CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

18. 12. 2014

0 komentářů

Devizové intervence neskončí před rokem 2016

 


 

V současnosti ovšem tlaky na pokles cen přicházejí ze zahraničí a jsou v tuto chvíli z významné části spojeny s pozitivním nabídkovým šokem, zejména s poklesem cen energetických komodit,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Vzhledem k poměrně příznivému vývoji klíčových makroekonomických ukazatelů zatím není podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy propad domácí poptávky na pořadu dne, a proto stále bude v nadcházející době platit, že ČNB neukončí svůj intervenční režim dříve než v roce 2016. „Ačkoli možnost dalšího oslabení měny centrální banka nevyloučila, jeho pravděpodobnost je v tuto chvíli nízká,“ uvedl.

Prodloužení režimu intervencí minimálně do roku 2016 deklarovala bankovní rada poprvé již na konci července. Analytici tento týden nevyloučili, že v případě přetrvávající nízké inflace v eurozóně ČNB ukončení režimu intervencí odloží na pozdější dobu. Devizové intervence ČNB zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle guvernéra ČNB Miroslava Singera protiinflační. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří nižší hospodářský růst, utlumenější cenový vývoj v eurozóně a výrazně nižší ceny energetických komodit, například ropy. Stejně tak je rizikem pomalejší domácí růst mezd.

K aktuálnímu vývoji v Rusku Singer uvedl, že Rusko není pro Česko tak významný trh, aby centrální bankéři cítili potřebu na vývoj dramaticky reagovat. „Bavíme se zde o desetinách procenta v rámci dopadu do HDP, což není faktor, který by vedl k nějaké reakci. Navíc to mapování rizik jsme si odbyli již v první polovině roku. Každopádně vývoj v Rusku zahrnujeme do našich zahraničních rizik odhadovaného vývoje,“ uvedl guvernér.

REKLAMA

Bankovní rada České národní banky dnes opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.
Zdroj : ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *