23. 06. 2014
ČNB s největší pravděpodobností ponechá minimální intervenční hranici koruny vůči euru na úrovni 27 CZK/EUR
Ve Švýcarsku tamní centrální banka ponechala současná intervenční opatření proti franku beze změny a zároveň zdůraznila, že zavedení negativních úrokových sazeb zůstává možnou variantou. V Norsku centrální banka způsobila téměř 2% pokles norské koruny, když nastínila horší výhled ekonomického růstu a postoj ve vztahu k měnové politice byl spíše holubičí.
V eurozóně zaznamenala nejnovější makrodata další zhoršení, zatímco ve Velké Británii představitelé centrální banky vyjádřili méně akomodativní postoj navzdory poklesu inflace na 4-roční minimum. Koruna se ve vztahu k euru i americkému dolaru držela v relativně úzkém pásmu a to i přes slabší vývoj inflace. Index průmyslové inflace zůstává i nadále v červených číslech, což znovu zvýší pravděpodobnost, že ČNB na svém nadcházejícím měnovém zasedání ponechá minimální hranici koruny vůči euru na úrovni 27 CZK/EUR. Guvernér ČNB Singer se již minulý týden snažil trhy připravit na čtvrteční zasedání centrální banky prohlášením, že měnové intervence proti koruně měly účinnější dopad na podporu hospodářského růstu, než se původně očekávalo. Singer dále uvedl, že silná poptávka v rámci maloobchodního sektoru je výsledkem zlepšeného sentimentu a vyšších příjmů.
Hlavní události tohoto týdne
I když guvernér ČNB minulý týden vyjádřil vcelku pozitivní ekonomický výhled, existuje minimální šance, že by došlo ke změně současných opatření centrální banky, která v současné době ovlivňují domácí ekonomiku. Je nutné vzít v potaz, že česká ekonomika stále bojuje s deflačními tlaky. Všeobecně se očekává, že centrální banka po skončení svého zasedání ponechá současné nastavení úrokových sazeb i intervenčních opatření beze změny. Pokud by intervenční kroky proti koruně měly zůstat v platnosti déle, mohlo by to v krátkodobém horizontu představovat možný prodejní tlak na domácí měnu.
David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika