CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

12. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

ČSOB potvrdila účast ve druhém pilíři penzijní reformy

 


 

„Naší silnou stránkou je dlouhodobé kvalitní a férové poradenství. Proto budeme s klientem pečlivě zkoumat všechny možnosti zajištění na stáří a budeme doporučovat vstup do těchto nových fondů jen těm, pro které budou skutečně výhodné,“ uvedl člen představenstva a vrchní ředitel Distribuce ČSOB Petr Hutla.

Lze předpokládat, že se spoření ve druhém pilíři v porovnání s průběžným systémem (při jeho současných parametrech) vyplatí spíše lidem s nadprůměrným příjmem, nebo středním příjmovým skupinám při minimální době spoření 25 let. Záležet však bude i na volbě strategie spoření a zejména na skutečném výnosu jednotlivých fondů (zde si dovolujeme odkázat na materiály z již uskutečněných tiskových konferencí k tomuto tématu).

Individuální fondový systém (tzv. druhý pilíř) bude zaveden od roku 2013. Vzniknou penzijní společnosti, které budou nabízet čtyři důchodové fondy s různou investiční strategií. Vstoupit do systému budou moci lidé do 35 let věku a ti starší pouze do šesti měsíců od 1. ledna 2013 nebo ode dne, kdy byli po tomto datu poprvé poplatníky pojistného na důchodové pojištění. Aby do tohoto fondu přesunul stát 3 % z povinného důchodového pojištění, bude nutné spořit další 2 % z vlastní mzdy. Na rozdíl od současného penzijního připojištění nebude možná jednorázová výplata všech naspořených prostředků ihned po dosažení důchodového věku, ale lidé si buď zvolí výplatu doživotního důchodu, nebo výplatu důchodu po dobu 20 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

důchodové spoření 2024

Jak se mění státní podpora důchodového spoření v roce 2024?

Český důchodový systém se dočkal částečné reformy. Od letošního roku se zvýšili například důchodové příspěvky OSVČ, snižuje se výpočet valorizace, více se krátí předčasný důchod a snižuje se maximální doba pobírání předčasného důchodu. Jednou z větších změn jsou také změny v podpoře soukromého spoření na důchod.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

09. 02. 2024

Na penze si šetříme ale neinvestujeme

Důchody v Česku. Na penze si šetříme, ale neinvestujeme

V zahraničí je běžné, že střední třída ve velkém investuje své finanční prostředky do cenných papírů akcií a kapitálových fondů. Šetří si tak na důchod. U nás je ale situace jiná a investuje se u nás maximálně do nemovitostí. Je tato nerovnost dána čtyřiceti lety strávenými v […]

Text: Daniel Mareš

09. 09. 2020

průměrný důchod v roce 2024

Spoření na penzi: Spoléhat na stát je riziko

Spoléhat s penzí na stát je riziko samo o sobě. Při spoření na penzi je ale rizikové využívat jenom státem podporované finanční produkty. Jak rozložit riziko?

Text: Petr Zámečník

27. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *