CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Petr Bartoš

16. 12. 2010

6 komentářů

Diamanty jako investice? Pozor na rizika!

 


 

Mnoho obchodníků a zprostředkovatelů s diamanty vám řekne, že neexistuje lepší investice. Jako největší výhody jsou uváděny nejčastěji důvody, jako je koncentrace velkého bohatství do malého “kamínku”, stabilní růst ceny již mnoho let, zaručená likvidita po celém světě, nadčasová investice, která je celosvětově kontrolovatelná atd. Když se ale budeme o tuto investici zajímat hlouběji, zjistíme, že tyto superlativy doplňuje mnoho záporů a nevýhod.

Historie těžby diamantů

Největší surový diamant na světě, se jménem Cullinan, byl vytěžen v roce 1905 v Jižní Africe a vážil 3106 karátů. Jméno Cullinan získalo podle vlastníka diamantového dolu Thomasi Cullinanovi. Tento diamant vážící přes 620 gramů byl rozdělen na 11 kusů. Některé z těchto kousků jsou stále k vidění v Londýně na Královských klenotech.

Počátek těžby diamantů ale spadá do mnohem dřívějších dob. První zmínky o diamantech sahají až do 4. století před Kristem, kde je uváděno, že diamant bylo zboží, s kterým se běžně obchodovalo. I v Antickém Řecku má diamant své opodstatnění a je chápán jako drahý mystický a léčivý kámen, který lidem přinášel štěstí a lásku.

Tabulka: 10 největších diamantů světa

Karáty

Jméno

Rok nalezení

Místo

3106

Cullinan

1905

Jižní Afrika

995,2

Excelsior

1893

Jižní Afrika

968,8

Hvězda Sierry Leone

1972

Sierra Leone

787,5

Velký Mogul

1650

Indie

770

Woyie River

1945

Sierra Leone

726.6

President Vargas

1938

Brazílie

726

Jonker

1934

Jižní Afrika

650,8

Reitz

1895

Jižní Afrika

620,14

 

1895

Jižní Afrika

609,25

Baumgold

1922

Jižní Afrika

601,25

Lesotho

1967

Jižní Afrika

532

 

1943

Sierra Leone

455

Darcy Vargas

1939

Brazílie

440

Nizam

1835

Indie

342

26. sjezd KSSS

1981

Sibiř

Co určuje cenu diamantů?

Nalezneme 4 hlavní faktory, které cenu diamantů ovlivňují. Jsou to tzv. 4C – carat (hmotnost), color (barva), clarity (čistota), cut (brus). 

Hmotnost diamantů je uváděna v karátech (1 karát je přibližně 0,2 g). Bílé diamanty s odstínem žluté nebo hnědé jsou většinou levnější, mezi nejvíce ceněné diamanty patří diamanty růžové, červené, sytě žluté a modré. Pod pojmem čistota diamantu se myslí míra vnitřních defektů. Čím více defektů, tím samozřejmě nižší cena.

Investování do diamantů

Diamant je spíše uchovatel hodnoty než klasický typ investice a pořízení diamantu se doporučuje spíše na dlouhé období (většinou se diamanty nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na 5 až 10 let). Jako produkt investičního portfolia je diamant spíše jako “stabilizační“ či “doplňkový” produkt, kterým docílíme lepší diverzifikaci portfolia.

Pokud uvažujeme pořízení diamantu jako investice, měli bychom pořizovat jen kvalitní a certifikované diamanty. Když ceny diamantů rostou, největší růst cen je u velkých a kvalitních diamantů, u menších diamantů je nárůst hodnoty obvykle menší.

Před pořizováním diamantu bychom měli rozmyslet dobré načasování koupě, protože diamant je vázán na americký dolar, a měli bychom mít na paměti, že vývoj ceny diamantů je pomalejší než pohyby kurzů měn (ceny diamantů na změnu kurzu reagují s jistým zpožděním). Ceny diamantů obvykle rostou, když cena dolaru klesá. Obecné doporučení je nakupovat diamanty, když je americký dolar na svém dně.

Výnosy

Bohužel nelze říci, že by ceny diamantů byly věčně rostoucí. Lze říci, že si udržují po desetiletí stálý růst či stagnaci a investice do diamantů (obzvláště do kvalitních velkých kamenů) je investicí stabilní. Přes druhou polovinu roku 2008 ceny diamantů však klesaly, ale nebyl to tak radikální pokles jako u akcií či u komodit. Začátkem roku 2009 ale ceny diamantů rostly pomaleji a méně než ceny akcií a komodit.

Výhody investic do diamantů

  • Diamant lze fyzicky držet, je to hmotné aktivum,
  • relativně nízké riziko investora (obzvlášť při finančních krizích a převratech),
  • při držbě na delší období (např. 30 let) je to stabilní investice,
  • jedinečná investice (šperk), možnost růstu ceny jako sběratelského kousku,
  • všeobecně známá hodnota (má jistou hodnotu v každé zemi, dobrá likvidita),
  • vydrží vysoké teploty (stálá investice, co se týče fyzikálních vlastností),
  • nenápadná investice (lze jej ukrýt a nemusí být přiznáno jeho držení).

 

Nevýhody investic do diamantů

  • Vysoká náročnost na prostředky při pořízení,
  • poplatky za úschovu (bankovní trezor, úschovny),
  • náklady na pojištění,
  • marže zprostředkovatelů a obchodníků,
  • často nevýhodný zpětný odkup společností obchodující s diamanty,
  • nestandardní investiční komodita,
  • trh diamantů netransparentní (nesjednocený trh – obchodování na černých trzích),
  • vztahuje se na ně DPH,
  • absence ukazatelů vývoje cen, indexů.

Jelikož má diamant mnoho parametrů, podle kterých lze posuzovat jeho hodnotu (4C), tržní cena není na jednotlivých trzích jednotná. Trh s diamanty je bohužel netransparentní, nejednotný a obchody s diamanty a vývoje cen nejsou zdaleka tak zachycovány jako u jiných komodit či u akcií.

Další problém leží na straně firem, které diamanty těží ve velkém. Často je těžba těmito společnostmi zpomalována či úplně zastavována, a tím je dosahováno umělého držení cen diamantů (příklad: když ceny diamantů klesnou a “nejsou atraktivní“, pozdržením těžby se tato cena uměle vyšplhá či stabilizuje).

Faktorem, který také mluví spíše proti investování do diamantů, je pokrok vědy a techniky. Diamant je jistá krystalická forma uhlíku a uhlík (v jiné krystalické formě, než je u diamantů) je běžně dostupný prvek. V dnešní době, díky pokroku vědy a techniky, je možné malé diamanty uměle vyrobit, a proto si logicky můžeme klást otázku, jestli není jen otázkou času výroba diamantů velkých.

Úvodní fotografie: Největší diamantový důl ve městě Mirna ve východní Sibiři (zdroj: weirdomatic.com)

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Hájek

    20 prosince, 2010

    … jen jim člověk musí rozumět 😀
    http://www.silverum.cz/news/ma-investice-do-stribra-smysl-pro-laika-nikoliv-a-102.html

    Odpovědět

  • mrllmxg

    28 prosince, 2010

    [Odstraněn spam]

    Odpovědět

  • efqqpmqqcv

    28 prosince, 2010

    kdyF9a llsvutqngdyb, [url=http://qjghqvpvmmxe.com/]qjghqvpvmmxe[/url], [link=http://rmtvhikuklxc.com/]rmtvhikuklxc[/link], http://micqfhtfukbk.com/

    Odpovědět

  • Martina

    25 května, 2015

    My jsme investovali do diamantů s firmou Antwerp Investment (www.antwerpin­vestment.cz) a jsme spokojeni s profesionalitou a individuálním přístupem. Jestli se někdo chystá investovat, doporučuju!

    Odpovědět

  • 25 května, 2015

    Strčte si ty diamanty do zádele, není problém diamant koupit, to umí každý hlupák, problém je diamant prodat. Něco si o tom zjistěte, než tu budete psát ty svoje reklamní hovadiny.

    Odpovědět

  • Marian

    29 listopadu, 2018

    Není potřeba říkat jak je člověk blbej, ale jak se všeho vyvarovat, tím narážím na pana co psal tu SMS! To si myslíte že jste něco více?! Každéj tam půjde i vy, tak se podle toho chovejte. Ano? !Mám diamanty v hodinkách a koupil jsem je jen proto, že dobre vypadaji!Nenávidím lidi co si o sobě mysli ze snědli Šalamouna i s výkaly! Pokud víte co to je!

    Odpovědět