Danit, nebo nedanit. To je, oč v životním pojištění právě běží
Všichni klienti, kteří mají sjednané životní pojištění, mají na výběr, zda budou nadále využívat daňové úlevy, nebo si povolí mimořádné výběry, které jsou již naspořené. Některé pojišťovny už klienty obeslaly a nabídly jim možnost volby. Pokud klient chce nadále daňově uznatelné životní pojištění, nemusí dělat vůbec nic. Jestli ale nemá v plánu psát si životní pojištění do daní a chce naspořenou složku vybrat dřív, než po ukončení životního pojištění, musí o tom pojišťovnu informovat do konce března 2015.
„Daňová (ne)uznatelnost smlouvy je od cca listopadu 2013 obrovským tématem pro klienty, poradce, pojišťovny i zaměstnavatele. Obecnou radu nelze vyloženě doporučit. Obzvláště opatrní by měli být ti, kteří mají příspěvek od zaměstnavatele,“ varuje Zbyněk Prim ze společnosti Fincentrum.
Pokud totiž klient předčasně vybere, či zruší životní pojištění, bude muset peníze zpětně dodanit, a to nejen z vlastních finančních prostředků, ale také z příspěvku od zaměstnavatele. Daň bude vypočtena z celkového vloženého pojistného 10let zpětně.
„Uvědomíme-li si, že navíc klient nedostane vložené pojistné, ani hodnotu svého účtu, ale pouze tzv. odbytné, které je vždy výrazně nižší, než hodnota účtu či vloženého pojistného. Případná ztráta tak při zrušení smlouvy či mimořádného výběru může být opravdu výrazná,“ dodává Prim.
Každý by měl tedy zvážit, jestli se mu vyplatí maximální daňový odpočet z jeho vlastních příspěvků, tedy 1 800 korun ročně, což je v současné době maximální daňová úspora za rok. Odečíst si klient pak může maximálně 12 tisíc korun ročně. Z toho pak je daňová úspora 15 procent.
REKLAMA
Podíváme-li se na to dlouhodobou optikou trvání smlouvy: 1 800 korun za rok a 30let doba trvání smlouvy (minimálně do 60tilet, aby mohla být daňově uznatelná), maximální daňová úspora činí 54.000,– dle současných podmínek. Ač to jsou samozřejmě peníze, otázka je, jakou budou mít hodnotu za 30 let …?
Co se bude dít dál, je otázkou
Je také otázka, jak se bude s daňovými odpočty pracovat v budoucnu, jaká bude výše daně, maximální možný odpočet atd. Těžko můžeme nyní předvídat, co se bude dít za pár let. „I díky této nejistotě raději doporučuji mít pojistnou smlouvu daňově neodčitatelnou a získat tím určitou svobodu nakládání s vlastními prostředky a smlouvu. Máte-li příspěvek od zaměstnavatele, zvažte, jestli není výhodné využít váš finanční benefit například na produkt penzijního připojištění/doplňkového penzijního spoření,“ uzavírá Prim.
V případě, že si životní pojištění pořídíte teď, budete se muset už při sjednání rozhodnout, zda budete využívat daňových výhod, nebo zvolíte možnost mimořádných výběrů ze smlouvy. Při sjednaném životním pojištění před rokem 2015 mohl klient čerpat jak daňové výhody, tak možnost mimořádných výběrů.