Republikánskému šéfovi dolní sněmovny Johnu Boehnerovi se nakonec nepodařilo přesvědčit nej-konzervativnější křídlo své strany o alternativním návrhu, který senátní dohodu rozšiřuje o zrušení zdravotního pojištění pro senátory a především o osekání rezervních fondů v rozpočtu na příští období.
Pro demokraticko-republikánskou většinu v senátu jsou zdá se oba požadavky take nepřijatelné. Roste tak pravděpodobnost, že kompromisní návrh nebude přijat do čtvrteční půlnoci, kdy mají Spojené státy narazit na dluhový strop. Na splátky dluhu i na vnitřní závazky by vládě teoreticky mohly zbýt peníze ještě pár dní po té. Ale asi ne déle, než do začátku listopadu, kdy má federální vláda platit velký balík sociálních dávek.
Trhy tedy mohou pomalu přecházet ze stádia nervozity do stádia paniky. Agentura Fitch včera kvůli pomalému posunu ve vyjednáváních zhoršila výhled na rating Spojených států. Pokud se na trzích skutečně rozjede panika, bude zajímavé sledovat, jak na propady akcií zareagují americké vládní dluhopisy. Ty jsou tradičně považovány za bezpečný přístav, tentokrát ale bude americký vládní dluh v centru problému. I tak věříme, že dluhopisy s delší splatností by z paniky nakonec profitovaly. Investoři pravděpodobně nebudou věřit, že eventuální technický default USA potrvá dlouho.
Budou se ale bát vysokých nákladů pro americkou a světovou ekonomiku – tj. příchodu nové recese. To by nakonec americkým dluhopisům mohlo pomoci. Trochu jiná situace ale může být u kratších splatností, kde mohou být investoři více citliví na riziko zpoždění v platbách. Poptávka v posledních amerických krátkých aukcích slábla a finanční šéf Citigroup včera oznámil, že se již zbavili všech dluhopisů se splatností na konci října.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
REKLAMA