CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

18. 03. 2014

0 komentářů

Co můžeme čekat od zítřejšího zasedání Fedu a proč je tak důležité pro finanční trhy?

 


 

Za prvé toto zasedání bude ukončeno tiskovou konferencí, na níž bude mluvit již zmiňovaná Janet Yellen. S jejími ekonomickými názory se trhy mohly zatím setkat jenom při příležitosti projevu před Kongresem a Senátem, kde obhajovala svoji nominaci na post guvernérky. Přirozeně tyto okolnosti ji svazovaly ruce ve volném vyjádření všech svých záměrů a ekonomických názorů. Ty by mohly být prozrazené právě zítra v 19:30, kdy začíná tisková konference. Nutnost podělit se s investory o postoje centrální banky, zejména co se úrokových sazeb týče, podporuje i akutní potřeba změnit tzv. „forward guidance“ neboli výhled vývoje řízení monetární politiky

Dosavadní „forward guidance“ totiž investory ujišťoval, že banka nezvýší úrokové sazby, dokud míra nezaměstnanosti neklesne pod 6,5 procenta. Momentálně se míra nezaměstnanosti k tomuto prahu nebezpečně blíží (6,7 procenta), a tak je na čase, aby banka poskytla finančním trhům další vodítko směru vývoje měnové politiky největší ekonomiky světa. Právě z důvodů očekávání nabídnutí nového výhledu ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, se březnové zasedání Fedu považuje za jedno z nejdůležitějších letošního roku.

Co se týče programu měnového uvolňování (QE), tak v tomto směru převládá na trhu jednoznačný konsenzus, že centrální banka i tento měsíc sníží objem finančních prostředků, která plují do ekonomiky z 65 mld. USD na 55 mld. USD (o 10 mld. USD). Ačkoliv některá makroekonomická data z prosince a ledna byla zklamáním, a navíc je evidentní, že za zhoršením výkonů USA nestojí jenom špatné počasí, nejedná se o tak výrazné zpomalení hospodářství, kvůli němuž by měl Fed zpomalit redukci objemu QE. Na druhé straně horší data se mohou projevit v slabší ekonomické projekci HDP, jejíž aktuální verzi na nejbližší 2 roky zítra Fed rovněž zveřejní. Celý program QE by měl být definitivně ukončen do konce letošního roku, což je momentálně započteno i v tržních očekáváních. Investorský svět bere záměr centrální banky definitivně letos skončit program QE jako pozitivní signál. Znamená to, že i samotná banka věří v ekonomickou sílu a stabilitu Spojených států, které se definitivně vzpamatovaly z finanční krize a nepotřebují už více podporu monetární politiky.

Dokud existuje program měnového uvolňování, tak je situace kolem úrokových sazeb jasná. Nikdo neočekává, že by Fed zvýšil úrokové sazby předtím, než vypne tiskárny peněz, vzhledem k tomu, že tyto kroky by se vzájemně vylučovaly. Na konci roku 2014 by program QE mohl zaniknout a míra nezaměstnanosti by podle všeho také mohla dosáhnout cílové hodnoty 6,5 procenta. Tudíž trhy potřebují naznačit, co bude dál s úrokovými sazbami. Očekávají, že se to doví právě zítra v 19:30 na tiskové konferenci.

Americká centrální banka má několik možností. První z nich je ponížit cílovou hodnotu míry nezaměstnanosti z 6,5 na 6,0 procent. Dále se banka může odpoutat od kvantitativních ukazatelů a soustředit se na ty kvalitativní jako například volné kapacity ekonomiky, které nevyjadřuje jeden ale několik makroekonomických ukazatelů. K podobnému kroku přistoupila i britská centrální banka (BOE). Ta se se ale zavázala, že i když úrokovou sazbu zvýší, tak její další růst bude velmi pomalý a postupný. Tento příslib banky je velmi důležitý, protože zaručuje, že nenastane skokové zvýšení sazeb.

REKLAMA

Velká část bankovní rady (FOMC) se přiklání k tomu, aby si banka stanovila kvalitativní místo nových kvantitativních cílů. Fed se dále může úplně odpoutat od sledování trhu práce jako kritéria pro nízké úrokové sazby a soustředit svoji pozornost například na míru inflace, jejíž důležitost bude růst s ekonomickou obnovou země.

Pro uklidnění trhů bude důležité, aby Fed přislíbil, že nezvýší úrokové sazby, když míra nezaměstnanosti dosáhne 6,5 procenta a dále nabídnul investorům nějaký klíč, pomocí něhož budou moci odhadnout, kdy by k takovémuto kroku mohlo dojít. Nicméně trhy budou chtít slyšet příslib dlouhodobě nízkých sazeb, případně záruku jejich pomalého zvyšování, což by bylo pozitivním znamením pro akciové indexy a negativním pro dolar.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů Bossa

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *