Zástupci ČNB aktivně vyjednávali o všech návrzích a účastnili se bilaterálních jednání se zeměmi EU i evropskými institucemi, zasedání pracovních skupin, výborů, Rady i sestavování názorových koalic s jinými zeměmi na všech úrovních. Řada návrhů iniciovaných a předkládaných českými autoritami ve spolupráci s ČNB se promítla do závěrečného znění.
V konečné fázi vyjednávání politická reprezentace České republiky nezohlednila ve své pozici plně doporučení ČNB, a proto se ČNB této závěrečné fáze rozhodla neúčastnit. ČNB respektuje, že rozhodnutí o pozici je v pravomoci politické reprezentace, neboť ona nese konečnou odpovědnost za výsledek jednání.
„V ČNB jsme v pozdních fázích vyjednávání odlišně vnímali, do jaké míry navrhovaný kompromis dostatečně mírní obavy, které jsme spolu s ostatními českými autoritami na počátku společně identifikovali a veřejně se o nich vyjadřovali. Podle našeho názoru by způsob ujištění pro ČR mohl být silnější. Přesto jsme přesvědčeni, že oznámená dohoda je díky vysoké aktivitě českých autorit lepším výsledkem, než který by přinesl pasivní přístup založený na vyčkávání na návrhy ostatních. Odpracovali jsme si to všichni důkladně, mimo jiné jsme díky společnému úsilí ČNB, Úřadu vlády a Ministerstva financí byli už koncem září jednou z prvních zemí, která svůj postoj k návrhům předloženým koncem léta zformulovala v pozičním dokumentu k jednání,“ uvedl guvernér Miroslav Singer.
ČNB upozorňuje, že evropská debata o budoucí bankovní unii není ještě zdaleka u konce, skončila pouze její první část. Jednání o následujících klíčových legislativních krocích týkajících se finanční integrace v EU bude ČNB samozřejmě bedlivě sledovat a bude se jich nadále aktivně účastnit, ať už jde o společná pravidla pro řešení problémů bank, sdílení nákladů či téma vnitroskupinové podpory a pojištění vkladů. ČNB k řadě z dosud prezentovaných návrhů nadále zaujímá kritická stanoviska. Přitom teprve nyní se začne diskutovat o zcela zásadní otázce úhrady nákladů za problémy finančního sektoru a nastavení pravidel pro řešení finanční nestability na národní i celoevropské úrovni.
„V tuto chvíli je ještě příliš brzy na silné soudy o tom, jaké konkrétní dopady na domácí bankovní sektor plynou z oznámené dohody o dohledu. Vize budoucí bankovní unie se opírá o více pilířů, zdaleka nejde jen společný dohledový mechanismus. Důsledky pro domácí bankovnictví a celou ekonomiku předurčí až výsledná podoba všech jednotlivých pilířů a bankovní unie jako celku, zejména až bude jasné, jaké přímé či nepřímé finanční důsledky by všechny pilíře mohly mít,“ uvedl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
REKLAMA
Prioritní postoje a názory představitelů ČNB na návrhy směřující ke vzniku tzv. bankovní unie jsou přehledně a obsažně shrnuty ve veřejných vystoupeních členů bankovní rady, které jsou k dispozici na webu ČNB:
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/index.html
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/konference_projevy/vystoupeni_projevy/index.html