CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 01. 2023

0 komentářů

Ztráta XIXOIO se v roce 2021 prudce zvýšila, více než šestkrát

 

Výsledek hospodaření společnosti XIXOIO a.s. za účetní období 2021 skončil ztrátou 143 milionů korun. O rok dříve byla ztráta necelých 19 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb lehce překročily jeden milion korun, za externí služby společnost XIXOIO utratila přes 108 milionů Kč. Vlastní kapitál společnosti stoupnul předloni z 37 na téměř 147 milionů korun, kapitálové fondy z 63 na 316 milionů korun. Žádost redakce investujeme.cz o komentář k výsledkům za rok 2021 zůstala ze strany společnosti XIXOIO nevyslyšena.

Loading



 

Trestní řízení

Černým dnem se pro společnost XIXOI stalo úterý 29. listopadu 2022. Do firmy a do domů jejích představitelů dorazili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie totiž zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažných zločinů podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„V rámci úkonů trestního řízení došlo k zadržení dvou fyzických osob a rovněž bylo provedeno sedm domovních prohlídek a čtyři prohlídky jiných prostor a pozemků (kanceláří, vozidel). Kriminalisté NCOZ zároveň zajistili důkazní materiál v podobě listinných materiálů a digitálních dat. Dále byly zajištěny dvě osobní motorová vozidla, rodinný dům a další hodnotné věci (jako výnos z trestné činnosti) v celkové hodnotě zhruba 50 milionů korun,“ uvedl tiskový mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Opakovaná varování

Redakce Investujeme.cz opakovaně upozorňovala na potenciální rizika spojená s investováním do tokenu od společnosti XIXOIO. Ačkoli smlouva a smluvní podmínky při nákupu tokenů XIX od společnosti XIXOIO nejsou nějak rozsáhlé a jsou poměrně srozumitelné. Obsahují totiž pasáže, se kterými by měl mít obezřetný investor zásadní problém. Téměř osm tisíc investorů a akcionářů do tohoto projektu vložilo již půl miliardy korun (informace z webu xixoio.com, nyní již nedostupné).

Prezentace tokenů XIX totiž obsahuje přesně to, na co veřejnost bohužel stále slyší. Příslib vysokého výnosu. V lednu (pozn. leden 2022) tak predikujeme růst Tokenu XIX řádově o nízké jednotky procent. V únoru to však již budou jednotky desítek a v březnu již střední jednotky desítek procent. Do konce dubna roku 2022 tak predikujeme, že hodnota Tokenu XIX vzroste minimálně o 79 %,“ dočtete se stále na stránkách společnosti XIXOIO.

REKLAMA

Lidé, kteří se token koupi, přehlížejí tak zásadní věci, jako jsou například možnosti prodeje tokenů, nakládání s vloženými prostředky, záruky apod. Přitom ve smluvních podmínkách se doslova uvádí: „Cílem Projektu je vytvořit nový a inovativní produkt složený z řady dílčích služeb v rychle se měnícím a nejasném prostředí finančních technologií včetně digitálních aktiv a kryptoměn. Vzhledem k uvedenému, jakož i skutečnosti, že XIXOIO doposud nemá delší obchodní historii ani širokou základnu zákazníků, existuje vysoké riziko, že hodnota Tokenů bude výrazně kolísat, Projekt nedosáhne původních očekávání a dojde tak k částečné nebo úplné ztrátě investice Nabyvatele. Tokeny jsou proto určeny primárně osobám, které jsou schopny posoudit rizika spojená s předmětnou investicí.“

Nebo na jiném místě: „XIXOIO je 100 % dceřinou společností ́ společnosti XIXOIO LTD., se sídlem 1 Kings Avenue, N21 3N Londýn, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, registrační číslo: 11013311. XIXOIO nedokáže ovlivnit budoucí postup mateřské společnosti (jediného akcionáře) zahrnující např. fúze, transakce, akvizice, nerozdělení zisku, prodej aktiv atd., mající případně negativní vliv na podnikání XIXOIO, jeho hospodářské výsledky a jeho schopnost plnit povinnosti vyplývající z Podmínek.“

Podle právní kanceláře se jedná o podvod

Jan Langmeier, advokát a majitel advokátní kanceláře Langmeier & Co., se už v listopadu 2021 několikrát veřejně vyjádřil k blockchainu XIXOIO. Označil přitom XIXOIO za podvod, který je uměle vyhnaný masivním marketingem.

“Problém spočívá právě ve velmi chytře, respektive vychytrale napsaných obchodních podmínkách. Ten, kdo si tokeny XIX koupil, souhlasil mimo jiné s tím, že samotné XIXOIO nemá žádnou povinnost tokeny odkoupit zpět. A podepsal i to, že v současnosti nemá žádnou možnost, jak tokeny prodat. Přesto jsem přesvědčen, že jsme schopni prokázat, že ze strany XIXOIO šlo o jednání s cílem klamat spotřebitele. V tuto chvíli již řešíme, jak právně celý případ uchopit, a sdružujeme další zájemce o právní zastupování v tomto případu,” uvedl Jan Langmeier.

Jan Langmeier zároveň upozorňuje, že pokud by se náhodou Richard Watzke, předseda představenstva XIXOIO, sám nerozhodl vrátit investované peníze, bude velmi obtížné je zpět získat. “Je tu samozřejmě ještě možnost, že projekt bude úspěšný, bude tokenizovat firmy a tokeny bude možné prodávat. Nic z toho se ale zatím neděje a moje osobní důvěra v to, že se tak někdy stane, je velmi nízká. Aktuální situace je každopádně taková, že držitelé tokenů XIX si koupili něco, co nemohou prodat a nemohou získat zpět svoje peníze. Buď mohou věřit velkým slibům Richarda Watzkeho a doufat, že XIXOIO bude úspěšné, nebo mohou věc řešit právní cestou. I ta bude ale velmi složitá,” doplnil Jan Langmeier.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *