02. 06. 2016
Dnešní jednání OPEC ve Vídni pravděpodobně nepřinese žádné novinky
Vzhledem k tomu, že jde o první jednání, kde bude přítomen nový saúdskoarabský ministr pro energetiku Chálid al-Falih, je zde vysoké očekávání, že se OPEC bude snažit vystupovat jednotně. Předchozí jednání OPEC a dubnové jednání v Doha skončila neúspěchem a odhalila neshody zejména mezi Iránem a Saudskou Arábií.
Před zahájením jednání to vypadalo, že na výsledku vlastně nikomu nezáleží. Neočekává se, a ani nevyžaduje, žádné rozhodnutí. Pozornost trhu se od OPEC upřela na klesající produkci v USA a velké, byť dočasné problémy s dodávkami v Kanadě, Nigérii a Venezuele současně pomohly v květnu dosáhnout rovnováhy na trhu. Tyto události zvýšily cenu nad úroveň, na kterou by se v této fázi zotavení normálně dostala.
S návratem ceny ropy na 50 dolarů se nabízí otázka, kam dál může ropa ještě posilovat, aniž by na trh opětovně přilákala producenty s vysokými náklady. Vzhledem k tomu, že globální zásoby jsou stále poměrně vysoké, může se stát, že časnější stabilizace americké produkce bude víc, než trhy v této fázi zvládnou.
Cena ropy se po dnešním jednání pravděpodobně nezmění
OPEC se pokusí vystupovat jednotně, ale současně se bude snažit vyhnout iniciativám, které by trh dostaly výš a tím ohrozily postupné a dlouhodobě udržitelné zotavení. Zavedení produkčních limitů nebude mít zásadní dopad, ale stále by mohlo, vzhledem k nedávným neshodám, vést ke krátkodobému býčímu trendu.
REKLAMA
Výhled pro ropu Brent a WTI ve druhé polovině roku 2016
V krátkém období si Brent i WTI udrží nastavené rozmezí mezi 45 a 50 dolary. Podle toho, jak se bude letos v létě vyvíjet poptávka na severní polokouli a zejména v USA, můžeme předpokládat další růst cen ropy do konce roku. To by znamenalo, že WTI i Brent se ke konci roku budou obchodovat v rozmezí 50 až 55 dolarů. V roce 2017 by cena měla i nadále růst, i když pomaleji, než v letošním roce. V tuto chvíli nepředpokládáme, že by se koncem roku 2017 ropa Brent obchodovala výš než na 65 dolarech.
Klíčové faktory ovlivňující ropný trh
V květnu byly hlavním důvodem vyššího zisku ropy velké problémy s dodávkami. Část těchto vlivů přetrvá i do června, a tím podpoří růst ceny. Na druhou stranu bude trh velmi pečlivě sledovat vývoj americké produkce. Výrazné oživení ropy v posledních třech měsících může zpomalit pokles produkce, pokud dojde k obratu, může dojít ke krátkodobému negativnímu vlivu na ceny. Tím by se pozornost opět obrátila na producenty OPEC, kteří v posledních měsících produkci dál zvyšovali.
REKLAMA
Dalším důležitým faktorem bude rozhodnutí amerického výboru FOMC o zvýšení úrokových sazeb a případný dopad tohoto rozhodnutí na americký dolar.
Libye a Venezuela jsou také v centru pozornosti vzhledem k probíhajícím násilnostem a snaze udržet úroveň produkce i ve stále složitějších podmínkách.
V USA budou začátkem letní sezóny klíčové poptávka po benzínu i marže rafinerií kvůli možnému dopadu na poptávku po ropě a schopnost snížit zásoby ze současného osmdesátiletého maxima.
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank