CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Gola

04. 12. 2012

5 komentářů

Dánský penzijní systém je nejlepší

 


 

Dle zprávy mezinárodní analytické společnosti Mercer „Melbourne Mercer Global Pensions Index 2012“ nejlépe fungují penzijní systémy v Dánsku, Nizozemí, Austrálii, Švédsku a Švýcarsku.

Důchody v Asii jsou nízké

Výsledný index se tedy skládá ze tří dílčích indexů Nejvyšší váhu má přiměřenost systému (ze 40 %) a udržitelnost systému (35 %). Integrita systému má váhu 25 %. Čím vyšší hodnotu Melbourne Mercer Global Penzion Index má, tím je důchodový systém dané země lepší (možnosti od 0 do 100).

Prvních pět zemí vychází ze srovnání podstatně lépe než asijské země (Indie, Japonsko, Korea a Čína). Důchody v asijských zemích jsou oproti penzijním systémům v evropských zemích výrazně nižší.

Vlastní spoření a investování je nutností

Trendem ve vyspělých zemích světa je podpora vlastní zodpovědnosti občanů za penzi. Vlastní spoření a investování je naprostou nutností. Stejně tak vytvoření jasných pravidel a podpůrné legislativy pro spoření ve speciálních penzijních systémech. V zemích Skandinávie či Nizozemí se velmi osvědčuje zapojení zaměstnavatelů na penzijním systému.

Optimálním řešením je více zdrojů příjmu v důchodovém věku, např.: státní důchod, zaměstnanecký systém, vlastní spoření a investování, případně příjem z penzijního fondu. 

Proč právě Dánsko?

Předpisy upravující oblast důchodů jsou v Dánsku na vynikající úrovni, stejně tak výborně funguje soukromý penzijní systém. Náhradový poměr v oblasti důchodu patří mezi nejvyšší z členských zemí OECD. Životní úroveň občanů odchodem do důchodu příliš neklesá.

  • Dánský penzijní systém se skládá ze základního veřejného důchodového pojištění, plně financovaného příspěvkového systému a povinného systému zabezpečení zaměstnanců. U veřejného základního systému platí princip redukce (občané s nižšími příjmy mají vyšší důchod v porovnání se mzdou před odchodem do důchodu, občané s vyššími příjmy naopak nízké), u ostatních penzijních dávek závisí na příjmech občana, čím vyšší příjem, tím vyšší penze.

Systém důchodu navíc zvýhodňuje občany s velmi nízkými příjmy. Tito občané mají výsledný příjem dokonce vyšší než příjem dosahovaný před odchodem do důchodu. Nutné je však podoktnout, že splnit podmínky pro přiznání důchodu v Dánsku není rozhoně snadné, je zapotřebí splnit 40 let pojištění. Občané, kteří dlouhodobě nepracují, tak podmínky pro přiznání důchodu nesplní. Řádný důchodový věk v Dánsku je 65 let, ale postupně se zvyšuje na 67 let.

  • Vícepilířový příjem v důchodu, zapojení zaměstnavatelů na penzijním systému, dostatečné vlastní úspory Dánů a značná redukce u státního důchodu zvýhodňující občany s nižšími příjmy je důvodem, proč penzisté v Dánsku nejsou „chudí“ (tj. nemají příjem nižší než 60 % mediánu mzdy).

Tabulka 1: Náhradový poměr u důchodů v Dánsku

Text

Medián

Příjem (v % z průměrné mzdy)

50 %

75 %

100 %

150 %

200 %

Hrubý náhradový poměr

84,7 %

120,6 %

93,3 %

79,7 %

66,1 %

59,2 %

Občan pobírající celý život průměrnou mzdu může v Dánsku očekávat důchod na úrovni téměř 80 % svého průměrného příjmu. Čistý náhradový poměr by byl ještě o něco vyšší, protože zdanění mzdy a důchodu je odlišné.

Výsledný důchod se skládá ze dvou příjmů: veřejného důchodu a povinného sociálního pojištění občanů. Souhrnný důchod je však v Dánsku velmi vysoký, především z důvodu dobře fungujícího povinného pojištění. Současně je správné uvést, že rovněž přímé daně v Dánsku patří mezi nejvyšší z členských zemí OECD.

Tabulka 2: Který důchodový systém je nejlepší?

(Melbourne Mercer Pension Global Index 2012)

Země

Index

Dánsko

82,9

Nizozemí

78,9

Austrálie

75,7

Švédsko

73,4

Švýcarsko

73,3

Kanada

69,2

Velká Británie

64,8

Chile

63,3

USA

59,0

Polsko

58,2

Brazílie

56,7

Německo

55,3

Singapur

54,8

Francie

54,7

Čína

45,4

Korea

44,7

Japonsko

44,4

Indie

42,4

Prameny: Melbourne Mercer Pensions Global Index 2012 and OECD „Pensions at a Glance 2011“

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Darryx

    7 prosince, 2012

    Vzhledem k děsivé devalvaci peněz (jen za můj život jsou to stovky procent) je velmi obtížné získat něco, co Vám uchová hodnotu po dobu 50ti let. Spořit na důchod hromaděním peněz na účtu je holý nesmysl. Dal-li se počátkem 90. let za 200.000,– koupit byt, tak koncem 90. let to stačilo na rekonstrukci koupelny! (Zdravíme stavební spořitelny)

    Odpovědět

  • Ruprdt

    7 prosince, 2012

    No tak jste si na tom počátku 90. let měl jako formu spoření na penzi koupit ten byt, nebo zlatou cihlu.

    Lehce si můžete spočítat, kolik byste dnes měl naspořeno, kdybyste si od roku 1990 místo házení peněz do černé díry státní průběžné penzijní pyramidové hry tyto prostředky dával půl napůl třeba právě do nemovitostí a do zlata.
    A můžete si dopředu odhadnout, kolik byste si tímto způsobem naspořil do 67let věku.
    A pak si to srovnejte s tím, co za ty peníze naházené do státního letadla dostanete – dle odhadů expertů (vzhledem k demografii) tak penzi 6500Kč v dnešních relacích (a k tomu tak 10ti násobnou spoluúčast u doktora). No neberte to!
    A to vše ještě jen za předpokladu, že během těch 20–30ti let nedojde k nějakému zvratu, státnímu bankrotu, zhroucení státních penz+soc+zdrav systémů, atd… Vsadíte na to svoje úspory, svůj život?
    Zlato zakopané pod jabloní a celosvětově diverzifikované akcie mi přijdou daleko jistější, než spoléhat na dlouhodobou stabilitu států jako Řecko, Francie, Portugalsko, Česko či Itálie.

    Odpovědět

  • Původní kolemjdoucí

    7 prosince, 2012

    Super myšlenka. zrušme státní důchody. Ale napřed vyčešme, z čeho ufinancovat v dalších cca 50 letech ty, kteří díky tomu, že tento nápad vznikl až teď nemají dost času našetřit dost a pak zakopat zlatou cihlu pod jabloní nebo koupit byt, na kterém vydělají.

    Odpovědět

  • Svobodny jedinec

    9 prosince, 2012

    Jestli jste jim neco slibil, tak to s nimi vyreste.

    Ja budovatelum socialismu nic nesliboval, naopak mam pocit, ze by mi meli platit odskodne za to, do ceho jsem se kvuli nim narodil.

    Nebo jinak: kdyz prubezny system vznikl, jedna generace dostala nezaslouzenou vyhodu – penzi, aniz platili cely zivot soc.pojisteni.
    A stejne tak ti pred zrusenim systemu logicky ziskaji nezaslouzenou nevyhodu.

    Pokud to nebudou dnesni sedesatnici, nutne to nasledne budou dnesni ctyricatnici. System dele nevydrzi.
    A kdyz mam volit mezi nimi a mnou, dochazim k tomu, ze nemam zadny duvod se obetovat.

    Odpovědět

  • Ruprdt

    7 prosince, 2012

    Co takhle sestavit žebříček hodnotící nejlépe fungující koncentrační tábory???

    Jediné akceptovatelné řešení je SVOBODA.

    Jediný správný penzijní systém je ten, kdy každý svobodný a svéprávný jedinec určuje, kolik SVÝCH peněz si na SVOU penzi bude spořit, jakou formou, jakým tempem. Cokoli jiného je zločin.

    Odpovědět