CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

26. 10. 2012

1 komentář

Dluhy zemí se stejným ratingem se často liší o mnoho desítek procent

 


 

Výše dluhu kolísá od deseti procent v případě Ázerbájdžánu až po více než stodvacetiprocentní dluh Itálie.

 xtb-rating-dluhy

Graf: Zadlužení zemí s ratingem B od agentury Standard & Poors k HDP (v %)

Zkoumaný úvěrový rating je ohodnocení, které vyjadřuje bonitu subjektu, neboli pravděpodobnost, že půjčka či cenný papír bude správně a včas splacen. Agentura tak například hodnotí stejnou ratingovou známkou BBB+ Kazachstán a Irsko, přičemž rozdíl jejich zadlužení k HDP je markantní. Přestože výše dluhů není zdaleka jediným kritériem, které agentura posuzuje, jejich rozdíl vyvolává otázky směrem k metodice a obecně také ke smysluplnosti práce agentur. Každý investor však má stále na výběr, zda se bude jejich radami řídit nebo nikoliv, a tak by to mělo zůstat.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Globální veřejný dluh na šikmé ploše

Veřejné zadlužení napříč globální ekonomikou znovu narůstá, varuje ve své nejnovější zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Zatímco v letech 2021-2022 došlo k mírnému poklesu, v tomto roce by měl celkový dluh přesáhnout 100 bilionů dolarů (93 % světového HDP). Do konce této dekády MMF odhaduje další zvýšení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Otazník

    27 října, 2012

    Dvě největší AMERICKÉ ratingové agentury mají 80% trhu. Co k tomu dodat? Snad jen to, že ti co prosadili začlenění ratingů amerických ratingových agentur do evropského bankovního systému udělali pro někoho velmi dobře. Odhaduju, že to byla tatáž parta. Krásně je to vidět třeba na průběhu tzv. krize eura na které některé americké banky řádně vydělaly. Politici obecně o fungování finančního systému vědí velmi, velmi málo, vlastně nic, zatímco ve finanční sféře pracují ty největší mozky, a tak není problém politiky zmanipulovat k přijetí pravidel, která se hodí těm co se na trzích orientují velmi dobře, a to jsou chlapci z finanční branže. Nakonec se znají. Vždyť pracují kousek od sebe a chodí spolu na obědy.

    Odpovědět