CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 09. 2024

0 komentářů

Zvýšení výdajů na obranu začíná ovlivňovat akcie společností v sektoru obrany 

 

Polsko plánuje v roce 2025 alokovat na obranu až 4,7 % svého HDP. Po měsících růstu globálních obranných výdajů se tento trend konečně začal projevovat i na výkonnosti akcií amerických obranných společností. Za posledních 12 měsíců zaznamenal ETF investující do obranného sektoru lepší výsledky než index S&P 500. Mezitím v Kielcích probíhá Mezinárodní veletrh obranného průmyslu, jedna z nejvýznamnějších akcí tohoto druhu na světě.

Loading



 

V posledních letech, navzdory válkám a rostoucím geopolitickým napětím, akcie obranných společností zaostávaly za širším trhem. Nyní se však situace změnila. Nejvýznamnější americký ETF investující do obranného sektoru, iShares US Aerospace & Defense ETF (ITA), vzrostl za posledních 12 měsíců o 24,2 %, zatímco index S&P 500 se zvýšil o 22,9 %. Tento vývoj naznačuje, že rostoucí globální výdaje na obranu začínají konečně ovlivňovat výkonnost firem v tomto sektoru.

Zpoždění vlivu rostoucích výdajů na výkonnost firem mělo několik příčin. Za prvé, největší obranné výdaje jsou dlouhodobé a účinky současných investic se mohou projevit až za několik let. Čím pokročilejší je vojenská technologie, tím déle trvá její zavedení. V mnoha případech navíc prodej moderních technologií vyžaduje příslušná schválení, což celý proces prodlužuje. Obranné výdaje nezahrnují pouze nákup vybavení, ale i rozšiřování armády, včetně platů, posádek, ubytování pro vojáky a infrastruktury související s vojenskou činností. V tomto kontextu mohou zvýšené výdaje prospívat i jiným odvětvím, jako je stavebnictví, finance či spotřebitelský sektor.

Obranné společnosti často vyrábějí také pro civilní sektor, což může zatížit jejich finanční výsledky. Příkladem je Boeing, který se potýká s krizí v oblasti bezpečnosti civilních letadel, ale přesto byl v roce 2023 pátým největším obranným dodavatelem na světě. Boeing vyrábí vrtulníky AH-64E Apache, kterých si Polsko v srpnu letošního roku objednalo 96. Dodávky jsou plánovány na období 2028–2032 a hodnota smlouvy činí přibližně 10 miliard dolarů.

V posledních letech Polsko věnovalo rekordní částky na nákupy zbraní. Návrh rozpočtu na rok 2025 počítá se zvýšením polských obranných výdajů na 4,7 % HDP. V roce 2024 by měly dosáhnout 4,12 % HDP. Kromě Polska letos přesáhnou 3 % HDP ve výdajích na obranu pouze čtyři země NATO: Estonsko (3,43 %), USA (3,38 %), Lotyšsko (3,15 %) a Řecko (3,08 %). To je důležité v souvislosti s diskuzí o nutnosti zvýšení výdajů na obranu v zemích NATO – nejprve nad 2 % HDP a nyní dokonce nad 3 %.

REKLAMA

Není pochyb o tom, že doba, kdy si Evropa užívala „mírovou dividendu“ a snižovala výdaje na obranu, je pryč. Globální výdaje na obranu se od konce studené války proporčně snížily o 60 % a v roce 2023 činily v průměru 2,3 % globálního HDP, tedy 2,4 bilionu dolarů. Spojené státy nesou zdaleka největší výdaje na obranu – jejich rozpočet ve výši 900 miliard dolarů tvoří 37 % celosvětových výdajů a je třikrát větší než rozpočet Číny. Tyto dvě největší země představují více než polovinu světových výdajů na obranu. Rusko je třetí s největšími výdaji na obranu s rozpočtem okolo 100 miliard dolarů.

V poměru k HDP vedou arabské země, jejichž výdaje dosahují téměř 5 % HDP. Evropa zaostává, přičemž mnoho zemí stále vynakládá na obranu méně než 2 % HDP. Kontinent však začíná dohánět zpoždění a výdaje na obranu v Evropě v současnosti rostou nejrychleji. To zlepšuje výsledky evropských obranných společností, pro které mají nové zakázky nepoměrně větší dopad ve srovnání s americkými obrannými giganty, jejichž výsledky nejsou tak výrazně ovlivněny dalšími kontrakty.

Autor: Paweł Majtkowski, analytik společnosti eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *