Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá
Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který stále roste, a to u firem, které jsou zaměřeny na umělou inteligenci.
Boom, který prožívaly startupové společnosti během koronavirové pandemie, je minulostí. Toto velmi specifické období přálo nově vznikajícím projektům především proto, že úrokové sazby setrvávaly na velmi nízké úrovni a investoři si mohli dovolit více riskovat. Významně se navýšil objem investic do tohoto segmentu, rostla i valuace společností. Se zvyšujícími se úrokovými sazbami byl ale tento růst utlumen.
„Vystřízlivění ve startupovém prostředí jednoznačně souvisí s fází ekonomického cyklu. Vyšší úrokové sazby centrální banky v posledních dvou letech způsobily větší averzi k riziku a souběžně tyto sazby ochlazují ekonomickou aktivitu. Tato situace nadále averzi k riziku posiluje,“ popisuje Ondřej Makeš, analytik rizik společnosti Bibby Financial Services, jež se zaměřuje na financování malých a středních podniků.
Trh se již stabilizuje, Česko není výjimkou
Pokles rizikového kapitálu je podle Iva Denemarka z CzechInvestu součástí širšího globálního trendu, který se odrazil i v České republice a celém regionu střední a východní Evropy. „V roce 2023 klesl počet investičních kol o třicet pět procent oproti předchozímu roku. Přesto se ale na celkový vývoj díváme pozitivně. Vzhledem k celkově nižší míře investic v regionu vidíme prostor spíše pro růst než stagnaci,“ přibližuje ředitel divize startupů a venture investic v CzechInvestu.
Jihomoravské inovační centrum (JIC), které s řadou startupů spolupracuje, vnímá aktuální situaci v Česku tak, že se zdejší trh začíná stabilizovat. „Trend je v České republice podobný jako v ostatních zemích regionu. Nejedná se o specifickou situaci charakteristickou pouze pro český trh, ale o širší trend, který můžeme pozorovat napříč zeměmi. Nicméně se zdá, že se situace postupně normalizuje a nachází novou rovnováhu. Na trhu se objevují nové aktivity a vznikají nové fondy, včetně aktivit v okolních zemích, jako je Polsko,“ říká Martin Gillár, který má v JICu na starosti PR & Media relations.
REKLAMA
Umělá inteligence stále táhne
Rizikové prostředí startupů po zvýšení úrokových sazeb již není pro investory tak lákavé. V současnosti se více zaměřují na společnosti s ověřenými obchodními modely a stabilním růstem. „Například sektor energetiky, který byl dříve spíše okrajový, nyní tvoří až třetinu investic do rizikového kapitálu ve střední Evropě,“ upozorňuje Denemark.
Ve startupovém prostředí však existuje segment, který výrazným poklesem po konci pandemie neprošel. Jde o trh, který je úzce spjatý s umělou inteligencí. „Startupy zaměřené na umělou inteligenci obdržely během prvního čtvrtletí 2024 až čtyřicet pět procent investičního objemu, což potvrzuje, že i náš region má v tomto trendu co nabídnout,“ dodává Denemark s tím, že CzechInvest pozitivně vnímá postupný pokles podílu investic v řádech stamilionů korun v Česku. To značí, že se zdejší trh stabilizuje a stává vyspělejším.
Denemark se rovněž domnívá, že i když je trh aktuálně opatrnější, obchodní růst podniků a zájem o technologické inovace ukazují na stabilní základy pro další rozvoj startupového ekosystému ve středoevropském regionu, v jehož čele může stát i Česká republika.
Podle Makeše z Bibby Financial Services je velice důležité, aby se startupy adaptovaly na velmi rychle se měnící dobu. „Mnohem významnější vliv než před pár lety hraje celková robustnost byznys modelu, podíl vlastních zdrojů a schopnost přizpůsobit se změně tržních podmínek. To je pro konkurenceschopný byznysový model naprosto klíčové. A netýká se to pouze startupů,“ uzavírá Ondřej Makeš.