CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

14. 01. 2011

0 komentářů

Dluhová krize eurozóny a aukce dluhopisů hlavním tématem trhů

 


 

V úvodu týdne se o slovo přihlásila dluhová krize eurozóny a vyhlídky nebyly zrovna růžové. Napětí stupňovaly aukce státních dluhopisů Portugalska, Španělska a Itálie. Akciové trhy v čele s tituly bankovního sektoru zamířily dolů. Šanci na obrat dávala začínající výsledková sezóna, kterou neoficiálně zahajovala Alcoa.  Čísla za poslední kvartál loňského roku největšího amerického producenta hliníku dopadla lépe než trh očekával a přestože akcie společnosti na zprávu nereagovaly, burzy se alespoň trochu uklidnily. Pozitivní výhled ohledně firemních zisků postupně znamenal obrat nálady. K zotavení příspěl i nečekaně dobrý výsledek portugalské aukce dluhopisů. Portugalci nakonec prodali desetiletý dluhopis za 6,71% a poptávka zhruba třikrát předčila nabízený objem. Nutno však podotknout, že zvyšující se rizikové prémie přinutily ECB k masivním intervencím (nákupům dluhopisů na sekundárním trhu) a tím vytváření bezpečnostní sítě pro investory a svou roli sehrály zprávy o možnosti navýšení záchranných fondů EU. To spolu s předchozím prohlášením Japonska, že hodlá použít měnové rezervy na nákup více než 20% emise společných evropských dluhopisů dokázalo investory, alespoň na chvíli, uchlácholit. Zvážíme-li však současné refinanční náklady Portugalska kolem 7% (u desetiletých splatností) je zde velké riziko, že Portugalsko bez  podpory záchranného fondu EFSF situaci samo nezvládne. Dluhopisy nakonec uspešně rozprodalo také Španělsko a Itálie.

Akcie a komodity se uprostřed týdne opět šplhaly vzhůru. Dařilo se ceně ropy. Ropa WTI se dostala až na 92 dolarů a ropa Brent se dokonce obchodovala s prémií 6 dolarů a přiblížila se úrovni 99 dolarů za barel, nejvyšší hodnotě od září 2008. Přestože cenový nárůst nelze vysvětlit fundamentálními faktory není možné další krátkodobé posílení vyloučit, neboť momentálně trh hledí pouze na cenu-povzbuzující záležitosti jako např. dočasné uzavření hlavního ropovodu na Aljašce.

Čekalo se i na čtvrteční zasedání ECB. Klíčová úroková sazba zůstala podle očekávání nezměněna, takže trh posuzoval hlavně komentář prezidenta Tricheta. Ten zdůraznil riziko krátkodobého nárůstu inflace. Nicméně dále uvedl, že toto riziko neovlivnilo odhad ECB, že střednědobá a dlouhodobá cenová stabilita je zajištěna a že politika úrokových sazeb a mimořádných opatření mohou být řízeny odděleně. Prohlášení šéfa ECB dále podpořilo společnou evropskou měnu, která se po slabém úvodu týdne dokázala zotavit až k úrovni 1,34 vůči americkému dolaru.

Americká data v závěru týdne trh příliš neinspirovala. Statistiky z trhu práce ukázaly nečekaný nárůst počtu žadatelů o dávky v nezaměstnanosti. Investoři se proto stáhli a začali přešlapovat na místě. Rozhýbat je znovu může vydatná porce v kalendáři dnešních odpoledních amerických makrodat, kdy bude zveřejněna inflace, maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra…

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *