Zrušení slev a vyšší odvody zvýší daňovou zátěž OSVČ
Zrušení některých daňových slev, omezení dalších a zvýšení minimálních odvodů pro OSVČ znamená, že lidé podávající daňové přiznání za rok 2024 zaplatí více než v předchozích letech. Změny dopadnou zejména na rodiny s dětmi.

Změna daňových slev
Od 1. ledna 2024 byly zrušeny dvě důležité daňové slevy:
- Školkovné, které umožňovalo odečíst až 17 300 Kč na dítě v předškolním zařízení,
- Sleva na studenta ve výši 4020 Kč ročně, která pomáhala studujícím do 26 let (doktorandi do 28 let).
Kromě toho došlo k omezení slevy na manžela či manželku. „Nově lze slevu uplatnit jen v případě, že druhý z manželů pečuje o dítě do tří let věku. Výše slevy zůstává stejná ve výši 24 840 Kč ročně (nebo 49 680 Kč pro osoby se ZTP/P), mnoho rodin ji ale kvůli tomuto omezení nevyužije,“ uvádí Nikola Žítková, produktová manažerka ve společnosti NeoTax.
Společně se zrušením školkovného se rodinám dále situace ztížila. „Například rodina s dítětem ve školce a studujícím potomkem přijde o slevy v celkové výši 21 320 Kč. Pokud ovšem navíc manželka nepečuje o dítě do tří let věku, rodina ztratí i nárok na slevu na manžela/manželku ve výši 24 840 Kč. Celkově tak může domácnost přijít až o 46 160 Kč na daňových slevách,“ uvádí Žítková.
Rušení slev, především na školkovné, navíc může ztížit návrat žen na pracovní trh, protože náklady na umístění dítěte do předškolního zařízení již nebudou daňově zvýhodněny. „To může pro některé rodiny znamenat, že se finančně nevyplatí, aby se rodič vracel do zaměstnání, zejména v regionech s nižšími příjmy,“ dodává Žítková.
REKLAMA
Slevám klesá přínos kvůli inflaci
Dalším problémem je stagnace daňových slev, jejichž reálná hodnota kvůli inflaci klesá. „Sleva na poplatníka zůstává i pro rok 2024 na úrovni 30 840 Kč, přitom se nezvýšila od roku 2022. Sleva na dítě nebyla dokonce valorizována od roku 2017 a ještě déle nebyla valorizována sleva na manžela/manželku, invalidní slevy či další úlevy,“ uvádí Žítková.
Zaměstnanci a rodiny s dětmi nejen přijdou o daňové úlevy, které jim v minulosti pomáhaly snižovat daňovou povinnost, ale OSVČ navíc zaplatí výrazně vyšší odvody. V roce 2025 platí OSVČ s hlavní výdělečnou činností na sociálním pojištění 4759 Kč měsíčně, což je o 23,5 % více než v roce 2024. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvýšila na 3 143 Kč měsíčně, což znamená nárůst o 5,9 % oproti předchozímu roku.