Na první pohled pozitivní číslo ovšem uvnitř skrývá řadu protichůdných tendencí. Za lepším výkonem stojí především výrazné zlepšení nálady v Německu a ve Španělsku. Naopak vyhlídky podnikatelů se výrazně zhoršují v Itálii, kde index spadl zpátky k tříměsíčním minimům.
Divergence uvnitř eurozóny ale není nic nového. Podobně jako většina ekonomů sázíme na to, že odraz ode dna recese v eurozóně potáhnou ekonomiky silného jádra v čele s Německem. Z tohoto pohledu je naopak relativně příjemný pohled do Španělska, kde se PMI prudce vylepšily (i když z extrémně nízkých úrovní) a říjnový průmysl také výrazně překonal očekávání trhu.
Problém s oživením v eurozóně může ležet jinde než v divergenci mezi zeměmi. Jak dnešní PMI tak o něco dříve index německé podnikatelské nálady Ifo ukazují na jeden znepokojující trend – vylepšuje se především nálada v sektoru služeb. Je přitom jasné, že obrat k lepším zítřkům zpravidla indikuje zlepšující se průmysl. Při detailnějším pohledu do Německa obavy jenom narůstají – náladu táhne vzhůru maloobchod. To nemusí znamenat nic jiného než očekávání silných Vánoc ve chvíli, kdy Němci mají stále rekordně nízkou nezaměstnanost. Takové vysvětlení bohužel dává pramalou naději, že optimismus podnikatelům vydrží i po vánoční euforii.
Německo samozřejmě zůstává klíčovým barometrem i pro celou střední Evropu. Náznaky obratu k lepšímu v posledních německých číslech již pozorujeme i u nás. Český Blesk (náš předstihový indikátor pro Česko) výrazně zpomalil tempa propadů a polský po více než dvaceti měsících poprvé vzrostl. Na bujaré oslavy je zatím každopádně příliš brzo.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
REKLAMA