Buffett je skutečný investiční guru, který si svůj obrovský majetek vydělal rozumným investováním na kapitálových trzích a striktním dodržováním určitých pravidel, která sice každý investor dobře zná, ale málokterý dodržuje. Jeho odpovědnost a neústupnost v dodržování kritérií, na základě nichž si vybírá tituly do svého portfolia, obdivuje velké množství investorů, kteří se snaží investovat tak, jak samotný mudrc z Omahy.
Ve skutečnosti však tento přístup může mít pro běžné investory více negativ než pozitiv a v konečném důsledku nemusí vést ke kýženému zisku. Jedním z prvních důvodů je velikost transakcí a objem prostředků, kterými Warren Buffett disponuje a o němž si může většina investorů nechat jenom zdát.
Ne každý může investovat miliardy
Buffett si může dovolit investovat miliardy dolarů, kterými on a jeho společnost Berkshire Hattaway disponuje (většinou jde právě o investice BH, ne o soukromé investice samotného Buffetta, v tom je také rozdíl), což mu umožňuje nakupovat pro něj zajímavé podíly ve společnostech. Zároveň mu poskytuje výhodnější vyjednávací pozici při vstupování do společnosti za zajímavou cenu. Tuto situaci vystihuje výrok, který byl nedávno zmíněn v jedné z diskusí na našem webu, že Buffett hraje na úplně jiné šachovnici, než jeho následovníci.
S tím souvisí další podstatný rozdíl oproti běžnému investorovi, a to je skutečnost, že Buffett často vstupuje do společnosti s cílem ji vlastnit (nebo alespoň nezanedbatelnou část), nebere ji jako investici na omezenou dobu. Jako důkaz mohou sloužit akcie Coca Cola, Wells Fargo, Procter and Gamble a v neposlední řadě také zmiňovaná BNSF, které tvoří většinu jeho celého portfolia. Často také nakupuje prioritní akcie vybrané společnosti, které mu dávají poměrně zajímavou výhodu oproti běžným investorům.
To ostatně odpovídá jeho hlavním zásadám o dlouhodobém investičním horizontu (a jeho striktním dodržování), nakupování akcií dobře zavedených společností, jejichž fungování investor dobře rozumí za nízkou cenu a omezené diverzifikaci (Buffett vlastní prostřednictvím BH více než 40 titulů z různých sektorů, jako jsou spotřební zboží, finance, energie, průmysl, zdravotnictví apod.). S tím, že investor by měl nakupovat akcie pouze těch společností, které dobře zná, nelze než souhlasit a s dlouhým horizontem také. Držení akcií za každou cenu i v době, kdy je jejich výnosový potenciál již značně omezen, již tak jednoznačné není a v případě koncentrovaného portfolia může vést ke zbytečným ztrátám. Ne každý investor má totiž dostatek zdrojů na to, aby mohl v případě výrazného poklesu na trzích využít tuto dobu na rozšiřování svého akciového portfolia.
REKLAMA
I Buffett se pouští do zbytečného rizika
V posledních letech pak Buffett a jeho investiční společnost matou své uctívače zejména tím, že se poměrně výrazně odchyluje od zavedených pravidel, která mu přinesla jeho bohatství. Prvním problémem je nákup akcií společností, které z hlediska fundamentální analýzy nesplňují jeho hodnotová kritéria a nakonec se některých z nich musel brzy zbavit. Příkladem mohou být drahé nákupy akcií z posledních let společností Anheuser Busch, Wrigley, Conoco Philips, nebo dvou irských bank, u nichž zaznamenal velké ztráty.
Snad největším zklamáním pro mnohé investory, kteří se snaží investovat na základě Buffettových obchodů, je poměrně velký objem prostředků, které Buffett drží v derivátových nástrojích. Buffett byl vždy znám svým velmi negativním postojem k derivátům, které považoval za „zbraně hromadného finančního ničení“. I když mu probíhající krize v podstatě dala za pravdu, protože právě některé deriváty, které se vymkly kontrole, stály za jejím zrodem, Buffett neváhal vypsat a prodat opce v hodnotě 4 miliard dolarů. Jde navíc o poměrně riskantní naked put opce (vypisovatel opce není krytý krátkou pozicí v podkladovém aktivu), jejíž ztráta může v případě nepříznivého vývoje přesáhnout 40 miliard dolarů.
Co vedlo Warrena Buffetta a jeho investiční společnost k tomu, aby se pouštěl do tak rizikových operací, není úplně jasné. Jisté však je, že vzhledem k potřebě vedení jejich aktuální hodnoty v účetnictví stály právě tyto nástroje za výrazným propadem BH v minulém roce. A z toho asi jeho následovníci moc nadšeni nejsou.