29. 01. 2013
Subjekty:
Dopadová studie může znovu odložit účinnost Solvency II
Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) včera zahájil dopadovou studii zabývající se opatřeními, jež se zaměřují na dlouhodobé záruky. Jejímu spuštění předcházel souhlas Evropského parlamentu, Rady a Komise. Nová studie otestuje aplikaci Solvency II vůči produktům, k nimž se vážou dlouhodobé záruky. Převážně se tedy jedná o produkty životního pojištění a některé další pojistné produkty z oblasti neživotního pojištění, které mají obdobný charakter. Studie nicméně zohledňuje aplikaci ve vztahu k oběma činnostem.
Peter Ott odpovědný za agendu Solvency II pro Evropu ve společnosti KPMG Německo, spuštění studie vítá, zároveň ale vyjadřuje obavy týkající se jejího načasování: „Devět týdnů na provedení takto zásadní studie pojišťovnám zřejmě stačit nebude, zejména když se toto období kryje s termínem účetní závěrky. Pro pojistitele bude testování náročné především z hlediska zdrojů – vzhledem k průtahům, které provázely vydání konečných specifikací, budou v prvních několika týdnech trávit čas především posuzováním detailních požadavků. Teprve pak budou moci začít s vyhodnocováním samotných výpočtů.“
Pojišťovny musejí otestovat 13 scénářů
Nová studie obsahuje celkem 13 scénářů, které se týkají jednotlivých hodnocených oblastí (úpravy úrokových sazeb – tzv. „matching adjustment“ a „extended matching adjustment“, extrapolace úrokových sazeb, proticyklické přirážky a přechodných opatření). Tyto oblasti se následně posuzují ke třem stanoveným termínům, tj. k 31. prosinci let 2011, 2009 a 2004). První část technických specifikací vydala EIOPA v říjnu, přičemž těsně před Vánocemi došlo k její revizi. Klíčové prvky k výpočtu pojistně-technických rezerv a potřebného kapitálu pro dotčené smlouvy však byly zveřejněny teprve včera.
Roger Gascoigne, Partner odpovědný za služby pro pojišťovnictví v KPMG Česká republika situaci komentuje: „Opožděné vydání úplných požadavků znesnadnilo pojišťovnám možnost provést před včerejším spuštěním patřičné přípravy. Pro úspěšné vyhotovení nové studie i ročních závěrek proto nyní bude klíčové detailní plánování pojišťoven.“
Na přípravy není čas, ani zdroje
Realizace výpočtů všech 13 scénářů v požadované úrovni si ze strany pojišťoven vyžádá značné účelově zaměřené zdroje. V případě, že mají na tuto práci omezené zdroje, budou nyní muset stanovit, jakým způsobem nejlépe požadavky studie splnit. V některých případech mohou využít pomocných externích zdrojů, ať již přímo v souvislosti se studií, nebo pro pokrytí ostatních úloh. Dalšími variantami mohou být jistá zjednodušení, případně nepokrytí všech požadovaných scénářů. Zjednodušení či nižší míra účasti nicméně ovlivní konečné výsledky dopadové studie.
REKLAMA
Co s nekonzistentními výsledky?
„Má-li mít Solvency II na českém pojistném trhu v konečném důsledku životaschopnou pozici, musejí být výsledky pro daný trh dostatečně reprezentativní. V tuto chvíli není zcela jasné, že tomu tak bude, protože se subjekty působící na trhu mohou přiklonit k přijetí řady potenciálně nekonzistentních přístupů,“ konstatuje Roger Gascoigne a pokračuje: „Pojišťovny nyní budou muset jasně definovat, který přístup zvolí, a v komentářích následně vysvětlí praktické problémy stejně jako jejich dopady z hlediska solventnosti, s nimiž se během vypracování studie setkaly. Aby mohla EIOPA navrhnout další směřování, bude od nich potřebovat co možná nejvíce informací.“
Vypracování zprávy oddálí implementaci Solvency II
Celosvětová síť poradenských společností KPMG upozorňuje, že čas, který bude EIOPA potřebovat pro vypracování své zprávy (zahájení je naplánováno na druhou polovinu června), by mohl posunout dříve stanovený harmonogram Solvency II.
Roger Gascoigne k tématu dodává: „Plenární hlasování Evropského parlamentu o směrnici Omnibus 2 bylo odloženo s ohledem na tuto studii. V současnosti je naplánováno na 10. června 2013. V tuto chvíli nevidím reálně, že by všechny zainteresované strany dokázaly do tohoto data nalézt přijatelné řešení otázky dlouhodobých záruk. Obávám se také, že ani ostatní rozpory týkající se směrnice Omnibus 2 zřejmě nebude do té doby možné vyřešit. Hlasování proto bude s největší pravděpodobností opět odloženo, a to až na dobu po letních parlamentních prázdninách, což si vyžádá druhou ,ad hoc‛ směrnici pro úpravu konečného data implementace.“