CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

31. 05. 2016

2 komentáře

Znáte české milionáře? Poučte se z jejich investičních strategií

 


 

J&T Bank již šestým rokem provádí průzkum mezi českými a slovenskými dolarovými milionáři. Jako privátní banka k nim má hodně blízko. A kdo je dolarovým milionářem? Nejčastěji se jedná o muže ve věku kolem 50 let s vysokoškolským vzděláním. Vysokoškolský titul pochopitelně není vším, a i proto se milionáři dále vzdělávají.

Evropa nesvědčí zaměstnancům – zatímco je bezmezně chrání před propouštěním a odbory zajišťují stabilní růst mezd, stát je připraví o velkou část výdělku. Dopracovat se zaměstnáním k miliónům se tak daří spíše ve Spojených státech než na starém kontinentu. I čeští milionáři tak nejčastěji dospěli k bohatství rozvojem svého podnikání. Mnohem častěji než obecná populace se věnují oboru, který vystudovali. Potvrzují tak okřídlené rčení „ševče, drž se svého kopyta“.

„U českých a slovenských dolarových milionářů je jejich hlavním zdrojem majetku podnikání (66 %), dále investování (13 %) a zaměstnání (13 %). Dědictví je hlavním zdrojem majetku pro 8 % českých a slovenských milionářů,“ uvádí Wealth Report J&T Banky.

Kde hledat investiční příležitosti

Investiční příležitosti pro bohaté nejsou pro každého. Jen minimálně využívají široce dostupné investice do podílových fondů. Nejvyšší zhodnocení očekávají od zemědělské půdy a stavebních pozemků, tedy od investic, které vyžadují již větší objem kapitálu. Transakce v této oblasti se pohybují nejčastěji od 5 mil. Kč výše.

Zemědělská půda ale již není takové terno jako před pár lety. „Tak dlouho se o půdě mluvilo, až na ni vlítli všichni, zvlášť Babiš, ale i PPF, Tykač nebo Penta. Před dvěma lety stál metr čtvereční 10 – 11 Kč, dneska je to u té lukrativní půdy i 20 – 25 Kč, a to už není taková rozkoš,“ hodnotí investice do zemědělské půdy jeden z respondentů průzkumu J&T Bank.

REKLAMA

Větší kapitál je potřeba také při nákupu firem a investic do start-upů, které dle českých milionářů svým potenciálem stojí hned v závěsu za pozemky.

Příliš nevěří ani komoditám, ale zlato se oproti předchozím letům opět dostává na výsluní. Cena zlata prvním čtvrtletí letošního roku povyskočila téměř o pětinu, na čemž milionáři vydělali. Potenciál mají i alternativní investice, jako jsou např. obrazy, umělecké předměty, šperky, mince, známky, hodinky…

Investují-li milionáři do akcií, upřednostňují zahraniční firmy oproti českým a slovenským.

Současné portfolio investic českých milionářů sestává z 27 % z nemovitostí a pozemků (nezapočítává se nemovitost pro vlastní bydlení), z 26 % z akcií a podílů ve firmách, z 21 % drží dluhopisy a směnky a pouhých 16 % (oproti 27 % ve světě a dokonce 44 % v Japonsku) mají uloženo v hotovosti a na bankovních vkladech. Zbývajících 13 % zaujímají ostatní investice.

REKLAMA

Čeho se vyvarovat

Dolaroví milionáři jako největší hrozby pro udržení svého majetku vnímají špatné fungování státu (47 %) v podobě častých změn legislativy, nepředvídatelnosti rozhodování úřadů, byrokracie či korupce a politické krize v Evropské unii (45 %). Ostatní obavy jsou řádově nižší. Výkyvů na kapitálových trzích se obává jen 25 % milionářů, nedostatku kvalifikovaných pracovníků 18 %, zvyšující se kontroly nabytí majetku (např. EET) 16 %…

Z aktuálních geopolitických rizik se nejvíce obávají migrace z rozvojových zemí jako zdroje bezpečnostní hrozby (84 %) a jsou přesvědčeni, že teroristické útoky budou stále častější součástí života v Evropské unii (76 %). Oproti běžné populaci (75 %) se tolik neobávají, že by svět směřoval ke globálnímu konfliktu (37 %), což svědčí o tvorbě vlastního názoru a nenechání se ovlivnit masovými sdělovacími prostředky.

K omezení vnitrostátních rizik by milionáři uvítali přijetí „finanční ústavy“, která by zabraňovala vládám zadlužovat nepřiměřeně český stát. Uvítali by také vytvoření dlouhodobé koncepce rozvoje České republiky – a té se následně držet.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gauner

    16 června, 2016

    Který z nich má poctivé konto pouze z vlastní dřiny, úsilí a poctivé práce bez manipulace, spekulace, podvodů, lichvy, násilí, politiky ap.? Nikdo se tím nechlubí.Za život si můžeme u nás vytvořit majetek max. 3 miliónů.To znamená nenásilnou prací, která nepodporuje násilí a podvody. Která práce to obnáší? Těžko ji hledat! Nepočítajíc dědictví, které je vždy sporné dokazovat.A kdo má víc, co získal poctivostí?

    Odpovědět

  • David Vozák

    8 června, 2016

    Dobrý den,

    zajímavý článek, ale obávám se, že pro drtivou většinu investorů je nemožné sledovat naše dolarové milionáře. Spíše doporučuji vybrat si jednoho nebo dva investiční manažery, kterým věřím a kteří investují dle mého gusta a sledovat pro inspiraci jejich práci. Toto je dle mého názoru snazší cesta.

    Přeji pěkný den
    JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

    Odpovědět