Rusko tak v nadcházejících měsících bude muset počítat s dalším tlakem na devizové rezervy, se kterými musí země podle svého prezidenta zacházet obezřetně. Finanční sankce Evropské unie a USA budou tlačit ruské podniky a banky ke splácení zahraničního dluhu – do konce roku 2015 je splatný zahraniční dluh v celkové hodnotě okolo 135 miliard dolarů. Ruské devizové rezervy jsou sice stále relativně vysoké (přes 370 miliard dolarů), ale rychle se tenčí. Od začátku roku se smrskly o více než dvacet procent.
Navíc značná část z nich není jednoduše použitelná. Podle týdeníku The Economist je více jak 170 miliard dolarů rezerv vázáno v ruských státních fondech, které mají zainvestováno například na Ukrajině nebo v řadě ruských státních bank. Ruské podniky navíc z obavy, že sankce budou trvat delší dobu, mohou hromadit větší množství dolarů již nyní. Výhled výrazně zhoršuje padající cena ropy, která v příštím roce sníží příliv dolarů na účty podniků i vlády. A řada ruských dovozců se kvůli výrazné rozkolísanosti rublu připravuje na to, že za zboží ze zahraničí bude muset platit v dolarech. Z tohoto pohledu tedy začínají být dolarové rezervy o poznání vzácnější.
Jak to dopadne na eurozónu? Ruská recese může být v roce 2015 nepříjemná pro individuální podniky, ale neměla by výrazně dopadnout na eurozónu jako celek – podobně jako v Česku očekáváme, že ukradne z dynamiky růstu několik desetin procentního bodu, které by měl na druhou stranu v zásadě vykompenzovat pozitivní efekt levnější ropy. Tuto hypotézu podpořilo včera také další vylepšení německého indexu podnikatelské nálady Ifo.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery