CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

24. 08. 2016

0 komentářů

Degraduje guvernérka Yellenová Fed?

 


 

Tento pátek vystoupí guvernérka Fedu Janet Yellenová na výročním symposiu Fedu v Jackson Hole. Půjde o jedinečnou příležitost vyslechnout si názory nejdůležitějších centrálních bankéřů světa na současnou měnovou politiku z dlouhodobého hlediska a nebavit se jen o krátkodobém „kdy a zda“ zvýšit sazby. Napětí z tohoto projevu zvyšuje nejen neshoda mezi představiteli Fedu o nutnosti dalšího zvyšování, ale také náznaky, že někteří jeho představitelé nejsou spokojeni s nástroji současné monetární politiky a jejich vhodností pro dlouhodobou podporu americké ekonomiky.

Nejprve zveřejnil své stanovisko předseda sanfranciského Fedu John Williams – který byl klíčovým podřízeným Janet Yellenové v době, kdy sanfranciský Fed vedla ona – ve kterém uvedl, že přirozená úroková sazba je nyní mnohem nižší než v minulosti, což zvyšuje nebezpečí, že politická úroková sazba se bude pohybovat kolem nuly nebo i pod ní a že se tím prodlouží doba recese, protože monetární politika nemá takový dopad, jako měla v minulosti. Pokud se takové situaci máme vyhnout, tvrdí Williams, je třeba využít fiskální politiku a další politiky (např. nominální cílení na HDP – tedy v podstatě vytištění takového množství peněz, které zajistí alespoň nominální růst, když už ne ten skutečný). K tomu se přidal místopředseda Fedu Stanley Fischer, který tento víkend zpochybnil, zda je monetární politika tím pravým nástrojem, který americké ekonomice pomůže od dlouhodobých problémů, tedy např. zpomalení růstu. Naopak poukázal na „účinná fiskální a regulační opatření“, která nabízejí lepší řešení.

To vše představuje provokativní obrázek, protože Fischer má ve Fedu silné slovo a Williams je dlouhodobý spolupracovník Yellenové z dob sanfranciského Fedu. Další zmatek do situace vnesl nedávný jestřábí projev vlivného newyorského prezidenta Fedu Williama Dudleyho o nutnosti dalších zvýšení sazeb, ke kterému se přidal i Williams ze San Franciska.

Dočkáme se tedy v pátek od Yellenové něčeho? Od roku 2014, kdy se postavila do čela Fedu, byla vždy velmi opatrná. A jak bude trh vnímat změnu dlouhodobé politiky Fedu – jako holubičí, nebo jestřábí? Na jedné straně je přiznání, že se Fed nachází v novém světě, kde je růst ohrožen, holubičí, protože naznačuje, že Fed nebude sazby příliš zvyšovat vzhledem k tomu, že neočekává návrat inflace, dokud se silně neprojeví fiskální stimuly a strukturální reformy. Tím by se také zrušila část citlivosti trhu na vstupní údaje. Na druhou stranu bude jakékoli brzké zvýšení sazeb vnímáno jako jestřábí, protože trh předpokládá, že zvýšení sazeb více než jednou v příštích 12 měsících je nepravděpodobné. Ale co kdyby Fed místo toho provedl dvě rychlá zvýšení sazeb a potom sdělil brzy obměněnému Kongresu a prezidentovi, že „teď je to na vás“?

Je také možné, že Fed vedený Yellenovou prostě hodlá degradovat sám sebe poté, co si Greenspan a Bernanke více než 25 let hráli na pány všehomíra. Yellenová možná schválně poukazuje na neschopnost Fedu řešit dlouhodobé ekonomické potřeby. Pokud Fed skutečně provede tento obrat v dlouhodobé politice, protože jej unavilo být zahnán do kouta, budou sázky skutečně vysoké. V pátek můžeme očekávat, že všechny výroky budou pečlivě zaobaleny do opatrných frází. Pokud se dozvíme něco zajímavého, i kdyby jen nepřímo, dopad na měnové trhy zoufale vyhlížející nový vývoj bude poměrně značný.

REKLAMA

John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Přehledně – listopad byl pro akcie opět pozitivní měsíc

Prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump. Na akciové trhy to mělo mít jednoznačně pozitivní vliv. Index S&P500 poprvé překonal hranici 6 tisíc bodů. FED podle očekávání snížil úrokovou sazbu o +25 bb. Dobrá makrodata ukazují na sílu tamní ekonomiky. Vzhledem k tomu není další rozvolnění na prosincovém zasedání […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *