Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?
Důvody vyhození tří zemských ředitelů Martina Zoubka, Lukáše Lichtenberka a Jana Kokty si OVB Allfinanz nechává pod pokličkou. Nebyl to ale nápad české centrály, nýbrž dozorčí rady německého OVB Holding. Tentýž holding, který Martina Zoubka vychvaloval a ukazoval po celé Evropě jako příklad špičkového manažera, ho označil spolu s dalšími dvěma zemskými řediteli za původ všeho zla a vystavil mu červenou kartu.
Tři zemští ředitelé s definitivní platností v OVB končí. Bližší podmínky ukončení spolupráce nejsou veřejné, nicméně podle informací zdroje blízkého vedení OVB Allfinanz se dohoda o finanční kompenzaci pro odcházející ředitele zatím nerýsuje. Zato o zbývající bezhlavé struktury je v OVB zájem. Nastává období porcování medvěda.
O finanční poradenství se přinejmenším v případě zemského ředitelství Martina Zoubka hovořit nedalo. Mírně řečeno byla kontroversní i kvalita finančního zprostředkování jeho zemského ředitelství. Petr Borkovec, šéf konkurenční finančně poradenské společnosti Partners, která vzešla z OVB, dokonce neváhal veřejně prohlásit, že „Zoubkovci jsou průser pro celý trh“. Sám jsem měl možnost hovořit s nováčkem zlákaným Zoubkovou strukturou, který mi potvrdil zvěsti o praktikách užívaných při zprostředkování, nad kterými zůstává morálka stát. To je ale jiná pohádka a velký otazník nad efektivitou dohledu ČNB, který se zmohl pouze na sankce 2 mil. Kč a 5 mil. Kč pro OVB a 6 mil. Kč pro Lukáše Štorka (dříve Mikuly, ještě dříve Štorka). Nyní jde o struktury, které v OVB zbývají.
Struktury bez svého zemského ředitele mohou zůstat pod centrálou. Tím by se de facto zvýšila marže centrály, protože by nemusely být vypláceny rozdílové provize, které inkasoval zemský ředitel. Nevýhodou ovšem je, že se o struktury musí někdo starat. Může to sice dělat přímý podřízený bývalého zemského ředitele, ovšem bez pravomocí zemského ředitele to jde pouze omezeně… a na centrále také OVB asi nemá lidi se zkušeností k řízení multilevelové struktury… bude tak lepší struktury přeřadit k jiným ředitelstvím.
A tu začíná boj o nejlepší části porcované šelmy. Zbývající zemští ředitelé OVB si osiřelé struktury mohou osvojit a čerpat z jejich produkce. A zájem není malý. Zda byl motivem příjem nebo špatné renomé provázející Martina Zoubka na finančně poradenském trhu, lze těžko posoudit, nicméně byli to i starší zemští ředitelé OVB, kdo lobboval za jeho vyhození.
REKLAMA
V neposlední řadě mohou struktury následovat své zemské ředitele a přestěhovat se do jiné poradenské sítě. Spekulovalo se o Broker Trust, jeho generální ředitel a předseda představenstva Michal Knapp ale tyto spekulace rázně odmítl: „Nezasmluvníme ty tři zemské ředitele, kteří byli odejiti z OVB.“ Pokud by tak k Broker Trustu část struktury přišla, musela by se beztak obejít bez svého zemského ředitele. Pro jakoukoli společnost představují příliš velké reputační riziko… i když, aktuálně je prý připravován přestup jednoho z vyhozených zemských ředitelů pod novou společnost založenou jedním pojišťovacím makléřem…
Doživotní renta aneb Život končí výpovědí…
Zemský ředitel, který vychová dalšího zemského ředitele, má nárok nejen na rozdílové provize, ale také na doživotní rentu. Na tom stojí motivace vychovávat v OVB další, pokud možno silné, struktury. Doživotní renta ale, zdá se, má povážlivou trhlinu.
Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta nejsou prvními vyhozenými zemskými řediteli OVB v Česku. V roce 2013 rozvázala OVB Allfinanz smlouvu s Petrem Křenem. Nedohodli se na podmínkách spolupráce. A s každou odseknutou hlavou roste nejistota „přeživších“ poradců: Až se vypracuji na vrcholnou pozici, nedočkám se obdobného osudu? Nejen rozdílové provize z pracně vybudovaných týmů, ale i doživotní renta mohou skončit… např. rozhodnutím dozorčí rady v Německu.