CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Filip Kučera

25. 05. 2022

3 komentáře

Zlato a stříbro oslabují. Vyplatí se do nich investovat?

 


 

Má zlato a stříbro dostatečný výnos? Mezi laickou veřejností je rozšířené, že se v dobách krize jedná o investici, která drží hodnotu. Odborníci už tak nadšení nejsou. A co je to vlastně investiční zlato?

Hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek podotýká že obě komodity mohou být součástí diverzifikovaného portfolia, ale zvlášť u zlata by investor měl zvážit vhodné načasování nákupu. „Jeho cena je úměrná strachu panujícímu na trhu a nepřímo úměrná snahám některých centrálních bank jej odprodávat. Za zaručenou investici bych jej podobně jako jiné komodity nepovažoval,“ uvádí Petr Dufek a pokračuje: „Jak je vidět, jeho dolarová cena dokáže být poměrně volatilní. Korunovému investorovi navíc může výnos z takové investice ještě pozměnit i kurz koruny.“

Martin Mašát, hlavní ekonom skupiny Partners pro server Investujeme.cz uvádí, že zlato ani stříbro nejsou vhodné pro dlouhodobé investování. Jsou podle něj vlastně jen jakousi pojistkou při velikých katastrofách, a i tato poučka poslední dobou přestává fungovat. Cena zlata nevyletěla do nebe ani při celosvětové pandemii ani po začátku konfliktu na Ukrajině.

Další nevýhodou investice do cenných kovů jsou podle Mašáta násobné poplatky než při investicích do standardních aktiv, roli hraje i minimální likvidita. „Když navíc srovnám výnosnost zlata či stříbra, tak již není vůbec řeč o dlouhodobém investování či o pokrývání inflace, protože dlouhodobě patří zlato mezi nejhorší investice s vysokou volatilitou a zanedbatelným výnosem,“ myslí si Martin Mašát.

„Musíme si navíc uvědomit, že cenné kovy nemají žádný pravidelný výnos, jako například úrok u dluhopisů či dividendu u akcií. Jeho cena je závislá opravdu jen a pouze na potenciálních zájemcích a ti se rekrutují částečně ze segmentu elektrotechnického průmyslu a částečně ze zemí, kde se příliš nevěří vlastní měně. Jinak je zlato odbornou veřejností vnímáno pouze jako diverzifikační aktivum, které se do portfolií hodí pouze minimální vahou,“ vysvětluje odborník Partners.

REKLAMA

Zájem o zlato přitom celosvětově neutuchá a reagují na to i banky. Některé umožňují klientům nakupovat zlaté slitky přímo v mobilní aplikaci. „Zlato je pro investory typickým bezpečným přístavem a jeho cena v posledních šesti měsících vzrostla. Loni si naši klienti v pobočkách koupili zlaté slitky v celkové hmotnosti 551 kilogramů a vzhledem k charakteru ‚uchovatele hodnoty‘ mohou být zlaté slitky v současné geopoliticky napjaté situaci pro mnohé klienty zajímavou nákupní příležitostí,“ říká Roman Choc, šéf tribu Wealth Management České spořitelny, která je první bankou v Česku, která tuto službu nabízí.

Co je to investiční zlato?

Základním rozdílem mezi „obyčejným zlatem“ a investičním je jeho forma. Protože si jej lidé nepořizují ze sběratelských důvodů, má podobu zlatých cihliček, slitků nebo ingotů. Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.

Zlato, podobně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Výhodou je, na rozdíl třeba od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, vysoká likvidita. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel potřebuje získat finanční prostředky. Proto jej nejen centrální banky používají jako „zlatou rezervu“.

Další velkou výhodou je snadná manipulace a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. Kromě bezpečného uložení nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Je odolné vůči fyzickému poškození a neuškodí mu vlhkost nebo výkyvy teplot.

Se zlatem se nejčastěji obchoduje v trojských uncích. Jedna trojská unce váží 31,103 gramu. Protože takové množství zlata už něco stojí, prodává se i v menším množství. Nepoužívá se ale desetinná částka nýbrž zlomky, například 1/4 trojské unce.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan Poustka

    31 května, 2022

    Osobně se přikláním k názoru pana Mašáta z Partners a to v tom, že zlato ani stříbro nepovažuji za nejvýhodnější dlouhodobou investici. V dnešní době by si člověk měl hodně rozmyslet kam bude investovat a hlavně by měl počítat s tím, že v tomto směru se musí na vše nahlížet hodně do budoucna. Pro krátkodobé investice není letošní rok vůbec perspektivní, ale to si každý musí zhodnotit sám.

    Odpovědět

  • Jiří Maliňák

    27 května, 2022

    Dovoluji si k danému článku napsat pár poznámek:

    1. Mýtus: „Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.“
    A proto existují investiční mince, které jsou někdy levnější než dané slitky.

    2. Mýtus: „„Jeho cena je úměrná strachu panujícímu na trhu a nepřímo úměrná snahám některých centrálních bank jej odprodávat. Za zaručenou investici bych jej podobně jako jiné komodity nepovažoval,“
    A proto některé banky jako JP Morgan nakupuje více než 10 let stříbro a v současné době vlastní více jak 50% tohoto kovu. Asi neví co s penězi.

    3. Mýtus: „Jsou podle něj vlastně jen jakousi pojistkou při velikých katastrofách, a i tato poučka poslední dobou přestává fungovat. Cena zlata nevyletěla do nebe ani při celosvětové pandemii ani po začátku konfliktu na Ukrajině.“
    A proto ho má ve svém portfoliu i Warren Buffett a další rozumní lidé.
    Mají ho i Židé a vědí proč. Mimochodem, právě zlato zachránilo Židům životy nejen ve II. sv. válce. A kdyby bylo tak bezcenné, těžko by ho mudrci nosili Ježíši do Betléma.

    Takto bych mohl pokračovat. Je vidět, že někteří ekonomové stále nechápou, co se na trzích děje a co nás v následujících letech čeká. Je potřeba se řídit Biblí, křesťanskou vírou
    a zdravým rozumem.
    Hezký den.
    Jiří Maliňák

    Odpovědět

  • Chk

    8 července, 2022

    Prodejce zlata přes GG se tu snaží manipulovat fakty. Víte proč JPM kupuje? Protože je to jeden z největších správců ETF na světě, mj. i kovů. Koncovým majitelem proto není JPM (ten je jako správce), ale koncový vlastník. Takže nákup JPM je funkcí objemu jejich fondů, nikoliv atraktivity komodity. Už jste se zkoušel raději živit rukama? Třeba by to šlo lépe.

    Odpovědět