 37 800 za minci v běžném provedení a 38 000 za špičkovou kvalitu – proof. Rozdíl pěti tisíc korun mezi původní cenou a skutečností je dost velký a je tedy dost možné, že někteří zájemci si svůj nákup nakonec rozmyslí.
REKLAMA
Zatím nejnižší potvrzená cena je v obchodu Zlaté mince.cz, kde jsou dostupné za 35 468, resp. 35 064 korun. Vzhledem k cenám uncových investičních mincí, které se pohybují kolem 35 000 korun (uncové slitky, resp. cihličky je v současnosti možné pořídit za cenu kolem 34 000), je taková cena zajímavá, protože se velmi neliší od reálné ceny zlata v korunách, zejména když bereme v potaz sběratelskou hodnotu mince (tradiční sběratelé mincí, kteří se orientují na staré oběhové mince, by určitě nesouhlasili, a většina z nich považuje proof mince, které nikdy nebyly v oběhu, za šunt, nebo „upomínkové předměty“). Vyšší ceny u některých obchodníků, které pravděpodobně nebudou daleko od nabídky mincovny, již tak výhodné být nemusí, protože zisk z investice se rapidně snižuje.
Problémem, který může udělat z dobré investice málo výhodný nákup je také skutečnost, že ani ČNB ani Česká mincovna nejsou ochotny uvést přesný počet vydaných mincí před datem emise (zákulisní informace mluví o počtu kolem 15 000 kusů, což je skutečně hodně). U mince, jejíž úspěch jako investice může být ovlivněn právě počtem vydaných kusů, pak mohou být očekávání investorů negativně ovlivněna velkým množstvím emitovaných kusů, které nakonec nebude mít kdo kupovat. Důkazem jsou nabídky na aukčních serverech, kde se již dva týdny před emisí mince objevují nabídky k prodeji, přičemž nejde o ojedinělé případy.
Právě tito spekulanti, kteří nakupují velké množství mincí s úmyslem je okamžitě prodat, poněkud devalvují sběratelskou hodnotu mince, zejména u provedení proof. I proto je dnes pravidlem nezvyklá situace, že národní banka vydává mnohem více kusů mincí v provedení proof, než v provedení standard. Ta je přitom podle sběratelů hezčí a motiv je mnohem detailnější, přičemž velký zájem o proof provedení je pouze velkou nafouklou bublinou, která sice některým šťastlivcům přinesla zajímavý zisk, ale nebude mít dlouhého trvání. Jestli se nakonec stane mince s motivem 800. výročí vydání Zlaté bula sicilské skutečným hitem, nebo noční můrou investorů a sběratelů, ukáže až čas, ale krk bych na velký zisk určitě nedal.