Zlato vždy bylo, je a bude považováno za uchovatele hodnoty, zejména v dobách vysoké inflace. Ta však v současnosti není na pořadu dne a mnozí skeptici ohledně růstu cen zlata na to rádi poukazují. Také Ole Sloth Hansen, komoditní stratég ze Saxo Bank, se ke vlivu inflace, zejména v nedávné minulosti, staví poněkud skepticky. „Někteří analytici uvedli obavy z inflace jako faktor, který způsobil nedávné oživení. To však neobstojí, pokud se podíváme na předpověď inflace USA na pět let, protože inflace v minulém měsíci poklesla z 3,31 % na 2,92 %.“
Současné neinflační období však pravděpodobně nebude trvat velmi dlouho. Inflace je v dnešní předlužené době jednou ze zbraní největších dlužníků, jak se se svými neúměrně rostoucími dluhy popasovat. Úrokové sazby na historických minimech a biliony nově natištěných peněz, které vlády nalévají do systému, to podle mnohých ekonomů nemůže skončit jinak, než rychlým nárůstem inflace v nejbližší budoucnosti. Zlato jako ochrana před inflací je jedním z možných řešení.
Slabý dolar silné zlato
Dalším velmi silným faktorem při posilování zlata hraje historicky americký dolar, jehož oslabování je pro zlato dobrým signálem k růstu. A devalvace měn je podle ekonomů také jedním z možných řešení současné krize.
Jak i Ole S. Hansen nezapomněl ve svém nedávném komentáři upozornit, „je nutno i nadále bedlivě sledovat dolar, protože je nejdůležitějším hybatelem trhu.“ I když to tak začátkem roku nemuselo vypadat, dolar a zlato jsou pevně svázány (dolar byl na několikaměsíčním minimu a zlato na maximu 17. 9., od té doby dolar sílí a zlato ztrácí) a zřejmě to tak zůstane i v budoucnu.
Podle zářijového Hat Trick Reportu Jima Willieho (z něhož každý měsíc zveřejňuje se souhlasem autora krátké úryvky Jan Dvořák na svém serveru pro-investory.cz), má navíc americký dolar před sebou velmi nepříznivé období. Stále sílící snaha některých zemí o omezení vlády dolaru se podle Willieho může stát realitou ve velmi krátké době. Další faktor, který hraje pro zlato.
REKLAMA
Čína na straně poptávky
Zlato, jako každá komodita, nebo jiné zboží je samozřejmě ovlivňováno také tržními faktory, jako jsou poptávka a nabídka. A na straně nabídky se objevuje kromě jiných také jeden velký hráč, který je schopen ovlivnit trh se zlatem. Podle zmiňovaného reportu se Čína chystá, resp. už pracuje na akumulaci velkého množství zlata. Vede ji k tomu nejspíše nedůvěra k dolaru i krokům US vlády a zlato je podle hlavounů z Číny jednou z možností, jak zachovat hodnotu. Být na stejné straně barikády jako Čína v souboji poptávky a nabídky může být pro investory výhodné.
A ještě jeden faktor může hrát v prospěch zlata. Akcioví investoři se zlata velice rádi chytají jako slámky, když se akciové trhy topí v obdobích korekce nebo medvědího trhu. A tyto dva scénáře nejsou po rally posledních měsíců určitě daleko. Akcie rostou závratným tempem již několik měsíců bez podpory jakýchkoli rozumných fundamentů, a výraznější korekce nebo návrat k medvědímu trendu jsou velice pravděpodobné. To by opět mohlo hrát do karet zlatu, které by mohlo fungovat jako ostrov naděje.
I přes všechny tyto na první pohled pozitivní informace pro zlato však nakonec nemusí dojít ke kýženému výsledku. Možná i proto je ještě stále mnoho ekonomů spíše opatrných při svých předpovědích a hodnocení situace. „Při předchozích dvou příležitostech, kdy byla dosažena hranice 1 000 USD a obchodovalo se nad ní, pak po několika dnech následovala velká korekce. Dosud byl uvedený pohyb poháněn hlavně venkovní náladou, které napomáhal slabší dolar. Je proto bezpečné uvést, že brzy uvidíme větší pohyb, když všechny nové dlouhé pozice nad 970 USD budou čekat pokračování oživení, a když to bude trvat déle, začnou se obávat poklesu,“ míní Ole S.Hansen a svůj skeptický technický pohled zakončuje nepříliš jednoznačně.
„Trvalejší pohyb nad 1 032,70 USD by naznačoval, že by se mohlo vytvořit nové pásmo 950 až 1 300 USD pro nadcházející rok, zatímco neúspěšné dosažení těchto hodnot a následný pohyb zpět pod 970 USD by mohl spustit dlouhou likvidaci zpět k 900 USD.“ Pro někoho to může být nerozhodnost, pro někoho opatrnost. Té ale v případě jakékoli investice není nikdy dost. Pokud tedy nechcete riskovat pouze zlato, zkuste také stříbro. To je již delší dobu u mnohých investorů ještě větším ternem, než jeho žlutý a dražší příbuzný.