CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

09. 03. 2010

0 komentářů

Doba levné ropy je pryč, pozornost se soustřeďuje na zemní plyn

 


 

Do roku 2030 se těžba plynu z břidličných hornin zvýší o 71% – očekávají se průzkumné a rozvojové aktivity v Polsku a na Ukrajině Cena ropy: první polovina roku 2010 max. 90 – 100 USD, druhá polovina roku 2010: obrácený trend, průměrná cena ropy v roce 2010: 72 USD za barel.

„Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamene a ropný věk skončí mnohem dříve, než světu dojdou zásoby ropy.“ Šejk Zaki Yamani.

Globální stimulační opatření přijatá vládami a centrálními bankami a téměř celosvětová politika prakticky nulových úroků vyvolaly v roce 2009 znovuoživení investic do komodit. Podle zprávy Barclays1 zaznamenala oblast komodit v loňském roce příliv investic převyšující 60 miliard USD. Dalším důvodem zvyšujících se cen ropy byl samozřejmě slabý dolar. Pětiletá korelace cen ropy a směnný kurz EUR/USD jsou nyní na hodnotě 88,2%.

„Ekonomické oživení je nedotčeno, ale domníváme se, že cena ropy je evidentně přemrštěná. I když se poptávka hodně zvedla – zejména v rozvíjejících se zemích – je ještě naprosto zřejmě pod svým maximem. Kromě toho jsme kritičtí vůči slepé víře v čínskou ekonomiku jako motor oživení a růstu. Čína nemůže být a nebude jediným motorem globálního oživení, ani nouzovou kotvou a mesiášem světové ekonomiky, ani jedinou nadějí na zvýšení poptávky po ropě,“ říká komoditní analytik Erste Group Ronald Stöferle. „Strukturní problém ropy se v posledních měsících evidentně zmírnil a oslabil a my se domníváme, že diskuze o ceně ropy by se měly znovu zaměřit na stranu nabídky.“

Je nyní ropa za stávající cenu téměř 80 USD levná?

Iluze „nízké“ ceny ropy pravděpodobně vychází ze skutečnosti, že mnoho subjektů na trhu považuje historické maximum téměř 150 USD za výchozí hodnotu. Dnešní cena ropy převyšuje dlouhodobý průměr ve výši 30,9 USD a medián ve výši 24 USD o více než 100%. I s úpravami zohledňujícími inflaci je dnešní cena ropy vysoká. OPEC podle všeho považuje za optimální cenu pohybující se mezi 70 a 80 dolary. Na jedné straně je dostatečně nízká, takže příliš nezatěžuje ještě stále křehkou ekonomiku, na druhé straně při této ceně nejsou alternativní zdroje, například ropné písky nebo hlubokomořská těžba, ekonomicky atraktivní a nepřinášejí zisk. Na této úrovni nepředstavují vážné konkurenty ani větrná energie a sluneční energie (tedy když pomineme masivní dotace). Podle organizace OPEC je cílem dnešních cen uspokojit producenty i spotřebitele.

REKLAMA

Zdroj: Datastream, Erste Group Research, sharelynx.com, Bloomberg

Nabídka ropy je nyní evidentně dostatečná

OPEC v současné době produkuje téměř 60% celkové těžby, ale vlastní přes 80% zásob. Ekonomická a samozřejmě i politická síla OPEC se budou nadále zvyšovat; Světová energetická agentura (IEA) očekává, že OPEC bude mít osmdesátiprocentní podíl na zvýšení těžby. IEA však vydala první varování, v němž tvrdí, že k vážné ropné krizi může dojít do roku 20202. Na základě analýzy 800 ropných polí IEA dospěla k závěru, že pokud se bude poptávka vyvíjet obdobně jako dnes, bude třeba do roku 2030 objevit nová ložiska ropy produkující 40 mil. barelů denně (tzn. čtyřnásobek denní produkce Saúdské Arábie). Jedině tak lze zabránit dlouhodobému cenovému šoku. V současné době je ropy dostatek, ale struktura nabídky naznačuje v dlouhodobém výhledu podstatně vyšší ceny. Vezmeme-li v úvahu, že ropa se v minulém roce občas prodávala za mezní výrobní náklady, což řadě ropných států způsobilo nemalé finanční těžkosti, byly vyřazeny investice ve výši téměř 100 miliard dolarů. To by mohl být základ čtvrtého ropného šoku v roce 2012 nebo 2013; v tomto roce analytici Erste Group vidí jen malý potenciál růstu cen.

“Hrozí nám riziko další ropné krize, až poptávka někdy v roce 2014 nebo 2015 překročí nabídku. Do poloviny příštího desetiletí nebudeme mít dost ropy a plynu.“ Christoph de Margerie, generální ředitel společnosti Total, září 2009

Nejdrastičtější pokles poptávky po ropě od 80. let minulého století

Vůbec poprvé od roku 1983 poklesla celosvětová poptávka po ropě dva roky po sobě (2008: o 0,3% na 85,7 mil. barelů denně; 2009: o 1,6% na 84,3 mil. barelů denně). Všichni se shodují na tom, že v roce 2010 lze očekávat průměrný nárůst ve výši 1,4% neboli 1,2 mil. barelů denně. IEA předpokládá, že do roku 2050 se celosvětová poptávka po energiích zdvojnásobí. Do roku 2030 se očekává prudké zvýšení poptávky po ropě z dnešních 85 na 105 mil. barelů denně. I když alternativní formy energie postupně nabývají na významu, ropa a zemní plyn budou nadále pokrývat většinu poptávky po energiích (60% v roce 2008, 58% v roce 2030). Achillova pata ceny ropy patrně spočívá ve vysokých zásobách, protože současný převis nabídky vytváří tlak na cenu. Jakmile bude poptávka uspokojována především ze zásob, pohyb spotřeby směrem dolů se opět zrychlí. Proto analytici Erste Group očekávají, že po skončení globálních stimulačních programů (za předpokladu, že nebudou nahrazeny jinými programy) se poptávka po ropě opět sníží.

REKLAMA

Zdroj: OSN, národní data o populaci

Na grafu je znázorněn nepoměr mezi spotřebou ropy v západních průmyslových zemích a rozvíjejících se zemích; Severní Amerika představuje 4,5% celosvětové populace, ale spotřebovává 28% globální produkce energie; v Číně vlastní vozidlo méně než 4% obyvatel, ve Spojených státech činí nasycení trhu téměř 78%.

Do roku 2030 se těžba plynu z břidličných hornin zvýší o 71% – očekávají se průzkumné a rozvojové aktivity v Polsku a na Ukrajině

IEA předpokládá, že se produkce z netradičních ložisek plynu3 do roku 2030 zvýší o 71%. Pokud se tento předpoklad splní, měla by se tato ložiska stát v příštích desetiletích nejrychleji se rozvíjejícím zdrojem energie. I když zemní plyn nebude schopen nahradit klesající produkci ropy, plyn z břidličných hornin by měl být stále důležitější, zejména pro USA a Evropu (vyhledejte si „zdrojový nacionalismus“). Díky plynu z břidličných hornin se USA stávají energeticky soběstačné prakticky přes noc. Podle studie Rice University4 by plyn z břidličných hornin mohl dramaticky snížit energetickou závislost Evropy na Rusku a státech Perského zálivu. Proto jsme optimističtí a očekáváme, že průzkum ložisek plynu v břidličných horninách v Evropě nabude dramaticky vyššího významu. Předpokládáme zejména velmi aktivní průzkumné a rozvojové aktivity v Polsku a na Ukrajině. “Proto považujeme plyn z netradičních zdrojů – zejména plyn z břidličných hornin – za jednu z  nejzajímavějších investičních příležitostí v energetice“, doporučuje Stöferle. “V příštích třech až pěti letech očekáváme ceny v rozpětí minimálně 7 až 10 USD. To by mělo pro producenty zemního plynu z alternativních zdrojů zajistit přitažlivé marže.“

Cílový výhled ceny ropy: první polovina roku 2010 max. 90 – 100 USD, druhá polovina roku 2010: obrácený trend, průměrná cena ropy v roce 2010: 72 USD za barel

Vzhledem k převisu nabídky ropy analytici Erste Group neočekávají, že by se ropa trvale obchodovala za ceny přesahující „kouzelnou“ hranici 100 dolarů za barel. Trh se zdá být pro rok 2010 vyvážený. Jedině široké, trvalé a především celosvětové ekonomické oživení by mohlo vyvolat nedostatek ropy na trhu. “Proto očekáváme – z technických i taktických důvodů – v první polovině roku pokračování současného stoupajícího trendu. Vzhledem k negativním divergencím, nepříznivým sezónním faktorům a slabým základním ukazatelům očekáváme nejpozději v druhé polovině roku 2010 obrat tohoto trendu, kdy by cena ropy měla klesnout někam na 60 dolarů, případně ještě níže. V roce 2010 proto předpovídáme průměrnou cenu ve výši 72 USD za barel,“ uzavírá Stöferle.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *