CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

10. 02. 2014

0 komentářů

Dobrá makrodata z USA, turecký kolaps a důrazné varování WGC

 


 

Finanční trhy jsou po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky ve stavu pohotovosti. Momentální rozhodnutí bankovní rady sice ponechává úrokové sazby a ostatní měnové nástroje ve stejné výši, nicméně už v březnu by mohlo být díky příliš nízké inflaci vše úplně jinak.

Jsme připraveni konat a máme vůli podniknout určité kroky,” uvedl na čtvrteční tiskovce po zasedání bankéřů prezident ECB Mario Draghi. Důvodem, proč centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 procenta, je podle Draghiho jen potřeba získat přesnější čísla. ECB tak s avizovanými kroky vyčká do doby, kdy budou k dispozici ucelenější údaje o vývoji spotřebitelských cen, mezibankovních půjček, HDP a situaci na rozvíjejících se trzích, aby bylo možno lépe stanovit cíle chystaných intervencí.

Analytici jeho slova překládají poměrně jednoznačně. Jde jen o dočasný odklad chystaného dalšího snížení úrokových sazeb a dalších monetárních stimulů. Jedním dechem ale odsuzují údajné vyčkávání bankovní rady v situaci, kdy je jim samotným v otázce inflace v eurozóně poměrně jasno. Je to prý velmi špatný signál pro trhy.

Turecká lira zmrazila import zlata do země

Jeden z největších spotřebitelů fyzického zlata, Turecko, se díky katastrofálnímu propadu liry ocitá mimo hru. Čtvrteční údaje z istanbulské burzy ukázaly, že lednový import vzácného kovu klesl proti loňskému prosinci o 81 procent. Do Turecka zamířilo počátkem roku pouhých 6 tun zlata, což znamená 47 procentní pokles i proti stejnému období roku 2013. Pro srovnání, v prosinci do Turecka zamířilo 31,65 tun zlata.

Za situaci na tureckém trhu může nežádoucí kombinace pětiprocentní ztráty turecké liry a mírné posílení zlata, které po loňském propadu o 28 procent přidalo v lednu okolo 4 procent.

REKLAMA

Za situaci turecké měny jednak reakce investorů, kteří se začali zbavovat aktiv na rozvíjejících se trzích v reakci na další omezení politiky QE ze strany amerického Fedu, a také situace v domácí politice. Té značně zatápí korupční skandál, zasahující do nejvyšších pater tureckého bankovnictví, stejně jako velký rozpočtový deficit země.
zlataky-140210-01

Těžaři chystají útlum výroby, africký Rangold plánuje pravý opak

Světoví producenti zlata začínají vysílat stále silnější signály ve snaze podpořit růst cen. Naposledy se v pondělí ozvali představitelé WGC. Pokud by podle nich cena zlata zůstala po určité období pod hranicí 1200 dolarů za unci, dá se očekávat “velmi výrazné omezení produkce” ze strany těžařů. Právě tato hranice je pro průmysl zásadní, v současné době totiž přesně vystihuje výrobní náklady. Největší hráči v oboru by pokles pod zmíněnou úroveň samozřejmě přežili, nicméně pro třetinu těžařských společností by byla jednotková cena pod 1200 dolarů likvidační.

Ne že by situace těžařů nebyla už nyní komplikovaná, upozorňuje WGC. Ti prozíravější zahájili omezování nákladů a útlum těžby už v loňském roce. Tváří v tvář té pesimističtější variantě vývoje cen zlata v roce 2014 ale mnoho menších firem čeká extrémně složitý rok. Ne všichni se ale chystají šetřit. Africký Rangold nahlíží na budoucnost optimisticky a v současné době podle výkonného ředitele Marka Bristowa vyhledává budoucí akvizice a hodlá zvýšit produkci ve svých dolech.

REKLAMA

Důvod? Podle Bristowa zlato během prvního měsíce roku svým výkonem překonalo ty nejoptimističtější předpovědi. “Nemá cenu váhat, když se tu rýsuje velká příležitost,” uvedl CEO společnosti Rangold pro deník Daily Telegraph. Zlato si podle něj právě buduje základnu pro následný výrazný růst ceny, přičemž tento proces bude provázet řada krachů menších společností. V úplně stejném duchu se počátkem loňského října vyjádřil například kanadský Kinross, který dokonce otevřel nový důl ve východní části Sibiře. Pouhá výše nákladů na vybudování základní infrastruktury v odlehlé lokalitě Dvoynoye dává tušit, že očekávání lidí z Kinrossu jsou velmi optimistická.
zlataky-140210-02

V sedmém týdnu se utká dobře živený americký grizzly s hladovým čínským drakem

Zlato v období 3.-7. února mírně posilovalo, přičemž kolem pátečního poledne očekávalo čísla amerických payrolls. Ta by měla potvrdit postupné oživování ekonomiky, které zřejmě na příštím zasedání Fedu přinese opětovné snížení objemu QE o deset miliard dolarů. Pro cenu zlata nepříznivý údaj by ale mohlo vyvážit otevření čínských trhů po týdenní přestávce v důsledku novoročních prázdnin. Páteční seance by tak měly pokračovat dalším růstem ceny.

Během pátečního dopoledne ale investory potěšilo spíše stříbro, které proti 1,5 procentnímu růstu zlata v šestém týdnu přidalo rovnou 4 procenta hodinu před polednem sice kleslo až k 19,70 dolarů za unci, před polednem ale opět posílilo. A jaké jsou výhledy na týden příští? Určitě se projeví dobrá makroekonomická data z USA, která ovšem poněkud brzdí slabší prosincový export. V ceně kovu by se měla projevit znovuobnovená čínská poptávka, stejně dohoda kyrgyzské vlády s kanadskými těžaři. Proti tomu však stojí turecké problémy a nijak optimistický výhled ve věci tamní poptávky. Zlato se v pátek ve 12.00 obchodovalo za cenu 1259,90 dolarů za unci, stříbro ve stejnou dobu finišovalo svůj úspěšný týden na úrovni 19,850 dolarů za unci.

Zdroj: WallStreet Journal, Reuters, Daily Telegraph, Kitco.com, InfoMine.com

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *