Technická analýza na rozdíl od fundamentální zkoumá aktuální vývoj grafu obchodovaného instrumentu (např. komodity, akcie, dluhopisu apod.). Fundamentální analýzou vývoje ceny zlata se v nedávné době zabýval Roman Kubašta v článku Zlatá horečka v 21. století. Nyní se podíváme, co o budoucnosti zlata vypovídají čísla.
Graf zobrazuje cenový vývoj instrumentu zlato za uplynulých 5 měsíců. Můžeme pozorovat, že zlato střída periody velmi silného vzestupného trendu a periody konsolidace. Aby jsme lépe pochopili chování zlata, podívejme se blíž na jednotlivé složky cenového pohybu.
Vzestupný trend
Periody vzestupného trendu jsou na grafu znázorněny jako zelené elipsy. Cena se drží horního Bollingerovho pásma (černá barva, perioda 20) a Stochastický oscilátor (vstupy 5, 3, 3) je prakticky nepoužitelný. Cena totiž vůbec nereaguje na jeho signály, že trh je překoupený (hodnoty nad 80). Děje se tak z jednoduchého důvodu – Stochastika je oscilátor, nikoliv trendový indikátor. Můžeme ho tedy využít, jenom když instrument konsoliduje uprostřed trendu nebo když je v bočném trhu.
Konsolidace
Stav, kdy se cena pohybuje na úrovni horního Bollingerovho pásma, je extrémní a neudržitelný. V pozorovaném období jsme byli svědky dvou období konsolidace, do kterých instrument vstoupil, jakmile opustil horní Bollingerovo pásmo. V obou případech došlo ke vytvoření formace zvané praporek (angl. pennant), které jsou na grafu znázorněny jako oranžové trojúhelníky.
REKLAMA
Protože se jedná o konsolidaci a nikoliv trend, Stochastický oscilátor zde nachází výborné uplatnění. Přerušované vertikální čáry znázorňují šest signálů na středně agresivní vstup do dlouhé pozice: cena se nacházela na dolní hranici konsolidační formace a Stochastický oscilátor signalizoval přeprodaný trh (hodnoty pod 20).
Nejlepším místem na vstup do pozice je úzká část praporku, protože formace je už jasně viditelná a trh nám dává šanci na vysoký take profit a nízký stop loss, tedy vysoký poměr zisku vůči riziku. Alternativní signály na vstup do krátké pozice jsme ignorovali, protože formace praporek je tzv. „continuation formací“ a ve většině případů je jenom jakýmsi nadechnutím před dalším posilováním.
Únik z formace, p okračování nastoupeného trendu
V prosinci i v únoru se potvrdilo, že formace praporek je jenom konsolidací před návratem k původnímu trendu (cena se opět dostáva na úroveň horního Bollingerovho pásma, investoři nereagují na signály Stochastického oscilátoru o překoupenosti trhu).
Prolomení horní hranice praporku bylo v obou případech doprovázeno nárůstem objemu obchodů, jak to na grafu znázorňují žluté obdélníky v indikátoru Volumes. Nárůst objemu obchodů je poměrně spolehlivým potvrzením, že trh trvá na svém rozhodnutí pokračovat v nastoupeném směru.
REKLAMA
Jak to všechno můžeme použít pro naše budoucí obchody?
Zlato se momentálně nachází ve fázi růstu, která trvá od 19. února letošního roku a je znázorněna zelenou elipsou. Extrémní hodnoty kolem horního Bollingerovho pásma ale nejsou udržitelné a před často zmíňovaným atakem na magickou hranici 1000 dolarů za trojskou unci zlata je konsolidace velmi pravděpodobná.
Každý trh má v daném okamžiku určité charakteristiky a zdá se, že zlato za poslední půlrok respektovalo konsolidační formace. Investoři se toho proto pokusí využít a budou čekat na novou formaci. Modrá linie 851,53 USD za trojskou unci na grafu znázorňuje, že lednový praporek začínal přibližně na úrovní maxima říjnového praporku.
Lze očekávat, že nová formace bude začínat kolem úrovně 936 USD za trojskou unci. Ti agresivnější budou nakupovat na jejím dolním okraji a za podpory signálů oscilátorů (Stochastiky, RSI, nebo CCI), ti konzervativnější si počkají na únik z formace, nárůst objemu a návrat k trendu.
Tip: Chcete investovat do zlata? Co třeba zlaté mince…
Ján Klimo je analytikem společnosti X-Trade Brokers.