„Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“
Ti, kteří mě dobře znají, již budou vědět o mé – pravděpodobně až příliš časté! – alergii na tisk a média obecně, která až příliš často používají zavádějící a senzacechtivé titulky, většinou částečně v rozporu s hlavními myšlenkami v textu pod nimi – alespoň tak to vidím já. Nicméně cílem komentáře není tato má osobní antipatie – o které se bezpochyby rádi dočtete! Myšlenky, které zde uvádím, se týkají „odepisování“ poradenství jako odvětví některými lidmi nebo, chcete-li, očekávané „smrti“ tohoto odvětví – a mého opačného názoru, že toto odvětví, alespoň potenciálně, čeká velice zářivá budoucnost.
Jeden nedávný průzkum, který provedla divize The Economist Intelligence Unit a sponzorovala švýcarská pojišťovna Swiss Life, potvrdil, že přibližně 20 % občanů Rakouska, Francie, Německa a Švýcarska je starších 65 let – a že již do roku 2030 toto číslo vzroste na 25 %. V mnoha dalších evropských zemích včetně Británie budou podle všeho tato čísla podobná. Průzkum zároveň potvrdil, že velká část Evropy jednoduše není schopna odpovídajícím způsobem řešit problematiku takto stárnoucí populace.
Tím se naskýtají velké příležitosti pro poradce a podle jednoho článku tento vývoj „naznačuje, že problematika dlouhověkosti by měla být středobodem většiny rozhovorů mezi klientem a poradcem, a to již dlouhá léta před plánovaným odchodem klienta do důchodu“.
Uvedený článek, který vychází ze zmiňovaného průzkumu, potvrzuje, že pro občany po celé Evropě je velice důležité vést ve vyšším věku nezávislý život, nad nímž budou mít kontrolu. Hlavní požadavky takto požadované nezávislosti se vesměs zaměřovaly na tělesné a duševní zdraví a disponování dostatkem finančních prostředků.
Pro poradce se tím naskýtá fenomenální příležitost, a to zejména v zemích s očividně nejvíce stárnoucí populací a z toho plynoucími největšími problémy s dlouhověkostí.
REKLAMA
Někteří z těchto občanů budou mít zájem o „rady“, či spíše pokyny, získané digitálními prostředky (alespoň zčásti), nicméně prozatím to vypadá tak, že většina bude chtít „pomoc člověka“ – poradce, který rozumí jejich potřebám a požadavkům a dokáže se do nich vžít způsobem, který je počítači cizí. Zároveň mnohé nasvědčuje tomu, že jde o věci, které spotřebitelé vnímají jako největší hodnotu poradenství.
Pokud tedy citát Marka Twaina ještě výrazně poupravíme, řekli bychom, že: zprávy o smrti odvětví poradenství byly značně přehnané.
Reference/zdroje: „Proč se finanční poradci musejí připravit na revoluci dlouhověkosti“
Autor je generální ředitel Svazu evropských nezávislých finančních poradců (FEIFA) a generální tajemník Evropského svazu finančních poradců a finančních zprostředkovatelů (FECIF)