CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

Text: Petr Zámečník

07. 07. 2010

8 komentářů

ČNB začala tvrdě trestat porušení zákona

 


 

Jan Werner porušil zákon o podnikání na kapitálovém trhu. Podle rozhodnutí České národní banky se dopustil dvou prohřešků:

  • poskytoval neoprávněně hlavní investiční službu podle ustanovení § 4 odst. 2 písm. d) zákona o podnikání na kapitálovém trhu, tj. obhospodařování majetku zákazníka, je-li jeho součástí investiční nástroj, na základě volné úvahy v rámci smluvního ujednání, když v období od 21.8.2008 do 4.5.2009 podával na základě své volné úvahy pokyny k obchodům s investičními nástroji jménem a na účet ____._____ _ __________, zákazníka obchodníka s cennými papíry _______ ________ _._.,

a

  • poskytoval zákazníkovi, ____ _____ __________, neúplné, nepravdivé, zavádějící a klamavé informace o stavu jeho obchodování, hodnotě majetku a výši zhodnocení, resp. ztráty, a to prostřednictvím zpráv ze dne 4.9.2008 a 13.2.2009, zaslaných elektronickou formou z e-mailové adresy ___ ______________ ____ ___. ___ ___________ na e-mailovou adresu _________ _ _______________.__.

Tolik říká rozhodnutí ČNB, kterým byl Jan Werner odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 1,3 mil. Kč a nákladů správního řízení za 1 tis. Kč. O mnoho víc se z rozhodnutí nedozvíte.

Jan Werner a pokuta od ČNB

Jan Werner v inkriminované době pracoval jako vázaný zástupce pod investičním zprostředkovatelem BFC Capital, který zprostředkovával obchody pro obchodníka s cennými papíry Capital Partners. Podařilo se mu získat velmi lukrativního klienta (obec Dolní Bojanovice), který jeho prostřednictvím investoval přibližně 1 mil. USD. Zpočátku probíhalo obchodování standardně.

„Došlo k jednání, kdy jsme se na popud paní místostarostky snažili najít řešení tak, aby nemuseli každou transakci posvětit,“ uvádí Jan Werner. Tímto řešením měla být domluva na konkrétních krocích v případě určitého vývoje na trhu. Samotné transakce již pan Werner uskutečňoval bez výslovného souhlasu klienta, čímž překročil své kompetence dané licencí vázaného zástupce.

Paní místostarostka Eva Rajchmanová, s níž mělo k dohodě dojít, bohužel odmítla celou záležitost komentovat, a pan starosta Vlastimil Jansa, který též podepisoval za obecní úřad příslušné smlouvy, je toho času na dovolené.

„Tuto situaci jsem řešil se svými nadřízenými, což byl můj manažer a ředitel pobočky. A brali jsme to tak, že je to přání klienta. Časem jsem si uvědomil, že je to v rozporu se zákonem, ale i přesto to bylo přání klienta, jakým způsobem chce vést komunikaci,“ připustil Jan Werner.

V každém případě společnost BFC Capital, pod jejíž hlavičkou pan Werner pracoval, vyšetřována Českou národní bankou podle jeho informací nebyla. ČNB se k této záležitosti s ohledem na mlčenlivost odmítla vyjádřit. Získat vyjádření zástupců společnosti se také nepodařilo. Společnost již nevykonává činnost investičního zprostředkovatele a je „v útlumu“.

Pan Werner zcela popírá druhý bod obvinění, podle něhož měl zkreslovat informace předávané klientovi. „Já jsem se snažil maximálně jednoduše vysvětlit zastupitelům situaci, kdy nakoupíte akcii a ta vám klesne o 5 %, tak podle ČNB to berou automaticky jako ztrátu. Ale pokud ji držím a neprodám ji, tak to nemůžu brát jako ztrátu,“ vysvětluje Jan Werner a dodává: „Podle mého názoru je to o tom, jak si to kdo vyloží.“

Zástupci obce měli podle pana Wernera přístup k internetovému účtu, který i využívali, a tudíž měli k dispozici vždy kompletní informace.

V rozhodnutí ČNB se hovoří o udělení pokuty. Přesto pan Werner již činnost vázaného zástupce nevykonává. Podle záznamů z registrů byl ještě v období od 22. 4. 2010 do 25. 5. 2010 registrovaný pod společností BrokerTrade. Rozhodnutím ČNB o udělení pokuty se ale stal nedůvěryhodnou osobou a jako taková nesmí vykonávat činnost vázaného zástupce.

„K pozdějšímu krátkodobému zápisu Jana Wernera jako vázaného zástupce došlo v době, kdy ještě nenabylo předmětné rozhodnutí o sankci právní moci, v jehož důsledku se až následně Jan Werner stal osobou nedůvěryhodnou. V současnosti již Jan Werner v seznamu vázaných zástupců nefiguruje,“ uvádí ČNB k našemu dotazu.

Důvěryhodnost posuzuje ČNB podle sdělení z 21. května 2010 následovně: „Při posuzování podmínky důvěryhodnosti Česká národní banka zohledňuje zejména, zda osoba činná u poskytovatele finančních služeb nebyla v minulosti odsouzena pro trestný čin, zda jí v souvislosti s výkonem povolání, zaměstnání, funkce nebo podnikatelské činnosti nebyla pravomocně uložena sankce pro správní delikt nebo povinnost k náhradě škody […].“ Podle stejného materiálu bude pan Werner nedůvěryhodnou osobou po dobu minimálně 10 let: […] které byla v posledních 10 letech pravomocně uložena sankce za přestupek nebo jiný správní delikt pro porušení právní povinnosti v souvislosti s výkonem zaměstnání, funkce či podnikatelské činnosti převyšující 20 000 Kč […].“ A to pouze za p ředpokladu, že nebude pravomocně odsouzen za trestný čin.

„Trestní oznámení na Jana Wernera pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu bylo již Českou národní bankou Policii České republiky podáno,“ sdělila ČNB.

Otázkou zůstává podíl viny ze strany společnosti, pro níž pan Werner činnost vázaného zástupce vykonával. „Zprostředkovatele kontrolujeme velmi intenzivně. Máme k tomu řadu interních předpisů a softwarových produktů k jejich kontrole, ale ta samozřejmě nemůže být nikdy 100%. Je potřeba, aby si vázaní zástupci uvědomovali, že mají nějakou zodpovědnost,“ uvedl k našemu dotazu na kontrolu vázaných zástupců Vladimír Černý, generální ředitel Capital Partners, s níž byla společnost BFC Capital propojena.

Dolní Bojanovice nakonec ztrátu neutrpěly. Podle vyjádření pana Wernera jim BFC Capital vrátil veškeré zaplacené poplatky, čímž došlo ke kompenzaci investičních ztrát.

BFC Capital a spleť kolem ní

Bylo by logické dotázat se na jednání pana Wernera jeho „mateřské“ společnosti. Na internetu bylo možné nalézt telefonický kontakt na její brněnskou pobočku. Funkční. Překvapením bylo, když se Josef Žák, kontaktní osoba uvedená u společnosti BFC Capital, představil pod hlavičkou společnosti CapitalQuest. Jakoukoli souvislost s BFC Capital odmítal a neustále tvrdil, že jsou CapitalQuest. Odmítal i jakoukoli souvislost se společností Capital Partners, s níž byla BFC Capital provázána. Odkázal mě na pražskou pobočku.

Recepce na obdrženém telefonním čísle se přihlásila jako společnost CapitalQuest. Když jsem sdělil, že se chci dotázat na pana Wernera, byl jsem přepojen na osobu, která mi měla být schopna odpovědět. Nastalo další překvapení – byl jsem přepojen na osobu, která se představila pod hlavičkou společnosti Capital Partners. Odpovědí jsem se sice nedočkal, ale byl jsem odkázán na Vladimíra Černého, předsedu představenstva Capital Partners, který tuto společnost zároveň vlastní prostřednictvím společnosti ITS Com.

Vztah mezi společnostmi Capital Partners a CapitalQuest pan Černý popírá: „Není tam žádný vztah.“ Ovšem následně k personální otázce a přebírání kanceláří uvedl: „Máte pravdu, že se osoby částečně překrývají nebo mohou překrývat, protože pohyb na kapitálovém trhu je běžný. Pohyb klientů, zaměstnanců, vázaných zástupců, případně i kanceláří, protože to jsou všechno věci, které nejsou automatické a nejsou zdarma. Jsou to věci, které jsou ekonomické.“

 

Ve skutečnosti jisté propojení mezi společností CapitalQuest a Capital Partners existuje. Pomineme-li brněnské kanceláře a personální obsazení překrývající se napříč společností BFC Capital a CapitalQuest, pomineme-li sdílení pražských prostor a lidí mezi CapitalQuest a Capital Partners a pomineme-li, že cca 70 % vázaných zástupců CapitalQuest přišlo ze společnosti BFC Capital, stojí za povšimnutí jedna skutečnost. Společnost CapitalQuest založil 6. ledna 2010 Radek Kumšta, který byl předtím vázaným zástupcem BFC Capital.

CapitalQuest není jediná

Popsaný kolotoč kolem BFC Capital a založení společnosti CapitalQuest významným zástupcem BFC Capital by mohl mít vysvětlení v odtržení obchodní skupiny, které je kupříkladu ve finančně poradenské branži poměrně běžným jevem. Jenomže vznik společnosti CapitalQuest není jedinou okolností zániku BFC Capital.

Na stejném principu a podle stejného modelu založil 12. února 2010 společnost Weritum Consulting další z dřívějších vázaných zástupců František Kropáček. A do třetice Matěj Ehl, jak jinak než bývalý významný zástupce BFC Capital, začal působit ve stejném duchu se svou společností Stratton Prague.

Ano, mohlo dojít k dohodě mezi zástupci společnosti BFC Capital, kteří si vytvořili každý svou společnost ze svého ředitelství. Proti tomu ovšem hovoří skutečnost, že do společností Weritum Consulting a Stratton Prague podle záznamů z registrů ČNB přechází řada lidí přes společnost CapitalQuest. A všechny přeregistrace jsou přitom uskutečněné v průběhu prvních březnových dní.

Nabízí se domněnka, že se jedná o účelovou likvidaci společnosti BFC Capital a její rozdělení na více nezávislých celků, které snižují riziko pro případ odejmutí licence či jiného případného postihu ze strany dozoru. Zároveň zastření majetkového propojení chrání nejdůležitější společnost ze struktury – Capital Partners. Tuto domněnku potvrzuje i zdroj blízký společnosti BFC Capital, který uvádí, že takto vzniklých společností by mohlo být i více.

Souvislost mezi útlumem činnosti BFC Capital a svým trestem ale nevidí Jan Werner: „Myslím si, že to přímo nesouvisí s touto kauzou, ale Capital Partners nebo BFC Capital měla spoustu jiných problémů s klienty. Toto je jenom určitý díl do skládačky. Když se podíváte na různé aféry týkající se BFC Capital, je to jenom část toho, co se dalo očekávat.“

Např. v prosinci loňského roku podali klienti Capital Partners a spřízněné BFC Capital hromadnou žalobu, v níž se domáhají vrácení alespoň části poplatků. Zástupci společnosti je vedli k tomu, aby uskutečňovali velké množství obchodních transakcí bez ohledu na jejich očekávanou ziskovost. Cílem společnosti bylo získat co největší objem provizí za uskutečněné obchody. Tímto způsobem „podniká“ řada společností nejen v Česku.

V té době byl jedním z jednatelů a majitelů BFC Capital též Vladimír Černý, generální ředitel Capital Partners. Krátce poté ze společnosti vystoupil. Náhoda? V každém případ na otázku „proč nevykonává společnost BFC již činnost investičního zprostředkovatele?“ pan Černý odpovídá: „To nevím. Nejsem její statutární orgán ani ji nevlastním.“ A má pravdu. Současným majitelem a jednatelem BFC Capital je Vladimír Bukovan, shodou okolností (?) místopředseda dozorčí rady Capital Partners.

Společnost Capital Partners není kontroversní jen v Česku. Koncem února 2010 zatkla maďarská policie pět členů vedení maďarské pobočky společnosti pro podezření z podvodu se škodou v řádu 300 mil. Kč.

Závěrem

Pan Werner již v oboru investičního zprostředkování nepodniká. Společnost Capital Partners a její „odnože“ ano. Česká národní banka ale vyslala jednoznačný signál: Porušování zákona trpět nebudeme! 


Zítra exklusivně na Investujeme.cz:
Rozhovor s Janem Wernerem

 

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů


Související články

Broker Consulting (BC)

ČNB trestá Broker Consulting. Za co?

Česká národní banka v rámci dohledové činnosti udílí též sankce za porušení povinností zprostředkovatelů. Poslední „velký případ“ je pokuta 800 tis. Kč pro Broker Consulting. Za co ČNB trestá?

Text: Petr Zámečník

08. 08. 2017

Jan Sušický: Sankce můžeme udělit až po nesplnění nápravného opatření

ČNB trestá spíše formální delikty. Na finanční zprostředkovatele, kteří mohou poškodit klienty, nedosáhne. Co by pomohlo? „Jednoznačně rozšíření stávajícího spektra správních deliktů a sankcí, které je ČNB oprávněna za porušení povinností dohlíženým subjektům uložit,“ říká Jan Sušický, ředitel Samostatného odboru dohledu nad drobnými distributory finančních produktů.

Text: Petr Zámečník

10. 11. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Antiwerner

    26 července, 2010

    Wernere, když tě nosili na rukou, že jsi borec to ses nadýmal co? Pýcha předchází pádu. Krást a podvádět se nemá. Pokuta od ČNB je malá, doufám že tě zavřou až zčernáš.

    Odpovědět

  • TnT

    21 července, 2010

    Konecne prvni clanek o propojeni IZtek pod Capital partners. Werner je klasicky pripad zamestnance Caparti grupy – bezpaterni hajzl co si poprve cuchnul k penezum, ostatne charakterove jini lide se tam ani nevyskytuji..
    Uz by lide i novinari meli konecne pochopit jednoduchou rovnici:
    BFC = CAPART = CapitalQuest = Weritum atd. = Afin Brokers*
    *Afin brokers byl moloch, ktery v prosinci 06 prisel o licenci a v unoru 07 uz fungovali na stejnem miste stejni lide, se stejnym pristupem, akorat uz jse to jmenovalo CAPART + BFC.

    Odpovědět

  • stockmarket

    16 listopadu, 2010

    je to tak

    Odpovědět

  • jdetoijinak

    13 července, 2010

    …kéž by se také podařilo ČNB trestat bezuzdné bouchání IŽP…

    Odpovědět

  • Aleš

    13 července, 2010

    Co ten Werner lže, dělal jsem s ním v Capital partners(BFC Capital), a tam ho nosili na rukou, že se mu podařilo uzavřít smlouvu s takovou kafkou (klientem). Smáli se tomu jak ty Dolní Bojanovice podojí. Jinak ten milion sto tisíc na poplatcích dostal jen on, a zprostředkovatel dostává 10% z poplatků, takže Capital partners spolu s Wernerem na té kafce(Dolních Bojanovicích) vytočili zhruba 10 milionů na poplatcích. Ten Werner je dřel jako psy, a kdyby nezasáhla ČNB tak by je úplně zničil. Jak mu klepali na rameno, že je machr tak se nadouval a nadouval až prasknul. Ten člověk nemá svědomí čisté, lhal a podváděl a měl by jít ještě bručet za svoje podvody. [Odstraněn text odporující podmínkám užívání serveru]

    Odpovědět

  • Gekko

    8 července, 2010

    se čnb probudila a alespon naznačila aktivitu. Verbež tvořící sítě kolem Capital Partners připomíná mafiánskou chobotnici a rozpíná se již i na Slovensko a Maďarsko (tamní chapadlo dočasně useknuto).

    Odpovědět

  • Podvodníci patří na šibenici

    8 července, 2010

    A co Karel Dohnal, ředitel APL, okradl tisíce lidí a nikoho to nezajímá http://www.stream.cz/video/475318-2009-10-11-seminar-bccb-apl-1-cast
    Pokud víte, kde se nachází, dejte vědět

    Odpovědět

  • pikový kluk

    8 července, 2010

    [obsah odporující podmínkám užívání serveru byl odstraněn redakcí]

    Odpovědět