CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

26. 06. 2012

0 komentářů

Do pětice všeho špatného, aneb Kypr je další zemí, jež oficiálně požádala o pomoc ze záchranných fondů

 


 

Příběh kyperské ekonomiky posledních dvou let je přitom klasickou ukázkou toho, co může malé ekonomice uvnitř měnové unie způsobit negativní nabídkový šok v kombinaci s finanční nákazou. Tím nabídkovým šokem máme na mysli kolaps jednoho z hlavních energetických zdrojů, který způsobil dramatický úbytek výroby elektrické energie na kyperském ostrově.

Finanční nákaza se pak na Kypr šířila z Řecka, když se bankovní sektor tohoto malého ostrovního státu výrazně angažoval v řecké ekonomice. Kyperské banky tak, kromě toho, že se již spálily na restrukturalizaci vládního dluhu, drží 22 mld. euro privátního řeckého dluhu. Není tedy velkým překvapením, že kyperské banky na tom dnes nejsou nejlépe a potřebují velké sumy dodatečného kapitálu. Ten by teoreticky mohl doplnit stát, ale ten na to nemá.
 
Ačkoliv kauza finančního kolapsu Kypru má poněkud jiné charakteristiky než vykazovaly ekonomiky zemí pod zkratkou PIGS (kde se nerovnováhy budovaly déle než desetiletí), pak na druhou stranu stále ukazuje na klíčovou slabinu měnové unie. A tou je absence fiskální unie. Pokud ta by existovala, pak by záchrana takových “mikroekonomik” jako je ta kyperská nebyl žádný problém. Takto museli kyperští Řekové prosit o (finanční) pomoc nejprve ruského medvěda a poté i bývalého anglického kolonizátora až nakonec stejně potupně skončili s prosíkem v Bruselu. Kde však logicky měli začít…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář k nedávné panice na trzích: Jsme svědky počátku krize?

Uplynulé dny přinesly jedny z největších burzovních výprodejů za poslední roky, prakticky od začátku covid 19 k něčemu podobnému nedošlo. Poklesy odstartovala „asijská seance“, kde ztrácely akcie v rámci Japonska až o 12 % za den. Volatilita amerických akcií pak odpoledne dosáhnula takřka nevídaných hodnot a skočila za den až […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 08. 2024

Diverzifikace portfolií za účelem ochrany před dopady globálního oteplování

Globální oteplování představuje rostoucí hrozbu nejen pro životní prostředí, ale také pro finanční trhy a investiční strategie. Investoři mohou podniknout několik kroků, aby zajistili, že jejich investice budou nejen finančně výnosné, ale také udržitelné a odolné vůči negativním dopadům globálního oteplování.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *