CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

29. 05. 2014

0 komentářů

Co čekat od ECB?

 


 

Zahraniční trhy

Jan Bureš, ERA Poštovní spořitelna

Evropská centrální banka se dostala do úzkých. Ekonomika sice oživuje, ale rozhodně nepádí vpřed závratnou rychlostí (0,2 % q/q v prvním kvartále). A mezitím padá dolů inflace – pohybujeme se hluboko pod cílem na 0,7 % a v nadcházejících měsících ceny nahoru jen tak nepůjdou. Tlak na centrální bankéře ve Frankfurtu sílí. V posledních týdnech se zdá, že se hýbou ledy a na červnovém zasedání nás čeká větší balík opatření. 

Co můžeme očekávat? Pravděpodobně zápornou depozitní sazbu, o které mluvil i jeden z největších jestřábů Jens Weidman z německé Bundesbanky. Na tomto opatření, které mezi velkými centrálními bankami nemá obdoby, panuje překvapivě široká shoda. Současně pravděpodobně bankovní rada začne z trhu přímo skupovat vybraná aktiva. S největší pravděpodobností půjde o balíčky úvěrů malým a středním podnikům (ABS). Vzhledem k tomu, že trh s ABS je ale relativně malý, skupované objemy nebudou veliké a přímý tisk peněz do ekonomiky tak bude stále výrazně zaostávat za Spojenými státy. I tak ale kombinace záporných depozitních sazeb a holubičích komentářů (otevírajících prostor pro další akci) pravděpodobně dál bude hrát proti euru. Jeho probíhajícím ztrátám tak zdaleka nemusí být konec. V Česku může evropská měnová expanze přesvědčit ČNB k tomu, aby v intervencích proti koruně pokračovala delší dobu. 

České akcie

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Pražská burza stále bez jasného směru

Index PX pražské burzy se zásluhou růstu akcií Erste Bank dostal opět nad hranici 1000 bodů a od začátku roku vykazuje cca dvouprocentní zisk, tedy stejně jako ostatní burzy ve středoevropském regionu, potažmo široký MSCI Emerging Markets rozvíjejících se trhů. Na vyspělé trhy tak region CE3 letos ztrácí, ať už americký S&P 500, široké evropské STOXX indexy, anebo národní DAX, IBEX nebo FTSE MIB. 

REKLAMA

PX zůstává už deset měsíců zamčený v rozmezí 950–1050 bodů a nevykazuje žádný trend. Růst z úvodu roku tažený bankami zcela vyprchal a euforie na ČEZu po spekulacích na vyšší dividendu opadla. Akcie Erste Bank obdobně jako třeba rakouské Raiffeisenbank podpořil růst v západní Evropě, na druhou stranu mu předcházel propad celého evropského bankovního sektoru v reakci na prodloužení výhledu nižších sazeb v Evropě, což snížilo odhady zisků na příští období napříč celým odvětvím a poslalo akcie Erste Bank až k 610 Kč korunám, než se odrazily zpět k 700korunové hranici. 

Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali IPO v podobě Pivovarů Lobkowitz. Poptávka investorů bohužel zaostala za očekáváním a upsalo se méně akcií na minimu cenového rozpětí úpisu. Prostředky alokované na další rozvoj a akvizice ale pokryty byly a neupsaná část jde za vlastníky, kteří si tímto svůj podíl ve společnosti ponechali. Ani první den obchodování s novým titulem přílišný zájem nevzbudil, resp. se bez problémů začlenil do nízké obchodní aktivity na burze v Praze. 

Překvapení jsme se nedočkali ani v případě Unipetrolu. Petrochemická skupina Unipetrol opět nevyplatí dividendu a ze strany investiční skupiny J&T zatím není patrný žádný posun směrem k polskému majoritnímu vlastníkovi PKN Orlen v její dlouhodobé snaze získat vliv na provoz Unipetrolu. Titul v reakci na pokračování dosavadní politiky oslabil. 

Po několika měsících bylo živěji na telekomunikačním titulu Telefonica O2. Nový většinový vlastník PPF nabídne minoritářům 295,15 Kč za akcii, což je na spodní hranici předpokladu analytiků a hlavně pod odhadem investorů, kteří postupně cenu akcie vytáhl nad 300 Kč v očekávání, že za průtahy s povinnou nabídkou stojí nesouhlas regulátora s výší nabídky, resp. způsobem výpočtu odložených plateb, a spekulovali až na dorovnání nabídky za majoritní podíl. Operátor na dividendě sice vyplatí veškerý loňský zisk, ovšem rozhodné datum je stanoveno až na konec října, tedy po odkupu. Zraky dividendchtivých investorů se tak upírají na energetický ČEZ, kde část z nich sází na vyšší než očekávanou 40korunovou dividendu. Rozuzlení se dočkáme již v nejbližších týdnech. 

REKLAMA

S ohledem na současné úrovně většiny zahraničních indexů hlavních trhů, které se obchodují na svých mnohaletých nebo dokonce historických maximech, se prostor pro větší růst českých titulů jeví jako výrazně omezený a investoři by měli důkladně rozlišovat mezi fundamentem jednotlivých firem a očekáváními, která od nich mají, případně využívat větších korekcí na některých titulech k navýšení pozic.
clipboard062

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

**) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *