Investoři se rozdělují na konzervativní, tedy ty opatrné, a dynamické, to jsou ti odvážní. Mezi které byste zařadila sebe?
Jsem investor domácí. Osm let investuji do svého syna, který v USA vystudoval management, udělal si masters, a když se konečně nechal zaměstnat na univerzitě v Columbii v Jižní Karolíně, poslal do Los Angeles na prestižní designerskou školu fotografie svých předělaných aut a oni mu odpověděli, že ho berou. Všechno opustil a v létě jsem mu pomáhala se stěhováním do Los Angeles, neboť, jak mi řekl, automobilový design je jeho sen. Takže ho opět podporuji jako studenta. Prý mě bude sponzorovat v důchodu. To se mám, co? Teď už chybí pouze jediné. Dožít se důchodu.
Umíte si se svými úsporami poradit sama? Jak s nimi nakládáte?
Mé úspory jsou z výše uvedených důvodů tak minimální, že bych nepotřebovala poradce, ale spíše kouzelníka, aby z nich něco zajímavého vydoloval. Pro představu, nájem průměrného bytu ve slušnější lokalitě v Los Angeles mě stojí měsíčně 2000 dolarů. Máte nějakou radu, jak tyto peníze využít v můj prospěch, než je odevzdám dosti obstarožní a nepříjemné americké majitelce?
Kdo podle vás umí lépe hospodařit s penězi – muži, nebo ženy?
Těžko říci. Každý má své priority, na kterých nešetří. Víte například, jak se pozná, že Miloš Zeman myslí na budoucnost? Koupí si na víkend o jednu basu piva navíc. No a nás, ženy, zase nejlépe charakterizuje dialog dvou mužů, kdy se jeden ptá druhého: "Proč jsi tak smutný?" – "Ale, utekla mi žena a vzala si s sebou mou kreditní kartu." Ten druhý povídá: "To jsi dopadl dobře. Ta moje si vzala mou kreditku, obešla všechny obchody a vrátila se domů." Ale teď vážně. Myslím, že u zdravého jedince bez závislosti na čemkoliv a s jistou dávkou IQ je to fifty fifty. A u těch ostatních je to jedno, protože stejně investují tak, aby neošidili vlastní prioritu.
Mluvili jsme o opatrném a odvážném přístupu k financím. Jak podle vás s penězi nakládá česká vláda?
Politicky výhodně. Zejména před volbami. A pak se po volbách nestačí divit, co naslibovala a jak z toho ven.
Hodně se mluví o hrozbě kolapsu důchodového systému. Jak podle vás budou prožívat penzi lidé, kterým je dnes třicet nebo čtyřicet let?
Podobně jako dnes. V duchu Šimkova aforismu: Život je slalom mezi průšvihy, na jehož konci je průšvih největší. Důchod.
REKLAMA
Nevíte, kdo ze členů vlády je nejbohatší? Kdo by tak mohl být zajímavým klientem pro finanční poradce?
Zkuste se zeptat Jana Kavana, zvaného Kató. Ten má přehled i o neoficiálních příjmech z privatizací a z nákupů stíhaček. Ovšem na vašem místě bych si v případě politiků dávala pozor, abyste nebyli posléze označeni za spolupachatele.
A nevíte, co politici dělají s úplatky? Nechávají je ležet na účtu? Nebo je investují? Tam vidím také zajímavý prostor pro poradenství.
Také si myslím, že byste v této oblasti měli být aktivnější. Případ Čunek nebo Gross považuji za selhání finančních poradců. Proto radím: snažte se. Kufříky plné peněz se povalují v garážích, pod slamníky, na nevýhodných kontech rodinných příslušníků, kolují po ostrovech a vy, namísto toho, abyste vymýšleli finty, jak je legalizovat, zpovídáte Bubílkovou.
Rozhovor v plném znění najdete v dubnovém čísle magazínu OVB Journal.