CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

30. 06. 2016

0 komentářů

ČNB svůj kurzový závazek opustí až v průběhu prvního pololetí roku 2018

 


 

Osobně předpokládám, že ČNB svůj kurzový závazek opustí až v průběhu prvního pololetí roku 2018. Zároveň se domnívám, že i nadále nejsme v situaci, jež by volala po oslabení úrovně kurzového závazku ze stávajících 27 korun za euro.

Dnešní zasedání bankovní rady, poslední pod vedením Miroslava Singera v pozici guvernéra, nepřineslo žádný posun v nastavení měnové politiky ČNB. Takový výsledek byl pro červnové zasedání bankovní rady všeobecně očekáván. Česká ekonomika i nadále reportuje solidní růst: zvolnění růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí z titulu slabšího přílivu prostředků z evropských fondů v tomto ohledu není překvapivé. Inflace se drží jen těsně nad nulou, ale ani to není překvapivé a především je podstatné to, že nízká inflace nemá nepříznivý vliv na chování domácností, tedy na jejich spotřební vývoje a celkový sentiment spotřebitelů. Pro ČNB by bylo nepříjemné, pokud by se nízká inflace začala projevovat v inflačních očekáváních a ve zpomalení růstu mezd, tento deflační scénář se ale v české ekonomice zdaleka nerealizuje. Naopak: růst mezd v české ekonomice byl v letošním prvním čtvrtletí silnější, než co ČNB předpokládala ve své čtvrtletní prognóze zveřejněné počátkem května. Spotřeba domácností je navíc hlavním tahounem růstu české ekonomiky a tuzemští spotřebitelé si tak v tomto ohledu nízkou inflaci „užívají“: ČNB v tomto ohledu zmiňuje vysokou dynamiku růstu maloobchodních tržeb, jež je patrná i z údajů za počátek letošního druhého čtvrtletí.

Bankovní rada i nadále vnímá rizika své stávající prognózy coby mírně protiinflační, zejména v souvislosti s vývojem cen průmyslových výrobců v eurozóně. Spokojenost naopak vyjádřila na adresu vývoje mezd v české ekonomice, jejich růst v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání. Brexit, tedy výsledek referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii, je pak zmíněn jako nová nejistota s tím, že sílu dopadu tohoto faktoru na ekonomický sentiment v Evropě je ve obtížné předvídat.

Bankovní rada připomněla, že je připravena posunout úroveň kurzového závazku ze stávajících 27 korun za euro, pokud by došlo k poklesu inflačních očekávání v české ekonomice.

V tomto ohledu si i nadále myslím, že navzdory všem nejistotám ohledně globálního hospodářského klimatu, včetně nejistot spojených s Brexitem, nejsme v situaci, jež by volala po oslabení úrovně kurzového závazku ze stávajících 27 korun za euro. I nadále předpokládám, že stávající kurzový závazek zůstane v platnosti až do konce roku 2017, a že tedy ČNB z tohoto závazku vystoupí až během prvního pololetí roku 2018.

REKLAMA

Diskusi o možnosti zavedení záporných úrokových sazeb se bankovní rada tentokrát nevěnovala.

Podíváme-li se na vývoj kurzu koruny a na poměrně nízké objemy devizových intervencí, jež ČNB v uplynulých měsících realizovala v rámci obrany svého kurzového závazku, tak je možno znovu konstatovat, že česká centrální banka v tomto ohledu nečelí na devizovém trhu žádným významným tlakům. Jinými slovy: ČNB není v situaci, kdy by se musela úvahami o záporných úrokových sazbách vážně zabývat..

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *