Zlato je z dlouhodobého hlediska špatná investice, tvrdí odborníci
Jak bude letos vypadat trh se zlatem? Očekává se růst, pokles, stagnace? Jaká panuje mezi investory atmosféra?
Investiční zlato je stále v hledáčku drobných, ale i velkých investorů. Je pokládáno za spolehlivou komoditu, a za málo rizikové. I tak ale zaznamenává propady. Traduje se, že pokud je vysoká inflace, zlato jde automaticky nahoru. Faktem je, že zlato inflaci skutečně kopíruje a musí ji časem dohnat.
Zajímavý z pohledu zlata byl rok 2020. Vlivem ekonomických opatření spojených s pandemií covidu-19 se jeho cena poprvé v historii dostala přes hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. V srpnu 2020 se pak jeho cena dostala dokonce na 2075 dolarů.
Podle ekonoma Partners Martina Mašáta je zlato z dlouhodobého hlediska velice špatná investice. Za posledních 10 let je jeho růst ceny několikanásobně nižší než vývoj cen akcií. Pokud někdo investoval dokonce do fyzického zlata, má pravděpodobně mnohem nižší majetek, než původně investoval, a to opomínáme inflaci.
„Česká inflace navíc nemá s cenou zlata vůbec nic společného. Ani letos neočekáváme žádný výrazný růst ceny zlata a ani dlouhodobě jej nedoporučujeme jako investici. Argumenty, že jej dokupují centrální banky je v médiích většinou špatně interpretováno. Jeho váhu totiž zvyšovaly především země, které zcela nevěří své měně, a do dolaru či euru z nějakých důvodů nemohou přímo investovat,“ uvádí pro Investujeme.cz Martin Mašát a pokračuje: „ČNB jej také dokoupila, ale důvodem je spíše dorovnání úbytku po vydání zlatých mincí a zvýšení váhy ve svém portfoliu, které však bylo mnohem nižší, než byl celý růst bilance České národní banky. Důvodem bylo spíše jen zlepšení diverzifikace než přímo spekulace na nějaký růst.“
REKLAMA
Investiční zlato
Skutečností je, že investice do zlata má své nevýhody. Pokud jej nebudete mít doma, musíte počítat s poplatky za jeho úschovu v bance. Další výdaje dáte za jeho pojištění. Výhodné je proto nakoupit fyzické zlato přímo od obchodníka a uložit jej do trezoru. Při nákupu musíte i tak počítat s takzvanou prémií pokrývající výrobní a distribuční náklady a marži obchodníků. Ta bývá mnohem vyšší u specifičtějších typů mincí a produktů, jinak činí jednotky procent z celkové sumy.
Investiční zlato slouží k uložení papírových peněz do formy, která je odolná vůči inflaci. Základním rozdílem mezi „obyčejným zlatem“ a investičním je jeho forma. Protože si jej lidé nepořizují ze sběratelských důvodů, má podobu zlatých cihliček, slitků nebo ingotů. Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.
Zlato, podobně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Jeho velkou výhodou je, na rozdíl třeba od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, vysoká likvidita. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel potřebuje získat finanční prostředky. Proto jej nejen centrální banky používají jako „zlatou rezervu“.
Další velkou výhodou je snadná manipulace a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. Kromě bezpečného uložení nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Je odolné vůči fyzickému poškození a neuškodí mu vlhkost nebo výkyvy teplot.
Se zlatem se nejčastěji obchoduje v trojských uncích. Jedna trojská unce váží 31,103 gramu. Protože takové množství zlata už něco stojí, prodává se i v menším množství. Nepoužívá se ale desetinná částka nýbrž zlomky, například 1/4 trojské unce.